Úzkosť a depresie
Je veľa ľudí, ktorí chrometofóbiou trpia a pritom o tom ani len netušia. Majú strach, že ak budú peniaze míňať, skončia bez finančných prostriedkov. Niektorí si zase uvedomujú, že ich úzkosť nemá racionálne jadro, keďže sami vidia, že na účte majú dosť peňazí. Napriek tomu si ale nemôžu pomôcť.
Majú tiež neustálu potrebu peniaze počítať a na internetbanking sa prihlasujú nielen každý deň, ale rovno niekoľkokrát za deň! Všetky tieto symptómy spôsobujú úzkosti, silné depresívne stavy, nezriedka sprevádzané aj fyzickými prejavmi ako potenie, nevoľnosť, hnačka či bolesť svalov.
Pokiaľ človek tieto symptómy pociťuje, je prospešné vyhľadať odborníka. Existujú overené terapeutické techniky, ako úzkosť zmierniť či dokonca úplne potlačiť. Je známych aj niekoľko trikov, ktorými sa dá proti tejto fóbii bojovať.
Ako proti chrometofóbii bojovať?
V prvom rade je dôležité vytvoriť si rozpočet na určitý čas. Ľudia s chrometofóbiou sa obávajú, že budú peniaze míňať na zbytočnosti a napokon im nič nezostane. Práve z tohto dôvodu je dobré vytvoriť si mesačný rozpočet a držať sa ho. Existuje aj niekoľko aplikácií (Personal Capital, YNAB či Clarity Money), ktoré v tom dokážu výrazne pomôcť.
Je dobré tiež odkladať si peniaze na nečakané výdavky do núdzového fondu. Mnoho ľudí žiadny takýto fond nemá, buď preto, lebo si ho nemôžu dovoliť, alebo mu neprikladajú veľkú váhu. Ľudia s chrometofóbiou väčšinou nedostatkom peňazí netrpia, takže je dobré, ak si ho zriadia. Budú tak vedieť, že majú poistku, ak by náhodou o peniaze na účte prišli. Už to samo osebe dokáže úzkosť výrazne zmierniť.
V prípade účtov sa oplatí nastaviť, aby platby odchádzali pravidelne a človek ich nemusel riešiť každý mesiac. Je vhodné vytvoriť si aj dlhodobé finančné ciele a ukladať si peniaze na dlhší čas. Keď si človek nastaví podobné zásady, dokáže svoje financie oveľa lepšie manažovať.
Má teda pocit väčšej istoty, a tým pádom uňho klesajú pocity nervozity a strachu. Ak úzkosť aj tak nepoľavuje, je naozaj dobré vyhľadať pomoc. Nielen psychológa, ale napríklad aj finančného odborníka, ktorý by ti mohol poslúžiť dobrými radami, ako nakladať s peniazmi.
V prípade psychologickej pomoci väčšinou stačí terapia. Netreba teda navštíviť psychiatra a nechať si predpísať lieky proti úzkosti, hoci pri naozaj ťažkých prípadoch sa to nedá vylúčiť.
Dobré je tiež myslieť na svoje fyzické zdravie. Dopriať si dostatok oddychu, prípadne prechádzky, cvičenie či meditáciu. To všetko dokáže významnou mierou prispieť k psychickej pohode.