Štvrtok 11.8.2022
sk
Zuzana
cz
Zuzana
, Susana

Nemecká vláda plánuje zjednodušiť formálnu zmenu mena a pohlavia transrodových osôb

Na základe nového „zákona o sebaurčení“ by dospelí ľudia mohli zmeniť svoje krstné meno a zákonné pohlavie na matričných úradoch bez ďalších formalít.


Nemecká vláda vo štvrtok predstavila plány na zjednodušenie formálnej zmeny pohlavia a mena transrodových osôb. Na základe nového „zákona o sebaurčení“ by dospelí ľudia mohli zmeniť svoje krstné meno a zákonné pohlavie na matričných úradoch bez ďalších formalít. V súčasnosti platný zákon z roku 1981 od ľudí pri týchto úkonoch vyžaduje získanie hodnotenia od dvoch odborníkov s výcvikom a skúsenosťami s otázkami transsexualizmu a povolenie od súdu.

Navrhované nové pravidlo umožňuje maloletým vo veku 14 rokov a viac zmeniť svoje meno a pohlavie so súhlasom svojich rodičov alebo opatrovníkov. V prípade nesúhlasu by tínedžeri mohli požiadať rodinný súd, aby ich rozhodnutie zrušil. U detí mladších ako 14 rokov by rodičia alebo opatrovníci museli podať žiadosť na matrike v ich mene.

Shutterstock

Nemecká ministerka pre rodinné záležitosti Lisa Paus vysvetlila, že po registrácii formálnej zmeny mena a pohlavia nebudú počas jedného roka povolené žiadne ďalšie zmeny, čo je ustanovenie, ktoré má „zabezpečiť vážnosť túžby po zmene“. Legislatíva tiež podľa nej umožní pokuty v prípadoch, keď sa informácie o pohlaví alebo zmene mena osoby prezradia bez jej súhlasu.

Minister spravodlivosti Marco Buschmann je podľa svojich slov presvedčený, že legislatívu so zmenami predložia vláde neskôr počas tohto roka. Následne bude potrebný súhlas dolnej komory parlamentu, v ktorej má pohodlnú väčšinu vládna koalícia troch sociálne liberálnych strán kancelára Olafa Scholza.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť