Bielefeld je pomerne veľké mesto v západnom Nemecku. Obýva ho 341 730 ľudí, má univerzitu a sídlia v ňom viaceré medzinárodné firmy, napríklad Dr. Oetker. Bielefeld je tiež známy tým, že podľa mnohých neexistuje a je len umelo vytvorenou ilúziou.
Každý si to môže skúsiť sám – stačí vyhľadať fotky z danej lokality na Instagrame, kde bije do očí jedna vec – väčšina fotiek sú tuctové selfíčka alebo generické fotky poľa, prírody či ulice. Je takmer nemožné nájsť tam nejakú konkrétnu pamiatku či akúkoľvek ikonickú stavbu, či miesto, z ktorého by bolo jasné, že táto fotka vznikla v Bielefelde a nikde inde.
Všetky zábery z daného geotagu pôsobia dojmom, že mohli byť zhotovené kdekoľvek vo svete
https://www.instagram.com/p/B1lo2L0iylJ/
Hoci bizarná teória môže pre niekoho pôsobiť hodnoverne, ide len o žart, ktorý sa zrodil na nemeckom internete v roku 1993. Achim Held, študent informatiky, stretol ďalšieho študenta, ktorý o sebe tvrdil, že pochádza z Bielefeldu.
Achim tomu z nejakého dôvodu nechcel veriť a vyznelo to tak, akoby spochybňoval samotnú existenciu mesta. Story niekto publikoval na nete, kde sa stala virálom (v tom čase to znamenalo, že o nej vedeli desiati ľudia).
Príbeh o neexistujúcom Bielefelde sa rozšíril podobne ako dnešné memes a uchytil sa ako vďačná paródia na konšpiračné teórie. V novembri 2012 sa k populárnemu vtipu pridala aj sama Angela Merkelová. Po zasadaní v Bielefelde vyhlásila: „Asi predsa existuje. Aspoň som mala pocit, že som tam.“ Teória je často používaná v reklamných sloganoch, ktoré majú mesto zatraktívniť a prilákať turistov.
Ďalším krokom z podobnej kategórie môže predstavovať výzva, s ktorou predstavitelia mesta prišli najnovšie. Každý, kto dokáže, že Bielefeld neexistuje, dostane od mesta milión eur. Fantázii sa medze nekladú, je ale dôležité, aby bol dôkaz naozaj nespochybniteľný. Ťažko povedať, či sa niekomu podarí uspieť. Jedno je ale isté – obyvatelia „neexistujúceho“ mesta budú mať o zábavu určite postarané.
Zdroj: wikipedia.org, apnews.com