Štvrtok 26.5.2022
sk
Dušan
cz
Filip

Nemecký literárny historik tvrdí, že rozprávková Snehulienka naozaj existovala. Kto ňou bol?

Kto poslúžil ako inšpirácia pre legendárnu rozprávkovú postavu?


So zaujímavým tvrdením prišiel nemecký literárny vedec Eckhard Sander. Podľa neho postava Snehulienky zo známej rozprávky bratov Grimmovcov či jej disneyovskej adaptácie naozaj existovala! Nie je tajomstvom, že rozprávky ako také sú často reakciou na skutočné udalosti.

Spomenúť by sme mohli rozprávku O perníkovej chalúpke, ktorá odkazovala na ťažké časy moru. Príbeh o Snehulienke sa traduje v mnohých častiach sveta a v závislosti od lokality má aj niekoľko obmien, uvádza Stoplusjednicka.

Mohlo by ťa zaujímať:

Legendárna rozprávka O perníkovej chalúpke má brutálne a krvavé skutočné korene. Ako vznikla?

Skutočná osoba?

Podľa Sandera má Snehulienka svoj predobraz v nemeckej grófke Margarethe von Waldeck. Tá sa narodila približne v roku 1533 a bola známa svojou krásou. Jej matka zomrela a od roku 1539 ju vychovávala prísna macocha Katharina von Hatzfeldt.

Práve tá zariadila, aby Margarethu otec poslal do Bruselu, kde sa do nej zamiloval princ Filip II. Lenže proti vzťahu boli Filipovi rodičia a Margaretha napokon vo veku 21 rokov zomrela. Kronikári naznačovali, že ju niekto otrávil.

Walt Disney/Profimedia

Toto všetko naozaj znie ako priama inšpirácia pre príbeh o Snehulienke. Dokonca aj siedmi trpaslíci majú oporu v realite. Margarethin otec vlastnil veľké množstvo medených baní, v ktorých pracovali najmä deti. Práve ony boli zrejme predobrazom pre trpaslíkov, ktorí sa v rozprávke ujmú Snehulienky a pomôžu jej.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť