Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Nemilosrdne zabil ženu aj dve dcéry. Hrozivý čin Chrisa Wattsa šokoval celú Ameriku

Desivý prípad, z ktorého naskakuje husia koža, sa odohral v roku 2018.


Pôsobili ako zamilovaní manželia, ktorí vychovávali dve krásne dcérky a očakávali ďalší prírastok do rodiny. Skrátka dokonalá rodina. Pod povrchom ale nebolo všetko zďaleka ideálne. Vznikali medzi nimi hádky a hovorilo sa o rozvode. A potom prišla beštiálna vražda, pri ktorej naskakujú zimomriavky.

Tento desivý prípad možno poznáš aj z úspešného dokumentárneho filmu American Murder: The Family Next Door. V tomto článku ti predstavíme základné informácie o tejto tragédii.

Na prvý pohľad dokonalá rodina

Chris Watts a Shanann Rzucek sa zoznámili v roku 2010 a okamžite medzi nimi preskočila iskra. Začali spolu chodiť a svoj vzťah spečatili pred oltárom v roku 2012. O rok neskôr sa im narodila dcérka Bella a v roku 2015 ďalšia dcérka Celeste, prezývaná CeCe. Shanann sa nikdy netajila tým, že Chris je tým „najlepším, čo ju kedy stretlo“.

Rodina žila v meste Frederick v štáte Colorado. Chris pracoval pre spoločnosť Anadarko Petroleum a Shanann pracovala z domu pre firmu Le-Vel a zároveň sa starala o deti. Len krátko pred vraždami Chrisovi prezradila, že je tehotná. Novým členom rodiny mal byť synček, ktorého pomenovali Nico.

Profimedia

Ako sme ale naznačili vyššie, táto ilúzia dokonalosti bola z veľkej časti naozaj len ilúziou. Vo vzťahu to totiž krátko potom, čo Shanann oznámila Chrisovi, že je opäť tehotná, začalo škrípať. Manželia sa zvykli hádať a Shanann manžela podozrievala, že jej je neverný. Kamarátke sa zverila, že Chris s ňou už vôbec intímne nežije, čo bol podľa nej dôkaz, že má milenku. Keď na niekoľko dní s dcérami vyrazila navštíviť svojich rodičov, napísala mu, že ich vzťah už nie je, čím býval. Chris sľuboval, že sa napraví.

Shanannine podozrenia boli oprávnené, Chris totiž v júli 2018 nadviazal pomer s kolegyňou Nichol Kessinger. Tá podľa vlastných slov vôbec netušila, že má deti, vedela ale, že je ženatý. Chris ju však ubezpečoval, že vzťah je v troskách a čoskoro sa so Shanann rozvedie. Keď ale Shanann nebola s dcérami v meste, Chris trávil čas s Nichol, chodili spolu do reštaurácií či barov.

Odporúčame prečítať:

20 dôležitých bezpečnostných tipov, ktoré ti raz možno zachránia krk

9. augusta 2018 musela Shanann odísť na pracovnú cestu do Arizony. Krátko predtým mala s Chrisom vážny rozhovor a zdalo sa, že ich vzťah je na dobrej ceste za uzdravením. Keď ale odišla, Chris opäť išiel na rande s Nichol. Shanann sa vrátila domov 13. augusta neskoro v noci (o 1:48 hod ráno). Domov ju odviezla kamarátka Nickole Atkinson. Bezpečnostná kamera ju zachytila, ako vstupuje do domu.

Netflix

Shanann a dcérky sú nezvestné

V ten deň mala Shanann naplánovanú prehliadku u gynekológa, ale neobjavila sa. Jej kamarátka Nickole sa jej snažila dovolať, ale bez úspechu. Shanann neodpovedala ani na jej správy. Kontaktovala teda políciu. Privolaný policajt sa snažil dostať do domu, na klopanie ale nikto nereagoval. Auto Shanann bolo stále v garáži.

Policajt teda kontaktoval Chrisa s tým, či vie, kde sa jeho manželka nachádza. Ten to poprel, ale dorazil na miesto a policajt urobil zbežnú obhliadku domu. Na nočnom stolíku sa našiel Shanannin snubný prsteň, mobil aj kľúče. Chris v prítomnosti policajta pôsobil nervózne, tvrdil však, že keď odchádzal z práce, jeho žena a dcéry boli doma.

Profimedia

Neskôr poskytol interview dvom televíznym staniciam, v ktorých ich vyzýval, aby sa vrátili. Pôsobil však pri tom veľmi chladne, neboli na ňom vidieť žiadne emócie. To prišlo veľmi zvláštne aj polícii, ktorá si Chrisa hneď nato zavolala na výsluch. To bolo 14. augusta. Výsluch pre Chrisa nedopadol dobre, pretože jeho výpoveď bola zmätená, nelogická a jeho správanie vzbudilo ďalšie otázniky.

Pred políciou tiež popieral, že by bol svojej žene neverný, hoci uznal, že sa krátko pred jej zmiznutím šialene pohádali. Chcel ju totiž opustiť, keďže mal dojem, že ich manželstvo už nefunguje. Tvrdil, že je ochotný dokázať svoju nevinu na detektore lži. Ten absolvoval 15. augusta a neprešiel ním. Stále trval na tom, že hovorí pravdu, ale vyšetrovateľom už bolo jasné, že Chris pred nimi niečo tají.

Dovolili mu na chvíľu hovoriť s otcom, ktorému povedal, že po hádke Shanann zabila ich dcéry a rozzúrený Chris ju následne zavraždil. Polícii potom označil miesta, kde ukryl telá. Bellu a CeCe uložil do nádrží na ropu a Shanann zakopal v plytkom hrobe v ich blízkosti. Zdalo by sa, že prípad je na konci.

Lenže polícii sa toto „priznanie“ nepozdávalo. Prečo Chris nezavolal záchranku, keď videl, čo Shanann urobila? Prečo telá sám skryl? Chris trval na tom, že hovorí pravdu, ale o tri mesiace neskôr sa priznal: Shanann, Bellu a CeCe zavraždil on sám.

Profimedia

Vrahom bol otec a manžel

Chris vypovedal, že keď Shanann prišla domov zo služobnej cesty, najprv sa spolu vyspali, ale neskôr ju Chris zobudil s tým, že sa chce rozviesť. Manželia sa začali hádať, pričom Shanann Chrisovi v hneve povedala, že svoje dcéry už nikdy neuvidí. Ten ju v zúrivosti chytil okolo krku a začal škrtiť. Podľa neho sa vôbec nebránila. Keď ju zabil, do izby vošla Bella a spýtala sa, čo je s mamou.

Chris povedal, že je len chorá. Jej telo zabalil do plachty a naložil do auta. Dcéry usadil na zadné sedadlo a vyrazil smerom k ropnému skladu Anadarko Petroleum. Cesta trvala asi hodinu a počas nej Bella a CeCe zaspali. Keď dorazili na miesto, Chris najprv dekou zadusil CeCe. Bella sa zobudila a spýtala sa, čo sa stalo so sestrou. Keď jej Chris omotával hlavu dekou, prosila ho: „Ocko, nie!“ Neobmäkčila ho, ale o život bojovala a vzpierala sa.

Chris policajtom povedal, že jej posledné slová stále počuje v hlave. Tvrdil, že nechápe, prečo vraždy spáchal, pretože vždy túžil byť otcom. Chcel síce začať nový život s Nichol Kessinger, ale nedokázal vysvetliť, prečo sa proste nerozviedol a prečo celú svoju rodinu vyvraždil. Uviedol, že vraždy dopredu neplánoval.

Profimedia

Barbarský a neľudský zločin

Brutálny a desivý zločin šokoval celú Ameriku. Chris Watts zaň mohol dostať trest smrti, ale rodina Shanann žiadala, aby od toho prokurátor upustil. Nechceli, aby v tomto hroznom prípade zomrel ešte niekto ďalší. Na základe dohody s právnikmi obžalovaného teda prokurátor žiadal doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia.

Pred súdom prehovorili príbuzní Shanann aj rodičia Chrisa. „Si bezcitné monštrum,“ povedal Shanannin otec Frank Rzucek. Jej brat Frankie Wattsovi adresoval tieto slová: „Vzal si mi celý svet, ľudí, ktorí pre mňa znamenali najviac. Dúfam, že nebudeš mať už nikdy ani chvíľu pokoja, a keď budeš zavretý v klietke pozerať do steny, bude ťa navždy prenasledovať to, čo si urobil. Nezaslúžiš si, aby ťa volali človekom.“

Netflix

Sudca Marcelo Kopcow vyhlásil, že zo zločinov, ktoré musel počas svojej kariéry posudzovať, je tento „pravdepodobne ten najkrutejší, najbarbarskejší a najneľudskejší a čokoľvek nižšie než maximálny možný trest by bagatelizoval jeho závažnosť“.

Chris Watts bol odsúdený za trojnásobnú vraždu prvého stupňa, nezákonné prerušenie tehotenstva a manipuláciu s telom mŕtveho na tri doživotné tresty plus 48 a 36 rokov bez možnosti podmienečného prepustenia.

Odporúčame prečítať:

Vieš, kto je najväčšia celebrita z tvojho mesta? Táto interaktívna mapa ti to vyzradí

O vraždách uvažoval týždne

Prípadu sa v Amerike dostalo veľkej mediálnej pozornosti a rozoberali ho mnohí odborníci z radov kriminalistiky či forenznej psychológie. Podľa nich sa Wattsov zločin z podobných prípadov vymyká tým, že páchatelia po vyvraždení rodiny (tzv. familicíde) väčšinou spáchajú samovraždu. Sám Chris ju údajne zvažoval, ale nedokázal uskutočniť. Hoci predtým polícii tvrdil, že vraždy neplánoval, v listoch z väzenia, ktoré posielal kamarátovi, potvrdil, že o zavraždení manželky a detí uvažoval niekoľko týždňov.

Tvrdil tiež, že vo väzení stále pri sebe nosí ich fotografie, rozpráva sa s nimi každú noc a verí, že sa so Shannan, CeCe a Bellou po smrti opäť stretne. Psychológovia sa vyjadrili, že Watts vykazuje jasné známky patologického narcizmu a psychopatie. To, čo chcel (v tomto prípade vzťah s Kessinger), bol odhodlaný získať za každú cenu a nezáležalo mu na tom, ako to dosiahne. Išlo mu len a výhradne o seba, na ostatných ohľady nebral.

Celý prípad sa dočkal aj sfilmovania pod názvom Chris Watts: Confessions of a Killer. Film sa dočkal tvrdého odsúdenia zo strany Shananninej rodiny, pretože filmári ich nekontaktovali a svoje plány s nimi nekonzultovali. V septembri 2020 si na Netflixe odbil premiéru dokumentárny film American Murder: The Family Next Door v réžii Jenny Popplewell, ktorý pozostáva výhradne z archívnych záberov, facebookových príspevkov Shanann, televíznych záberov a záznamov z bezpečnostných kamier.

Netflix

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť