Nájdeš v špajze krabičku sušienok, ktorej dátum minimálnej trvanlivosti už uplynul – odvážiš sa ich ešte zjesť? V mnohých prípadoch je dátum spotreby dôležitým ukazovateľom bezpečnosti potravín, no pri niektorých výrobkoch ho môžeme vnímať skôr ako orientačnú informáciu.
V tomto článku nájdeš zoznam 8 potravín, ktoré môžeš konzumovať aj po uplynutí dátumu na obale, ak dodržíš určité bezpečnostné opatrenia, píše portál Flavour Network.
Jablkové pyré
Neotvorené poháre jablkového pyré, ktoré nevyžadujú chladenie, môžeš bezpečne konzumovať až 18 mesiacov po dátume minimálnej trvanlivosti. Dôležité je skladovať ich na chladnom a tmavom mieste. Ak máš otvorený pohár v chladničke a obávaš sa, že ho nestihneš spotrebovať, nalej pyré do formy na ľad, zamraz a potom skladuj kocky v uzavretej nádobe. Takto ich môžeš neskôr využiť napríklad pri pečení.
Tvrdé syry
Tvrdé syry, ako sú čedar a parmezán, sú jedlé aj v prípade, že sa na nich objavila pleseň. Stačí odstrániť plesnivé časti a potom môžeš pokojne nastrúhať syr do cestovín či použiť na prípravu syrovej omáčky. Vo všeobecnosti sa tvrdé syry dajú konzumovať ešte približne mesiac po dátume spotreby.
Vajíčka
Stalo sa ti už, že si si chcel pripraviť omeletu, no všimol si si, že dátum na obale vajec už uplynul? Vajcia sú bežnou potravinou, ktorú nie vždy minieme pred dátumom spotreby. Tu je jednoduchý trik, ako skontrolovať, či sú vajcia ešte dobré, bez toho, aby si ich rozbil. Vlož vajce do misky s vodou a sleduj, či pláva alebo klesne na dno. Ak klesne, je stále bezpečné na konzumáciu; ak pláva, už ho nekonzumuj.
Maslo
Ak sa blíži dátum spotreby masla, daj ho do mrazničky, aby zostalo čerstvé dlhší čas. Pamätaj, že po rozmrazení je najlepšie ho celé spotrebovať.
Neuvarené cestoviny
Cestoviny sa nekazia ľahko, pretože sú suchým produktom. Môžeš ich používať aj dlho po dátume spotreby, pokiaľ nemajú podozrivý zápach (vaječné cestoviny môžu získať zatuchnutý pach). Vo všeobecnosti majú suché cestoviny trvanlivosť dva roky, ale často ich môžeš použiť aj po troch rokoch.
Chlieb
Dátum minimálnej trvanlivosti na čerstvom chlebe predpokladá, že bochník skladuješ na kuchynskej linke. Ak však na chlebe nevidíš pleseň, môžeš ho pokojne použiť na sendvič či francúzsky toast. Ak chceš predĺžiť trvanlivosť chleba, skladuj ho v chladničke, kde vydrží až dva týždne, alebo ho ulož do mrazničky.
Cereálie
Nie každý v domácnosti má rovnakú obľúbenú cereálnu značku. Ak členovia rodiny obľubujú rôzne druhy, zásoby sa môžu hromadiť a cereálie sa spotrebúvajú pomalšie. Nemusíš sa však obávať, cereálie sú bezpečné na konzumáciu až šesť mesiacov po dátume minimálnej trvanlivosti.
Kečup či horčica
Omáčky ako kečup či horčica majú dlhú trvanlivosť. Ak máš neotvorený kečup, môžeš ho skladovať v špajze až rok po dátume minimálnej trvanlivosti. Po otvorení ho uchovávaj v chladničke a spotrebuj do šiestich mesiacov. Horčica vydrží neotvorená až dva roky po dátume spotreby, alebo jeden rok v chladničke po otvorení.