Nenávisť a predsudky. 10 fantastických filmov o rasizme, ktoré vás emocionálne zasiahnu

Vynikajúce filmy, ktoré dokonale poukazujú na iracionálnosť a nezmyselnosť rasizmu.

Zdroj: Regency Enterprises

V dnešnom článku by sme chceli vašu pozornosť upriamiť na 10 výborných filmov o rasizme a predsudkoch. Ako iste dobre viete, týchto filmov máme mnoho, takže tento rebríček si nekladie byť výberom toho najlepšieho. Zaradiť sme chceli filmy, o ktorých si myslíme, že by ste ich mali vidieť. Sú totiž výborne natočené, emocionálne silné a myšlienkovo podnetné.

Kult hákového kríža

Kult hákového kríža je bezpochyby výborný film, ale nerodil sa vôbec ľahko. Nakrúcanie bolo poznačené konfliktami režiséra Tonyho Kayea a predstaviteľa hlavnej úlohy Edwarda Nortona. Ten si napokon sa svoje stvárnenie fanatického neo-nacistu, ktorý sa dokáže napraviť, odniesol nomináciu na Oscara. Snímka síce nebola finančne úspešná, ale dnes jej právom patrí kultový status.

Crash

Pozoruhodná kriminálna dráma Crash si odniesla šesť nominácií na Oscara, pričom tri aj premenila (za najlepší film, pôvodný scenár a strih). Film rozpráva niekoľko príbehových línií, ktoré sa v určitom bode stretnú. Ide o emocionálne pôsobivú mozaiku, ktorá sa na problematiku rasizmu pozerá komplexne a bez ružových okuliarov. Paul Haggis natočil skutočne silný film a jeho oscarový úspech je právom zaslúžený.

Divoký Django

Quentin Tarantino sa vydal do otrokárskej Ameriky a vo svojom fantastickom westerne nám doručil strhujúci, dramatický, ale aj zábavný film plný skvelých hercov, scén a dialógov. Tarantino si za scenár odniesol Oscara a Christoph Waltz zase sošku pre najlepšieho herca.

Okrem neho však žiarili aj Jamie Foxx či dokonale slizký Leonardo DiCaprio. Právom ide o jeden z najlepších Tarantinových filmov.

BlacKkKlansman

Skutočný príbeh o černošskom policajtovi, ktorému sa podarilo infiltrovať do Ku Klux Klanu? To si priam žiada filmové spracovanie. Chopil sa ho overený Spike Lee a do kín doručil vynikajúcu pecku, v ktorej nebola núdza o napätie, desivé paralely so súčasnosťou, ale aj humor.

BlackkKlansman si odniesol šesť nominácií na Oscara, napokon si sošku odniesli scenáristi Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott a Spike Lee.

Zelená kniha

Vydarená dramédia a najlepší film roka 2018, aspoň podľa akademikov. Zelená kniha o vzniku priateľstva medzi drobným podvodníčkom Tonym (Viggo Mortensen) a černošským pianistom menom Don Shirley (Mahershala Ali) bola príjemnou feel-good snímkou.

Otázky rasizmu tu, pravdaže, boli výrazne riešené, ale celkovo tvorcovia nešli „až na dreň“ a neutešenú realitu často zjemňovali. Zelená kniha si z piatich nominácií na Oscara odniesla tri sošky, a to za najlepší film, pôvodný scenár a najlepšieho vedľajšieho herca (pre Mahershala Aliho).

12 rokov otrokom

Veľmi silná dráma podľa skutočných udalostí od Stevea McQueena rozpráva príbeh Solomona Northupa, talentovaného hudobníka, ktorý mal rodinu a slobodu. Potom ho však uniesli na otrokársky Juh a predali do otroctva na dlhých 12 rokov.

Film vychádza z autobiografie samotného Northupa a odniesol si troch Oscarov. Akadémia film ocenila v kategóriách najlepší film, najlepší adaptovaný scenár a soška putovala aj herečke Lupite Nyong’o.

Uteč

Teraz zabrúsime do žánrovejších vôd, menovite hororu. Snímka Uteč spôsobila poriadny frmol a stala sa miláčikom divákov aj kritikov. Dotiahla to dokonca do oscarovej súťaže, čo je na hororový film nevídaná vec. Kvalitne budovaná znepokojivá atmosféra plná paranoje, inteligentný scenár a perfektné herecké výkony patrili k hlavným kladom snímky.

Režisér Jordan Peele si odniesol aj sošku Oscara za najlepší originálny scenár. Celkovo sa Uteč dočkal štyroch nominácií.

Selma

Historická dráma Selma sa dočkala priaznivého prijatia hlavne v Spojených štátoch. Rozprávala príbeh legendárneho Martina Luthera Kinga (David Oyelowo), ktorý sa pustil do boja proti rasizmu a navždy zmenil dejiny.

Režisérka Ava DuVernay natočila kvalitný film, ktorý netrpí väčšími nedostatkami, ale ocenia ho skôr priaznivci americkej histórie. Selma si odniesla dve nominácie na Oscara, vrátane tej za najlepší film. Napokon premenila sošku za najlepšiu pieseň.

Malcolm X

Poriadne výživný, viac ako trojhodinový životopis Malcolma X, významného bojovníka za práva černošských obyvateľov USA. Napriek tomu ho však mnohí vnímali ako mimoriadne kontroverznú postavu.

Jeho život sfilmoval Spike Lee a do hlavnej úlohy obsadil presného Denzela Washingtona, ktorý si odniesol aj oscarovú nomináciu (okrem nej film získal aj nomináciu za kostýmy). Náročný, ale informačne hodnotný film.

Ako zabiť vtáčika

Kultová záležitosť Roberta Mulligana z roku 1962 podľa nemenej kultového románu Harper Lee. Film je mixom coming-of-age filmu a súdnej drámy, v ktorej právnik Atticus (Gregory Peck) obhajuje černocha Toma Robinsona (Brock Peters).

Ten je obvinený zo znásilnenia belošskej ženy a nikto o jeho vine nepochybuje. Má však vôbec vo výbušnej rasistickej atmosfére na americkom Juhu nádej na spravodlivý proces? Snímka si odniesla osem nominácií na Oscara a dokázala získať tri sošky. Jednu si odniesol Gregory Peck ako najlepší herec, druhú Horton Foote za svoj adaptovaný scenár a tretiu pracovníci výpravy.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Tieto reštaurácie by svojím prístupom nahnevali každého z nás

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME