Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.7.2024
sk
Jakub
cz
Jakub
Zdroj: ©Shutterstock

Neopováž sa ísť opitý do krčmy či sušiť slipy. Smiešne britské zákony, ktoré sú stále aktuálne

Pred cestou na Britské ostrovy si naštuduj, ktoré veci ti škrtnú rozpočet.

Už sme písali o bizarných zákonoch zo sveta, ktoré sú stále vymáhateľné. Napríklad vo Švajčiarsku nemôžeš mať len jedno morča. Lebo bude smutné. Tento zákon kvitujeme. A nikdy neber koňa z Islandu. Už sa nemôže vrátiť. Dnes sme strčili nos do absurdných zákonov Veľkej Británie, ktoré môžu konkurovať aj tým bezkonkurenčným americkým.

Celý život sa snažíš nežiť za hranicou zákona. Nazývaš sa relatívne dobrým človekom. Ajaj, keby si vedel, čo všetko si už spáchal.

Je nelegálne platiť telefónom, keď máš naštartované auto

Tento zákon vychádza zo zákazu používania mobilu počas jazdy. To je logické. Avšak platí to aj vtedy, keď auto stojí so zapnutým motorom. Preto si daj bacha, keď v anglickom McDrive platíš mobilom s naštartovaným motorom. Ak ťa uvidia chlpatí, schudneš o 200 libier a priberieš šesť trestných bodov. Navyše, ak si robil vodičák v posledných dvoch rokoch, môžeš ísť k súdu, zakážu ti šoférovať a naparia až 1 000 libier.

Na pohrebe nezdržiavaj

V roku 2015 sa Frank Blades po obrade neponáhľal opustiť hrob svojej manželky. Tento neprispôsobivý občan zostal ďalších 20 minút, za čo ho odľahčili o 160 libier. Zákaz neoxidovať na cintoríne zbytočne dlho bol zavedený preto, aby umožnil hrobárom vykonávať svoju prácu. Pre dobro tvojej peňaženky sa tam zbytočne nerozciťuj.

Nepráš koberec v uliciach Londýna

Zákon z roku 1839 označuje za trestný čin klepanie alebo striasanie prachu z koberca na londýnskej ulici. Rohožku môžeš vytriasť len pred 8:00 hod. Cez víkend si daj budík.

Je nezákonné byť opitý v krčme

Od roku 1839 je v rozpore so zákonom, ak majiteľ podniku v jeho priestoroch povoľuje opilstvo. Podľa licenčného zákona z roku 2003 je tiež nezákonné podávať alkohol návštevníkom, ktorí už majú nejaký v sebe. Ak teda odídeš z domu s hladinkou v nádeji, že v drahom meste menej minieš, môžeš dostať pokutu 200 libier.

Ak nájdeš vyplavenú veľrybu, okamžite ju ponúkni panovníkovi

Tento zákon sa datuje do roku 1322 a vychádza z iniciatívy Edwarda II., ktorý nariadil, že vyplavenú hlavu veľryby alebo jesetera by mal dostať kráľ alebo kráľovná. Zvyšok tela si môže nechať nálezca mršiny.

Veľká Británia, smiešne zákony
Shutterstock

Tvoj chlpatý miláčik sa nemôže páriť s miláčikom z kráľovskej domácnosti

Ak sa pri venčení, nedajbože, ocitneš v blízkosti psov kráľovskej rodiny, modli sa, aby sa do seba nazabuchli. Až do roku 1965 by si za tento hrdelný zločin dostal kreslo. Kráľovská rodina očividne neverí v lásku na prvý pohľad medzi zvieratami.

Nenos drevenú dosku po chodníku

Je nezákonné mať pri sebe drevenú dosku, keď si vykračuješ ulicou. Iba ak by vypadla z auta. Môže niekomu ublížiť.

Slováci majú doma možno poklad

Odporúčame prečítať:

Mnohí Slováci majú doma skrytý poklad. Tieto knihy sa predávajú za tisíce eur

Taxikári sú povinní opýtať sa, či nemáš mor alebo kiahne

Neuraz sa, ak sa ťa chlapík opýta, či tie je*áčiky náhodou nie sú mor. To je zákon! Pozitívne je, že ak si sa náhodou nakazil, môže sa dobrovoľne rozhodnúť, či ťa zvezie a potom dezinfikuje svoj pracovný nástroj, alebo ťa bez rešpektu vyhodí. Zato taký autobusák ťa odpálkuje bez pardonu.

Cez deň nemôžeš chodiť s kravou po ulici

Našťastie zákaz platí len medzi 10:00 a 19:00 hodinou. Preto sa nezľakni, ak v noci natrafíš na kravu. Večer ju pokojne pozvi von.

Sušenie bielizne vonku

Obyvatelia Beverley v East Yorkshire podliehajú reštriktívnej zmluve, ktorá im zakazuje vyvesiť oprané (alebo špinavé) oblečenie vonku. Vzťahuje sa na okná, balkóny, strešné terasy, spoločné záhrady. Ideou zákona je zabrániť ľuďom vystavovať na obdiv svoju bielizeň a jej trepotanie sa vo vánku. Zhoršilo by to vzhľad štvrte.

Veľká Británia, smiešne zákony
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.