Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.6.2023
sk
Xénia
, Oxana
cz
Jarmil

Nepálsky šerpa má na dosah rekord, na Mount Evereste stál už 26-krát

Očakáva sa, že čoskoro by mal sprevádzať ďalších odvážlivcov pri výstupe na Everest, čím by stanovil nový rekord.


Nepálsky Šerpa Pasang Dawa počas víkendu vyrovnal historické maximum Kamiho Ritu v počte výstupov na Mount Everest a očakáva sa, že ešte v máji tento rekord aj prekoná.

Pasang Dawa má za sebou už 26 výstupov na najvyššiu horu sveta, premiérovo na jej vrchole stál v roku 1998. V nedeľu na najvyšší bod planéty vystúpil s maďarským horolezcom, počas víkendu šerpovia upevňovali laná v jednotlivých častiach náročnej cesty. Očakáva sa, že čoskoro by mal Pasang Dawa sprevádzať ďalších odvážlivcov pri výstupe na Everest, čím by stanovil nový rekord.

Horolezci zvyčajne v apríli vystúpia pod najvyšším vrcholom sveta do základného tábora a tam podstúpia aklimatizáciu na nadmorskú výšku, náročný terén a riedky vzduch. Až potom sa vydajú do vyšších polôh, to sa zvyčajne deje v prvej polovici mája. V roku 2023 sa výstup na vytúžený vrchol oddialil, keďže v apríli trojica šerpov spadla do trhliny na zradnom úseku a záchrancom sa ich nepodarilo nájsť.

Shutterstock

Nepálske úrady pre tento rok vydali spolu 470 povolení na výstup na Mount Everest počas populárnej jarnej časti sezóny. Presne o dva týždne (29. mája) uplynie rovných 70 rokov od okamihu, ako Novozélanďan Edmund Hillary so Šerpom Tenzingom Norgayom ako prví vystúpili na vrchol.

Pod Everestom prišlo o život zatiaľ viac ako 300 osôb, medzi nimi aj niekoľko Slovákov. V roku 1984 to bol Jozef Psotka, o štyri roky neskôr Dušan Becík, Jaroslav Jaško, Peter Božík a Jozef Just, zatiaľ ostatným bol v roku 2017 Vladimír Štrba. V roku 2023 okrem spomenutého tria šerpov zahynul aj 69-ročný Američan Jonathan Sugarman.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje