V sklade aj doma, nebezpečenstvo číha všade
O tom, ako oblečenie cestuje zo skladov a výrob do predajní, radšej detailne hovoriť ani nebudeme. Tí, ktorí pracujú s oblečením, vedia potvrdiť, akým rizikám je oblečenie na ceste zo skladu do obchodu vystavené. Aj keď sú odevy balené v samostatných vreckách, tieto vrecká sa môžu roztrhnúť, čo umožňuje hromadenie prachu, roztočov a nečistôt a ich ukladanie sa na odeve.
Vráťme sa ale ešte do obchodu. Je bežnou praxou, že ľudia si kúpia oblečenie bez toho, aby si ho vyskúšali, idú domov, tam si ho skúsia a potom, keď zistia, že im nesedí, sa vrátia do obchodu so žiadosťou reklamovať ho.
Lenže to oblečenie si už obliekli, takže sa stáva „poškvrnené“ dotykom s ich telom, nehovoriac o podozrivom zápachu, ktorý na seba odev od nositeľa preberá. A ešte je tu jedna skupina ľudí.
Noc etikety
Sú medzi nami aj také indivíduá, ktoré si kúpia kus oblečenia len preto, aby si ho obliekli na jednu príležitosť. Štítok na odeve nechajú nepoškodený, odev nosia celé hodiny a potom ho na druhý deň prinesú späť do obchodu s tým, že ho chcú vrátiť. Uvedomuješ si, čo znamená nepoškodený štítok?
Že to oblečenie ani nevyprali. A ak to neurobili oni doma, predavači v obchode to teda určite neurobia. Takto použité oblečenie potom dajú späť na stojan a odtiaľ do tvojej domácnosti.
Keď to všetko zhrnieme, nie je možné, že by si si ešte niekedy obliekol niečo, čo si si práve kúpil, skôr, ako si to doma vyperieš. Zdá sa byť jasné, že prvou a najlepšou vecou, ktorú musíš po kúpe nového oblečenia urobiť, je vyprať ho, aby si sa vyhol kontaminácii vecami, ako sú vši, dermatitída, alergie alebo vyrážky.