Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 8.2.2023
sk
Zoja
cz
Milada

Nepočujúcim v B. Bystrici bude pomáhať online tlmočník

Celoslovenskou novinkou je, že aplikácia bude okrem kontaktných miest nainštalovaná aj v mobilných telefónoch Mestskej polície.


Obyvateľom so sluchovým a rečovým znevýhodnením bude od 1. januára budúceho roka na šiestich miestach v Banskej Bystrici pomáhať online tlmočník do posunkového jazyka. Aplikáciu do mobilných telefónov nainštalujú aj príslušníkom mestskej polície (MsP), na ktorých sa budú môcť nepočujúci obrátiť so žiadosťou o pomoc. TASR o tom v utorok informoval Miroslav Strelec z kancelárie primátora.

„Som rada, že po niekoľkomesačných rokovaniach bude táto služba v meste pre ľudí so sluchovými problémami realizovaná, zo slov sa stanú činy. Oceňujem úsilie zainteresovaných v aktívnom hľadaní riešení, ktoré sa pri nastavení procesu vyskytli, a rok 2022 sa začne pozitívne komunikáciou aj pre týchto ľudí,“ reagovala vedúca odboru sociálnych vecí magistrátu Ivana Kružliaková.

Shutterstock

Tlmočník, nepočujúci klient a zamestnanec mestského úradu budú v spojení cez tablet, ktorý podľa potreby zobrazí buď prepis textu, alebo pretlmočený text do posunkovej reči. Tablet bude k dispozícii v klientskom centre spolu s matrikou, v historickej radnici, v informačnom centre, školskom úrade, v turistickom informačnom centre a v Agentúre sociálnych služieb v Banskej Bystrici.

Celoslovenskou novinkou je, že aplikácia bude okrem kontaktných miest nainštalovaná aj v mobilných telefónoch MsP. Nepočujúci sa môže v prípade potreby obrátiť s konkrétnou požiadavkou na jej príslušníkov priamo v teréne. V rámci Slovenska ide o pilotný projekt.

„Príslušníci MsP, ktorí sú priamo v uliciach nášho mesta, budú môcť aj pomocou zavádzanej služby byť nielen bližšie k nepočujúcim obyvateľom a návštevníkom mesta, ale hlavne im podajú pomocnú ruku, ak sa dostanú do situácie, keď budú potrebovať v reálnom čase pomôcť,“ konštatoval náčelník MsP v Banskej Bystrici Ivan Holík.

„Teší nás, že úrad spúšťa v neľahkej epidemickej situácii, keď sa nosia rúška a respirátory na tvárach, čo znemožňuje nepočujúcim čítanie z úst hovoriaceho, online tlmočenie. Je to krok k odbúraniu komunikačných bariér, ktoré výrazne pociťujú nepočujúci Banskobystričania. Veríme, že sa online tlmočenie zavedie aj v iných inštitúciách,“ dodal predseda Kresťanského centra nepočujúcich na Slovensku František Bartoš.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť