Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 27.3.2023
sk
Alena
cz
Dita
, Ditta

Neprešiel zákon, zakazujúci pomenovanie ulíc po predstaviteľoch režimu založeného na fašistickej, nacistickej či komunistickej ideológii

Navrhovateľ Valášek taktiež tvrdí, že zmena by mala pozitívny vplyv na kultúrnu, mravnú a výchovnú funkciu verejného priestoru.


Poslanci Národnej rady SR neschválili novelu zákona o obecnom zriadení. Cieľom bolo, aby názvy ulíc alebo iného verejného priestranstva nemohli byť pomenované po predstaviteľoch režimu SR z rokov 1939 až 1945 alebo iného režimu založeného na fašistickej, nacistickej či komunistickej ideológii.

Takáto úprava však nemala platiť v prípade, ak sa ulica pomenuje po predstaviteľoch režimu, ktorí sa zapojili do odporu proti takémuto režimu. Predkladateľom zákona bol nezaradený poslanec Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko).

„V prípade pochybností o tom, či sa osoba považuje za takéhoto predstaviteľa sa príslušný orgán obráti na Ústav pamäti národa, ktorý je povinný zaslať vyjadrenie v lehote do 90 dní, v ktorom zároveň posúdi aj možnú účasť posudzovanej osoby na protifašistickom odboji,“ uviedol predkladateľ. Obce by mali možnosť premenovať svoje ulice až do januára 2024.

TASR

Poslanec Valášek taktiež tvrdí, že zmena by mala pozitívny vplyv na kultúrnu, mravnú a výchovnú funkciu verejného priestoru. „Názvy ulíc a verejných priestranstiev majú v demokratickej spoločnosti podporovať hodnoty ľudskej dôstojnosti, rešpektu a úcty cez poukazovanie na pozitívne príklady osobností lokálneho a svetového významu,“ tvrdí Valášek. Ďalej dodal, že predstavitelia fašistického, nacistického či komunistického režimu deformujú vnímanie verejného priestoru tým, že stavajú nositeľov a šíriteľov triednej, rasovej, náboženskej aj sexuálnej netolerancie do úlohy pozitívnych vzorov.

Poslankyňa Romana Tabák v rozprave uviedla, že ako členka Matice Slovenskej tento zákon nepodporí. Dodala, že je nevykonateľný a nie dobre spracovaný.

Poslanec György Gyimesi (OĽaNO) považuje tento zákon za „hlúpy a škodlivý“. Ako povedal v pléne, problém pomenovania jednej ulice vo Varíne po Tisovi sa podľa neho dá vyriešiť aj inak, „ako zrušiť všetkých, ktorí sa čo i len obtreli o roky 1939 a vyššie. Vy idete rušiť napríklad aj Jánosa Esterházyho, o ktorom všetci vieme, že bol presným opakom Tisa a zachránil tisíce Židov.“ „Je hanba a svinstvo, že po prezidentovi fašistického štátu sú v demokratickej Slovenskej republike pomenované nejaké verejné priestranstvá,“ povedal poslanec SaS Ondrej Dostál


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje