Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Spánok vie byť tá najkrajšia vec na celom svete, ak spíš na dobrom mieste a v dobrom čase. To sa však tak často nekoná, pretože taký je život, a nedopraje ti ani tých úbohých 6 hodín v demo kóme bez rozruchov. Čím som staršia, tým menej verím tomu, že na svete existuje niekto, kto dokáže spať bez toho, aby nemal počas noci aspoň raz chuť niekomu prij*bať. Lekári sa potom čudujú, prečo sa stále viac a viac ľudí obracia na lieky na spanie. Prečo? Pretože okolnosti mi nedovolia mať príjemný výživný 8 hodinový spánok bez komplikácií.

Kŕč

Nepoznám na svete nič krajšie, ako keď sa zobudím na to, že mi niekto práve do lýtka vrazil mačetu. Niektoré babské recepty vravia, že ak máš kŕč v nohe, tak je najlepšie sa postaviť alebo prejsť sa, ale jediné, čo ja v tom momente dokážem robiť, je kričať „MAMI“ v hystérii s Niagarami v očiach. Mamina samozrejme vždy priletí, pretože sa strhne zo spánku na moje ručanie, ktoré neznie nijako inak, ako jasná vražda. Ja už predvádzam na posteli celkom slušné electro boogie, pretože môj protestujúci sval mi krúti celým telom a moja mama robí všetko preto, aby som konečne prestala ručať od bolesti. Keď kŕč konečne pominie, mám chuť dať žene, ktorá ma porodila minimálne Nobelovu cenu, pretože toto jej nikdy nezabudnem. Jediné, čo mi nedá v noci spať je otázka, čo budem robiť, keď jedného dňa nebudem žiť s mamou pod jednou strechou. To je vo hviezdach. Ale zhodneme sa na tom, že kŕče sú tá najhoršia vec na svete, nevraviac o tom, že ešte týždeň po tom chodíš ako postrelená srna.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/cat-foot-spasm-dyuBfYaVwPUuk)

Hmyz

Keďže som žena, toto je zrejme to najnepríjemnejšie nočné prekvapenie. Predstav si, že spíš, sníva sa ti o kľúčnych kostiach Davida Beckhama a zrazu to počuješ. Bzz. Si to ty, David? Bzzz. Je to Victoria? Bzzzzzzzzzzzz. A zrazu ti rovno na ksichte pristane toto 6 nohé čudo s krídlami a ty hneď vieš, ktorá bije, ale strach ti nedovolí otvoriť oči a tak nastane ten chvíľkový moment totálnej paniky, keď premýšľaš, ako sa dostať z tejto šlamastiky. Väčšinou to skončí prudkým vyskočením z postele a mierne prehnanou reakciou sprevádzanou extrémnym krikom, ktorý by zobudil aj človeka z kómy. Bolo to adekvátne? Nie. Ale vzhľadom na minimum času na rozhodovanie a bezmocnosť situácie to beriem. Avšak vrátiť sa naspäť do bezstarostného spánku už nebude také jednoduché.

wikimedia.org (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flickr_-_Lukjonis_-_Jumping_spider_-_Salticus_scenicus_(Set_of_pictures).jpg)

Únik telesných tekutín

Okej, všetci, čo tento článok čítajú, sú už zrejme vo veku, kedy by mal zdravý človek vedieť udržať telesné funkcie na uzde. AVŠAK. Niekedy sa každému z nás (ne)podarí nejaká nehoda, či už nechtiac alebo nechtiac. Ak sa to deje chtiac, mal by si vyhľadať pomoc. Pýtaš sa ako nechtiac? Niekedy, keď sa tvoja telesná tekutina rozhodne, že už naďalej nechce zostávať v tvojom tele, tak väčšinou si hľadá cestu von veľmi rýchlo. Rýchlejšie, ako tvoje nohy. Niekedy to schytajú iba nohavice, inokedy posteľ alebo kuchyňa. A je úplne jedno, či to ide vrchom alebo spodom, podstatné je, že to ide, a ty nemáš šancu to zastaviť. Ale nie vždy to musí byť také drastické. Niekedy sa iba ráno zobudíš a cítiš, že niečo je v neporiadku. Zmenila sa konštelácia hviezd? Nie, pocikal si sa.

tenor.com (https://tenor.com/view/pee-pants-adam-sandler-gif-5381419)

Spánková paralýza

Uf. Spánková paralýza je udalosť, ktorú každý opisuje ako tú najhoršiu vec na svete. Keďže som hypochonder, mohla by som ti tu 3 hodiny rozprávať o REM a NREM fázach, ale v skratke ide o to, že počas snívania náš mozog paralyzuje naše telo ale nie vždy ho stihne aj zobudiť načas. Mozog, mal si jednu jedinú povinnosť. Vidíš, počuješ, ale nemôžeš sa hýbať ani rozprávať. Čo je horšie, veľa ľudí máva zvukové i zrakové halucinácie. Spánková paralýza väčšinou netrvá dlho, ale jednoznačne na ňu len tak nezabudneš. Ja osobne som ju nezažila, ale internet je dozaista plný hrôzostrašných príbehov. (pozn. aut.: tento článok píšem pred spaním, takže ak ju dneska v noci nejakou nechutnou náhodou dostanem, tak sa u mňa veľmi rýchlo aktivuje bod číslo 3)

Plávanie v pote

Tento element zasahuje najmä počas letných dní, resp. nocí, podobných tým, ktoré nás týrajú posledné dni. Premýšľam, či som zomrela a toto je naozaj peklo alebo už začínam halucinovať z horúčav. Vonkajší svet je takmer totožná demo verzia krematória a človek by čakal, že aspoň v noci to bude lepšie. Haha, omyl. Každých 45 minút sa aktívne a pravidelne budím na to, že sa topím vo vlastnom pote a nepomáha mi absolútne NIČ. Mám pocit, akoby mali moje potné žľazy problémy s inkontinenciou. Ja som človek, ktorý si potrpí na svoje pohodlie, a takto si teda pohodlie nepredstavujem, takže som musela konať. Posledné 3 noci som strávila kempovaním na svojom záhradnom lehátku. A zosumarizovala by som to nejako takto:

Počet prespaných hodín: 7 (za obe noci)
Počet štípancov na nohách: 1256
Počet zaseknutých nervov v chrbtici: 5

AVŠAK

Množstvo potu: 0 ml
Ak už to nestálo absolútne za nič, tak aspoň som sa necítila, ako keby som počas spánku plávala vo vlastnom náleve.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/reactiongifs-LRVnPYqM8DLag)

Pád z postele

Stáva sa ti niekedy, že zaspávaš a zrazu máš pocit, akoby si letel zo schodov? Vedci to opisujú ako pozostatok evolúcie, reflex, ktorý mal opicu ochrániť pred pádom zo stromu. Potom tu je mnoho teórií o hypnagogickom zášklbe a už spomínaných fázach spánku, ale najväčšia sranda prichádza vtedy, keď sa raz naozaj nájdeš na zemi. V tom prípade už je absolútne nepotrebné pátrať po akýchkoľvek konšpiračných teóriách – tvoje telo ťa jednoducho nenávidí a tvoj mozog využije akúkoľvek príležitosť, kedy sa môže zbaviť svojej povinnosti a nechať ťa na pospas svojej telesnej schránke a divokým snom. A potom sa iba zobudíš na zemi a zmieruješ sa s faktom, že si zrejme práve zostal ochrnutý. Milujem spánok.

tenor.com (https://tenor.com/view/clueless-cher-falling-off-bed-fail-flirting-gif-3489880)

Démoni?

Je to pravda, že zlo nikdy nespí? To by mohlo vysvetľovať moju insomniu. Haha, môžem ťa ubezpečiť, že ak uprostred noci niečo započujem, tak nesrším takýmto humorom. Môj dom je posadnutý a všetci moji rodinní príslušníci si myslia, že nedostávam dostatočnú terapeutickú liečbu. Ale teraz sa nerozprávame o mojich problémoch, ale o samovoľnom zapínaní elektroniky, krokoch po chodbe a padaní predmetov z poličiek. A presne toto sú veci, ktoré sa vždy musia diať cez noc, keď si najbezmocnejší, zabalený v perine a bez adekvátnych zbraní. Určite sa ti už stalo, že si spal a zrazu si počul zvuk, ktorý ťa zobudil. Možno to bol krok, možno niečo spadlo a ty sa zobudíš. Bum, opäť sme späť pri bode 3. A teraz premýšľaš – bol to sen, j**e mi alebo si pre mňa už prišli potomkovia samotného Diabla?

wikimedia.org (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8d/Johann_Heinrich_F%C3%BCssli_053.jpg)

Titulná fotka: pixabay.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť