Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 27.3.2023
sk
Alena
cz
Dita
, Ditta
Zdroj: ©Summit Entertainment / MovieStillsDB

Nerealistické klišé, s ktorými sa pravidelne stretávame vo vojnových filmoch

Vojnové filmy sú plné nerealistických scén a nepravdepodobných klišé. Ale aj preto ich milujeme!

Je veľkým šťastím, že žijeme v dobe, keď takmer nikto z nás na vlastnej koži nezažil vojnu a predstavu o tom, ako to na bojisku môže vyzerať, si formujeme len na základe hier či filmov. Rovnako ako šoférovanie či milovanie, aj vojna je na obrazovke vyobrazená spôsobom, ktorý skutočnosť výrazne skresľuje a nie celkom sa podobá skutočnej praxi.

V žánri vojnových filmov sa vyskytuje množstvo mýtov a poloprávd, ktoré majú tendenciu opakovať sa vo filme za filmom a vytvárať tak žánrové klišé. Toto je niekoľko nerealistických klišé, ktoré sa vyskytujú vo filmoch s vojnovou tematikou, prípadne príbuzných žánroch.

Plameňomet, ktorý sa mení na ohnivú guľu

Videli sme to v nespočetne veľa filmoch a táto mechanika funguje aj v mnohých hrách. Najjednoduchší spôsob, ako sa zbaviť nepriateľského vojaka s plameňometom, je presným zásahom trafiť palivovú nádrž na jeho chrbte, vďaka čomu exploduje do efektnej ohnivej gule, ktorá pohltí nielen plameňometníka, ale aj jeho blízko stojacich kamošov.

Saving Private Ryan / Dreamworks Pictures

Takto to ale nefunguje. Plameňometné nádrže po zásahu nevybuchujú. Aj keď palivo po zapálení vydá poriadne množstvo energie, zapáliť ho vôbec nie je jednoduché a guľka na to vôbec nestačí. Problémom je aj to, že nádrž neobsahuje kyslík, ktorý je potrebný pre horenie. Po zásahu sa môže stať, že natlakovaná nádrž praskne, čo vojakom určite otrasie. Určite ho tiež nepoteší, že za sebou bude ťahať prúd vytekajúcej horľaviny.

Veteráni spomínajú, že obsluhovať plameňomet bola jedna z najhorších prác a ich nosiči mali veľmi krátku životnosť. Nie je to teda spôsobené tým, že by ich zbrane vybuchovali, ale tým, že nepriateľ si uvedomoval nebezpečnosť tejto zbrane a snažil sa ju zlikvidovať skôr, než sa priblíži na účinnú vzdialenosť. Minulý čas je tu fakt na mieste, pretože klasické plameňomety, aké sme videli v druhej svetovej vojne, sa dnes v boji už nepoužívajú.

Rozprávanie počas boja

Čo by to bolo za vojnový film, ak by neobsahoval aspoň jednu scénu, kde smrteľne zranený vojak leží v objatí svojho druha a s posledným dychom ho žiada, aby odovzdal odkaz jeho rodine? Ak sa to deje priamo počas toho, ako okolo svištia guľky a vybuchujú granáty, preživší kamarát by z posledných slov svojho umierajúceho spolubojovníka veľa nemal.

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje