Nicolas Cage patrí k hercom so skutočne širokým záberom. Za 40 rokov svojej kariéry hviezdil v mnohých blockbusteroch, avšak nevyhýba sa ani úlohám v nezávislých a alternatívnych snímkach. Stvárnil postavy vážne i komediálne a s charizmatickými hrdinami si poradí rovnako dobre ako s rolami lúzrov a čudákov.
Cageove výrazné postavy sa v dobe internetovej uplatnili ako memes. V rozsiahlom rozhovore pre The Guardian americký herec prezradil, ako tento fenomén vníma a či sa ako tvár meme formátov cíti dobre.
Je to zvláštny pocit
Aké to je, keď sa tvoja tvár stane symbolom, akýmsi komunikačným nástrojom a ľudia si s ňou robia, čo len chcú? “Nechápal som, ako sa mám vyrovnať s tým, čo sa deje. Začal som s herectvom, pretože film na mňa pôsobil silnejšie ako iné formy umenia. Nešiel som do filmov, aby sa zo mňa stalo meme,“ opísal herec svoju skúsenosť.
Pre Cagea bolo bizarné sledovať, ako memes spontánne vznikajú a nad ich vznikom, šírením a obsahom nemá žiadnu kontrolu. Nakoniec sa s tým akosi vyrovnal a presvedčil sám seba, že memes aspoň môžu motivovať ľudí, aby si pozreli jeho filmy. Filmová legenda tiež zdieľala svoje presvedčenie o tom, že je zrejme prvým hercom, z ktorého sa stalo meme.
Nicolas Cage v memes
Keďže Cage s radosťou berie úlohy rôznych bizarných postavičiek a čudákov (a vždy v nich exceluje!), tieto expresívne charaktery sa tešia veľkej diváckej obľube. Samozrejme, znamená aj to, že sa objavujú v memes.
Zrejme najznámejším meme formátom s Nicolasom Cageom je „You don’t say“. Meme sa objavilo v roku 2011, keď boli rage komiksy na vrchole popularity. Meme vzniklo obkreslením vytreštenej tváre Cageovej postavy z filmu Vampire’s Kiss (1988).
Okrem tohto staručkého formátu, ktorý sa dnes už prakticky nepoužíva, sa aspoň v obmedzenej miere ako meme uplatnil takmer každý dôležitejší film, v ktorom Cage hral.
Skutočným fenoménom sa stali scény z filmov, kde Cageove postavy trpia, kričia alebo sa idú nervovo zrútiť. Ako skvelý príklad poslúži horor Wicker man (2006), kde to Cage schytáva od včiel. Ako Cage povedal v rozhovore, nepáči sa mu, že správanie postáv je v memes vytrhnuté z kontextu a ľudia nevedia, čo postavy do danej situácie priviedlo.
Naopak, príjemné emócie vyjadruje populárny záber z filmu Con Air (1997), kde si postava Nicolasa Cagea vychutnáva slnečné lúče a vietor vo vlasoch.
Ľudia si taktiež obľúbili aktivitu zvanú „caging“. Tá spočíva v ukrývaní obrázkov Nicolasa Cagea na rozlične nečakané miesta s cieľom prekvapiť druhého človeka. Z nejakých dôvodov na internete môžeme nájsť veľmi veľa obrázkov skutočných či fiktívnych postáv, ktorým niekto vymenil tvár za tvár Nicolasa Cagea.