Pokiaľ máš problémy so spánkom, hoci ešte nedávno si spal ako zarezaný, môže to byť v dôsledku rôznych faktorov. A ako píše aj portál Unilad, jedným z nich je aj… nuda. Tú niekedy pociťoval či pociťuje každý z nás.
Podľa novej štúdie môže ale chronický pocit nudy veľmi nepriaznivo vplývať na tvoj spánok. A pokiaľ ľudia nemajú dostatok zdravého spánku, objavujú sa u nich ďalšie problémy ako podráždenosť, úzkosti či depresívne pocity.
Čo je prokrastinácia pred spaním?
Daného vedeckého výskumu sa zúčastnilo 270 ľudí vo veku 18 až 69 rokov. Pocity nudy boli v ich prípadoch priamo nadviazané na prokrastináciu, nepozornosť a z toho vyplývajúcu horšiu kvalitu spánku. V súvislosti s tým sa zvykne hovoriť aj o takzvanej prokrastinácii pred spaním (bedtime procrastination). Tá je charakterizovaná tým, že ľudia ostávajú hore dlho do noci, hoci na to nemajú žiadny dôvod.
„Závery objasnili, ako nuda ovplyvňuje prokrastináciu pred spaním, a osvetlili dôsledky, ktoré sa objavujú pri riešení tejto prokrastinácie,“ píše sa v štúdii. Podľa psychologičky Ai Ni Teoh nám prokrastinácia pred spaním môže priniesť veľa problémov. „Od spánkového deficitu, cez zdravotné ťažkosti až po psychosociálne a kognitívne výkony,“ uviedla a zdôraznila, že tomuto problému treba venovať pozornosť.
Prezradila tiež, že ľudia, ktorí majú tendenciu k nude a nízkej aktivite, ľahko podliehajú aj prokrastinácii pred spaním. A tá im následne znižuje kvalitu spánku. Psychologička Maja Schaedel uviedla, že s touto prokrastináciou sa dá veľmi účinne bojovať. Odporúča napríklad odstrániť zo spálne televízor či hodiny.
„Vaše telo si musí vytvoriť silnú asociáciu medzi posteľou a spánkom,“ povedala. „A keď v posteli pozeráme televíziu alebo do mobilov, naše telo je tým zmätené.“ Odstránenie hodín nám zase zabráni v tom, aby sme neustále kontrolovali čas. Dodala tiež, že veľmi pomáha aj aktivita počas dňa. Ľudia, ktorí sú niečím zamestnaní a majú rôznorodé aktivity, majú obyčajne aj veľmi dobrý spánok.