Sobota 1.10.2022
sk
Arnold
cz
Igor

Pokiaľ máš problémy so spánkom, hoci ešte nedávno si spal ako zarezaný, môže to byť v dôsledku rôznych faktorov. A ako píše aj portál Unilad, jedným z nich je aj… nuda. Tú niekedy pociťoval či pociťuje každý z nás.

Podľa novej štúdie môže ale chronický pocit nudy veľmi nepriaznivo vplývať na tvoj spánok. A pokiaľ ľudia nemajú dostatok zdravého spánku, objavujú sa u nich ďalšie problémy ako podráždenosť, úzkosti či depresívne pocity.

Shutterstock

Čo je prokrastinácia pred spaním?

Daného vedeckého výskumu sa zúčastnilo 270 ľudí vo veku 18 až 69 rokov. Pocity nudy boli v ich prípadoch priamo nadviazané na prokrastináciu, nepozornosť a z toho vyplývajúcu horšiu kvalitu spánku. V súvislosti s tým sa zvykne hovoriť aj o takzvanej prokrastinácii pred spaním (bedtime procrastination). Tá je charakterizovaná tým, že ľudia ostávajú hore dlho do noci, hoci na to nemajú žiadny dôvod.

„Závery objasnili, ako nuda ovplyvňuje prokrastináciu pred spaním, a osvetlili dôsledky, ktoré sa objavujú pri riešení tejto prokrastinácie,“ píše sa v štúdii. Podľa psychologičky Ai Ni Teoh nám prokrastinácia pred spaním môže priniesť veľa problémov. „Od spánkového deficitu, cez zdravotné ťažkosti až po psychosociálne a kognitívne výkony,“ uviedla a zdôraznila, že tomuto problému treba venovať pozornosť.

Shutterstock

Prezradila tiež, že ľudia, ktorí majú tendenciu k nude a nízkej aktivite, ľahko podliehajú aj prokrastinácii pred spaním. A tá im následne znižuje kvalitu spánku. Psychologička Maja Schaedel uviedla, že s touto prokrastináciou sa dá veľmi účinne bojovať. Odporúča napríklad odstrániť zo spálne televízor či hodiny.

„Vaše telo si musí vytvoriť silnú asociáciu medzi posteľou a spánkom,“ povedala. „A keď v posteli pozeráme televíziu alebo do mobilov, naše telo je tým zmätené.“ Odstránenie hodín nám zase zabráni v tom, aby sme neustále kontrolovali čas. Dodala tiež, že veľmi pomáha aj aktivita počas dňa. Ľudia, ktorí sú niečím zamestnaní a majú rôznorodé aktivity, majú obyčajne aj veľmi dobrý spánok.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť