Pondelok 6.12.2021
sk
Mikuláš
, Nikolas
cz
Mikuláš
, Mikoláš,Nikolas

Nešťastie v sibírskej bani neprežilo 52 ľudí

Medzi obeťami sú baníci aj záchranári.


Banské nešťastie na Sibíri si vyžiadalo životy 52 baníkov a záchranárov. Niekoľko hodín po tom, čo v uhoľnej bani Listvjažnaja v Kemerovskej oblasti vybuchol metán a zahltil ju toxický dym z následného požiaru, záchranári našli 14 tiel. Pátranie po ďalších 38 museli pre vysokú koncentráciu metánu a oxidu uhoľnatého zastaviť.

Tlačové agentúry Tass a RIA-Novosti s odvolaním sa na predstaviteľov záchranných služieb informovali, že už neexistuje šanca na nájdenie živých ľudí. Nemenovaný predstaviteľ regionálnej samosprávy neskôr pre agentúru Interfax uviedol, že na otravu oxidom uhoľnatým zahynulo 52 ľudí.

TASR

V bani bolo vo štvrtok ráno, keď výbuch dymom zaplnil ventilačný systém, 285 ľudí. Záchranári vyviedli na povrch 239 baníkov, z toho 49 bolo zranených, a našli aj 11 tiel. Neskôr podľa médií zomrelo šesť záchranárov, ktorí hľadali baníkov v odľahlej časti bane.

Nešťastie v bani Listvjažnaja je najhoršie v Rusku od roku 2010, keď dva výbuchy metánu a požiar zabili v bani Raspadskaja v Kemerovskej oblasti 91 ľudí. Regionálne úrady vyhlásili trojdňový smútok.

Námestník generálneho prokurátora Dmitrij Demešin sa pre médiá vyjadril, že požiar s najväčšou pravdepodobnosťou vyústil z výbuchu metánu, ktorý spôsobila iskra. Výbuchy metánu uvoľňovaného z uhoľných ložísk bývajú zriedkavé, spôsobujú však najviac úmrtí pri ťažbe uhlia.

Ruský vyšetrovací výbor už začal vyšetrovať porušenie bezpečnostných predpisov, ktoré viedlo k tomuto nešťastiu. Vyšetrovatelia už zadržali riaditeľa bane a dvoch vysoko postavených manažérov. Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok vyjadril sústrasť rodinám zosnulých baníkov a nariadil vláde, aby ponúkla všetku potrebnú pomoc zraneným osobám.

V roku 2016 zahynulo v Rusku pri sérii výbuchov metánu v uhoľnej bani 36 baníkov. Po tomto incidente úrady analyzovali bezpečnosť v 58 baniach naprieč celým Ruskom a dve desiatky označili za potenciálne nebezpečné. Baňa Listvjažnaja však v tom čase medzi nimi nebola. Štátny dozorný orgán Rostechnadzor vykonal v apríli inšpekciu a zaevidoval 139 porušení noriem vrátane porušení protipožiarnych predpisov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť