Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon

Schopnosť či umenie viesť smalltalky je užitočné nielen v práci, ale aj v živote vo všeobecnosti. Pomáha nám to nadväzovať nové kontakty a (pokiaľ si v tom zdatný) aj zanechať dobrý dojem. Otázky určujú priebeh konverzácie. Naučiť sa ich správne klásť znamená stať sa príjemným spoločníkom, ktorý priťahuje iných ľudí.

No aj keď si slušne vychovaný, môže sa ti podariť položiť nevhodnú otázku, ktorá sa druhého účastníka konverzácie dotkne. To niekedy vedie k tomu, že prestane mať chuť sa s tebou niekedy ešte (o hocičom) baviť. A prvý rozhovor sa stane tým posledným.

Vždy si to ale nemôžeme dovoliť, najmä, ak ide o šéfa alebo o osobu, ktorej túžime byť sympatickí. Niektoré otázky kladieme bez rozmyslenia, no bez zlého úmyslu, v snahe nadviazať rozhovor. No toho druhého sa môžu dotknúť, hlavne v prípade, ak sa ešte dobre nepoznáte.

Akým otázkam by sme sa mali pri nadväzovaní konverzácie vyhýbať? Čím ich nahradiť? A ak položia nejakú tebe, ako ňu taktne reagovať?

Shutterstock

Týmto otázkam sa v konverzácii s cudzími ľuďmi radšej vyhýbaj, a ak sa ocitneš na opačnej strane, toto sú spôsoby, ako na ne odpovedať.

1) Otázky o vzťahu

Ako dlho ste spolu? Klape vám to? Kedy bude svadba?“

Väčšinou ľudia radi hovoria o svojom vzťahu v prípade, ak je šťastný. Samozrejme, je to individuálne a niekto si svoje súkromie prísne stráži. Ak teda o tom nezačnú rozprávať sami, bolo by lepšie sa zdržať vyššie uvedených otázok.

Môžeme tým totiž zasiahnuť takú dvojicu, ktorej to vôbec neklape, alebo je možno už pred rozchodom, a podobné otázky im vôbec nepadnú vhod. My sa nič nedozvieme a druhá strana sa pred nami zbytočne uzavrie.

2) Otázky o tehotenstve/deťoch

„Kedy budete mať už konečne deti? Si tehotná? Bude to chlapec alebo dievča?“

Otázky o deťoch môžu zbytočne otravovať bezdetné páry a dotknúť sa tých, ktorí deti mať nemôžu. Môže to vyznieť aj ako provokácia či náznak toho, že má slečna viac kíl. Pre prvé konverzácie je preto lepšie voliť neutrálnejšie témy. Ak sám príde s témou deti, skús sa opýtať na ich záujmy, tým nič nepokazíš.

Shutterstock

3) Otázky o príbuzných

„To je tvoja mama/sestra..?“

Tu môže nastať nemilá situácia – omylom nazveme staršiu sestru mamou alebo načrtneme podobu u ľudí, ktorí do jednej rodiny nepatria a nikdy by si to ani neželali. Existujú oveľa bezpečnejšie témy, pokiaľ nevieš nadviazať konverzáciu (počasie, koníčky, jedlo). A ak ťa skutočne zaujíma vzťah daných osôb, stačí počkať a prezradia ti to samy.

4) Otázky o slobodných

„Ty už ostaneš navždy sám? A to ti vyhovuje? Nič ti nechýba? Taká pekná slečna a slobodná? Kde je chyba? Prečo ste sa rozišli?“

To je taký štýl starších dedinských tetušiek, ktoré si nedávajú pozor na to, či sú slušné alebo nie, a nepozerajú na to, či sa podobnými hláškami niekoho dotknú. Aj keď máme o človeku určité informácie, napriek tomu, že ho vidíme po prvý raz, bolo by dobré sa takýmto otázkam vyhnúť.

Niekomu vyhovuje byť sám, mnohí si však partnera nájsť nedokážu a podobným vypytovaním by sme ich mohli podráždiť a všetky budúce konverzácie uhasiť už v základe. Takisto, pýtať sa cudzieho človeka, prečo sa rozišiel so svojím partnerom, je vonkoncom nevhodné.

5) Záľuby/Zvieratá

„To musí byť riadne drahý koníček, čo? A to ti nie je ľúto tých vyhodených peňazí? A jedna by ti nestačila? Načo toľko? Nebolo by lepšie si nájsť muža/ženu, ako chovať toľko zverov? Nesmrdia ti?“

Záľuby sú dobrou témou na rozhovory, môžeme sa vďaka nim dozvedieť o človeku viac. No ak človeka zatiaľ ešte dobre nepoznáme, nemali by sme ho zbytočne podpichovať a klásť netaktné otázky.

Človek by si mohol myslieť, že jeho hobby považujeme za hlúpe alebo zbytočné, a na základe toho by sa mohol aj uraziť. Rovnako, milovníkov zvierat by sme nemali dráždiť otázkami, ktoré spochybňujú ich zdravý úsudok.

Niekto má zvieratiek viac a niekto k nim prejavuje lásku intenzívnejšie, ako nám príde prirodzené, a považuje ich za členov svojej rodiny. No nie je to naša vec a takými hlúpymi komentármi sa im zbytočne sprotivíme.

Shutterstock

6) Peniaze

„Koľko tam zarobíš? Koľko to stálo? Bolo to drahé? Odkiaľ máš toľko peňazí?“

Je známe, že otázka o výške platu by mala byť tabu, no niektorí ľudia to ešte stále nerešpektujú a sú schopní sa opýtať hocičo a hocikoho, v rámci ich „osobného prieskumu“.

Možno ťa len zaujíma, koľko človek na takom poste alebo s takou prácou zarobí. No nemal by si sa to pýtať človeka, ktorého ešte dobre nepoznáš a nemáš s ním dôverný vzťah. Väčšina takýchto informácií je, tak či tak, dostupná na webe.

Ľudia neradi pripúšťajú, že zarábajú menej, ako by si zaslúžili, a robia na danom mieste, lebo ich tá práca jednoducho baví alebo len nemajú na výber. Otázky o peniazoch a výške platu sú, skrátka, príliš osobné.

Platí to aj v prípade, že sa chceme dozvedieť o cene nejakého výrobku. Ak by sme takúto otázku položili cudziemu človeku, mohol by sa uraziť alebo pochopiť to tak, že posudzujeme jeho finančný stav a naznačujeme, že si to nemôže dovoliť.

7) Mejkap

„To sa ti chce toľko maľovať?“

Niektorým ženám sa páčia nánosy mejkapu, umelé nechty, mihalnice a bez toho sa necítia byť pekné, resp. upravené. Prvoradé je to, aby sa cítil človek dobre, a to by sme mali rešpektovať a nepoukazovať na to, že to s líčením preháňa.

Nemali by sme ani naznačovať „obdiv“, že nám by sa toľko maľovať veruže nechcelo. Podobné poznámky sú úplne zbytočné a vedú iba k tomu, že danej osobe bude konverzácia nepríjemná a už nebude mať chuť niekedy si to s nami opakovať.

8) Tetovanie/Piercing

„Au, a to dlho už máš? Vieš v tom dýchať? To sa ti páči také mať? A to keď budeš starý, to ti nebude vadiť? Rodičia sa na teba za to nehnevali?“ 

Takéto hlášky sú dobre známe vlastníkom tetovaní a väčšina z nich to neznáša. Tieto ozdôbky tela sú na Slovensku ešte stále v niektorých prípadoch brané ako za vymykajúce sa štandardu. Hlavne, ak má človek tých tetovaní alebo piercingov viac.

Otázka, či sa mu to skutočne páči, je na dve veci, keďže, keby sa mu to nepáčilo, asi by si to nedal robiť… No v prípade, že to už oľutoval, takouto poznámkou iba „zatneme do živého“ a nového kamoša určite nezískame.

Taktiež, poukazovať na to, že to časom oľutuje, nie je vhodné. Prvá otázka mnohých, ktorí vidia, že má niekto v piercing v nose, je, či v tom vie dýchať. Takýmito hláškami neurobíme dobrý dojem. Človek si môže pomyslieť, že máme o koliesko menej alebo iba schválne rýpeme a sme netaktní.

Shutterstock

 Ako reagovať na trápne otázky?

Shhhh Shut Up GIF by swerk - Find & Share on GIPHY

1) Poskytni krátku odpoveď a zmeň tému. To by malo stačiť na to, aby ten druhý pochopil, že sa o tom baviť nechceš.

2) Ignoruj otázku. Tým, že budeme ďalej pokračovať v rozhovore, akoby sme nepočuli, odvedieme pozornosť od (pre nás) nepríjemnej témy.

3) Buď priamy. Niektorým ľuďom nestačí niečo naznačiť, lebo im to jednoducho nedôjde hneď. V tom prípade voľ priamu cestu a rovno povedz, že sa o tom nechceš baviť. Je to určite lepšie, ako zostať podráždený témou, ktorá nám nevyhovuje, alebo sa nútiť hovoriť o veciach, o ktorých rozprávať nechceme.


Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.