Argentínsky postapokalyptický seriál z dielne Netflixu sa stala stredobodom kontroverzie. Ako uvádza web Engadget, v seriáli Eternaut bola použitá generatívna umelá inteligencia na vytvorenie trikovej scény. Vyhlásil to sám CEO spoločnosti Ted Sarandos. Tento krok sa nie každému pozdáva.
Nová technológia v akcii
Podľa Sarandosa tvorcovia seriálu chceli vytvoriť scénu padajúcej budovy v Buenos Aires. Namiesto toho, aby využili tradičné techniky, sa obrátili na generatívnu umelú inteligenciu. „Použitím nástrojov umelej inteligencie boli schopní dosiahnuť úžasný výsledok s obdivuhodnou rýchlosťou. Tá triková sekvencia bola dokončená desaťkrát rýchlejšie, ako by bola vytvorená tradičnými postupmi tvorby vizuálnych efektov,“ povedal Sarandis.

Tento prípad je prvým použitím generatívnej umelej inteligencie v tvorbe Netflixu. Dá sa očakávať, že v snahe optimalizovať náklady bude Netflix (a tiež ďalšie spoločnosti) hľadať spôsoby, ako zrýchliť a zlacniť produkciu vďaka umelej inteligencii. Filmárske remeslo sa tak môže už navždy zmeniť.
Rozporuplné reakcie
Bolo len otázkou času, kedy sa umelá inteligencia začne využívať pri tvorbe komerčných filmov a seriálov. Tento krok Netflixu podľa očakávaní vyvolal silnú kontroverziu.
Na jednej strane tu máme zástancov, ktorí používanie AI považujú za prirodzený vývoj a technologickú inováciu s potenciálom zrýchliť a zlacniť prácu na filmoch. Filmári s malým rozpočtom takto môžu vytvoriť vizuálne efekty na úrovni, akú by si so zaužívanými postupmi nemohli doteraz dovoliť.
Na strane druhej nájdeme početnú skupinu odporcov využívania generatívnej umelej inteligencie vo filmárstve. Títo ľudia vnímajú AI ako niečo, čo zabíja umeleckú stránku diela, znižuje mieru zapojenia človeka do tvorivého procesu a mení film len na bezduchý produkt. Podľa nich AI zároveň môže pripraviť kopu zručných odborníkov o prácu.