Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 24.12.2024
sk
Štedrý den | Adam, Eva
cz
Štědrý den | Adam, Eva

Choroby sú na nič. Nádchočka či soplíček vedia položiť na lopatky aj stokilového chlapa a migréna sa vie dostaviť vždy v ten najnevhodnejší čas. My len, že buďme radi aj za to. Existuje množstvo šialených chorôb, porúch či syndrómov, pri ktorých ti ide odpáliť dekel nad tým, čo všetko dokáže príroda vytiahnuť z dna Pandorinej skrinky. Tieto fakt nepríjemné choroby by si určite nechcel.

1. Si to ty, tatko Šmolko?

Choroba s názvom, ktorý sa ti určite nechce čítať – methemoglobinémia je stav, ktorý súvisí s poruchou funkcie hemoglobínu. Malé koncentrácie methemoglobínu má každý z nás a nijako sa neprejavujú. Pri vyšších koncentráciách sa objaví modrasté zafarbenie kože, pretože methemoglobín presvitajúci kožou má inú farbu ako normálny hemoglobín. Človek potom tak trochu pripomína Avatara alebo tatka Šmolka. Pri extrémnych prípadoch môžete dopadnúť aj ako Paul Karason, ktorý si však túto kožu spôsobil sám užívaním roztoku striebra.

dailymail.co.uk

2. Dáš si… kúsok špongie?

Alebo zo tri skrutky, polovicu špaku, či desať deka blata? Nebuďte zlomyseľní a ľudom so syndrómom pica takúto ponuku radšej nepredkladajte, pretože by si s chuťou dali. Je to psychická choroba, ktorá núti obete neustále jesť nezvyčajné predmety bez nutričnej hodnoty. Termín pica (áno, bez mäkčeňa a čítaj pika) pochádza z latinského názvu pre straku, pretože aj ona má neobvyklé stravovacie návyky a dokáže zjesť takmer čokoľvek. Stále sa presne nevie, čo túto chorobu spôsobuje. Čo je divné, vyskytuje sa aj u dospelých jedincov s napríklad nízkymi hodnotami minerálov, so žalúdočnými parazitami alebo u ľudí po operácii.

3. Poker face celý život

Túto chorobu by možno nechceli ani hráči pokru aj napriek tomu, že by v tomto prípade nemali problém udržať emócie a výraz tváre na uzde. Moebiov syndróm je celoživotná chýbajúca mimika tváre. Ľudia postihnutí touto chorobou sú neschopní usmiať sa, žmurkať, mračiť sa, a tak stále vyzerajú, akoby mali kamenný výraz. Koniec koncov, pre chlapa ideálna frajerka – nebude gúľať očami, vyčítavo zazerať, afektovane sa smiať, prehĺtať… Ops.

giphy.com

4. Bodaj by si skamenel!

Človek by povedal, že ľudia z rozprávok, ktorí skameneli alebo sa premenili na sochu v real svete neexistujú. Ale bum, je tu progresívna osifikujúca fibrodysplázia – diagnóza, ktorá môže skutočne človeka znehybniť a jeho svaly premeniť takmer na kameň. Ich svalové vlákna sa menia na kosti a dokonca aj kĺby zrastajú a znemožňujú pohyb. Syndróm sa vyskytuje u asi jedného z dvoch miliónov ľudí a nedá sa liečiť, len potláčať.

5. Feeling ako Alenka v krajine zázrakov

Ľudia trpiaci Toddovým syndrómom vnímajú predmety skreslene – buď ich vidia väčšie alebo, naopak, zmenšené. Predstavte si, že vidíte motýľa väčšieho ako vy alebo máte strach či sa do toho výťahu vôbec zmestíte, pretože kabína sa vám zdá veľká meter krát meter. Je to však  zvyčajne dočasná porucha v detstve alebo v dospelosti spojená s migrénou, ktorá sa po čase upraví sama, no môžu ju spôsobiť aj nádorové ochorenia či halucinogénne drogy. Radšej zober loptu, nie drogy. Ináč sa ti bude zdať tá lopta veľká ako vzdušný balón.

giphy.com

6. Moja ruka si robí, čo chce

Len si spomeňte na Vec z Rodiny Adamsovcov, ruka, čo si išla svoje. Podobné to je pri syndróme cudzej ruky alebo Dr. Strangelove syndrome – to je zvláštna duševná porucha, pri ktorej má človek pocit, že jeho ruku ovláda niekto iný. Ruka môže vykonávať všetky funkcie, nie je pohybovo obmedzená, postihnutý však verí, že on s ňou narábať nemôže. Horšie je, že človek by mal byť na pozore pred svojím vlastným telom, pretože stačí malý impulz a ruka nezávisle od tela „vyletí“. Môže tak ublížiť majiteľovi ruky alebo sa ti od neho ujde jedna vzduchom chladená.

7. Mnohoprstí

Tento jednoduchý jav je divný, ale oveľa častejší než predošlé. Na každých 500 narodených detí pripadá jedno, ktoré má viac prstov na rukách či nohách, ako je normálne. Budú z nich klavíristi alebo harmonikári? Stáva sa, že nadbytočné prsty sú funkčné, ale v prípade, že prebytočné prsty nemajú kosti, môžu aj samé odpadnúť. Rekordmanom je určite Akshat Saxena z Indie, ktorý sa narodil v roku 2011 s 34 prstami. Na rukách mal po sedem prstov a na nohách dokonca po 10. Viem, že múdri ľudia radi chytajú za slovíčka takže: palec síce nie je prst, no v tomto prípade do tohto počtu zarátavame, tak nám to prosím odpusťte.

phars.blogspot.com

8. Zombie a.k.a. chodiace mŕtvoly

Týpci ideálni do nových častí Walking dead. Cotardov syndróm spôsobuje absolútne presvedčenie o tom, že on jednoducho neexistuje, že je mŕtvola, prípadne že neexistuje niektorá časť ich tela, krv či niektorý orgán. Keďže sú mŕtvi, logicky, na čo by jedli či pili? Bohužiaľ, takto to nefunguje a preto často umierajú od hladu či vyčerpania.

9. I am Groot

Epidermodysplasia verruciformis. Okej, kto to naozaj na prvý raz prečítal, nech sa nám ozve. Zjednodušene syndróm stromového muža sa  prejavuje tým, že človek má na tele výrastky podobné kôre stromu, ktoré sa časom môžu stať zhubnými. Na túto chorobu fakticky neexistuje žiadny liek. Kto pozná Groota a príde mu toto prirovnanie nemiestne… jeho vec.

 

10. Dynamit v hlave

Každý isto aspoň raz zažil, že mu po opici v have trešťalo ako keby mu v nej hrala opičia kapela na bubny a činely. Pri syndróme explodujúcej hlavy je to podobné. Je to zdraviu neškodná porucha, pri ktorej mozog zažije občasný zmyslový šok väčšinou pri zaspávaní. Ľudia tak počujú hlasné zvuky ako výbuch bomby či výstrel. Niekedy sa objaví len raz za život, v niektorých prípadoch však aj niekoľkokrát za noc. Vedci zatiaľ nevedia presnú príčinu ani liečbu, tak len odporúčajú viac relaxovať a vyhýbať sa stresu. Mám pocit, že toto ti odborníci odporučia ako prevenciu všetkých chorôb od boľavého chrbta cez pomliaždeninu až po zápal spojiviek, takže hlavne #nostress.

11. Fakt môže byť niekto alergický na vodu alebo chlad?

Panebože, čo je to za život? Horšia už môže byť len alergia na alkohol. Pri alergii na chlad sa symptómy objavujú najmä na miestach, kde je koža nezakrytá odevom – žihľavka, sčervenanie kože či opuchy. Ďalšími prejavmi bývajú slzenie, pálenie sliznice, upchaný nos, kýchanie a dráždivý kašeľ. Podobné príznaky sú aj pri alergii na chlad, tá však vzniká po kontakte s vodou. Aquagénnu žihľavku môže vyvolať kúpanie,  plávanie alebo len prechádzka v daždi. Niekedy príznaky vzniknú pri potení, spúšťačom môžu byť aj slzy. Človek by tak mal obmedziť umývanie na jednu sprchu týždenne, obliekať si vzdušné materiály aby minimalizovali potenie a piť veľa mlieka, pretože na človeka nereaguje tak prudko ako voda.

Však si si po prečítaní uvedomil, že vlastne ten tvoj hrozný život nie je ani zďaleka taký hrozný? Nemáš za čo.

giphy.com

Zdroje: vyliec.sk, zaujimavysvet.sk, aktuality.sk
Titulná fotka: pixabay.com


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.