Prvých päť rokov života dieťaťa je kľúčových pre vývin mozgu. Práve v tomto období prebehne až 90 percent jeho vývoja. Táto informácia zdôrazňuje, prečo je potrebné venovať mimoriadnu pozornosť tomu, čomu sú naše deti v ranom veku vystavené. Nadmerný kontakt s obrazovkami môže mať dlhodobé negatívne následky na kognitívny rozvoj, kritické myslenie a sociálne zručnosti detí. Téme sa venovala agentúra TASR.
Neurológ Matej Škorvánek vysvetľuje: „Mozog je v tomto veku extrémne plastický. Veľmi rýchlo a citlivo reaguje v podstate na čokoľvek, čo sa doň dostane. Mozog sa práve vyvíja učením, skúsenosťami, tým, s čím sa dieťa stretne, keď niečo vidí, počuje, ohmatá si to, chytí do ruky, cíti. Čím multisenzorickejšie, emocionálnejšie, podfarbenejšie sú tie vstupy, tým väčšiu šancu majú, že do mozgu sa zapíšu a nejakým spôsobom ovplyvnia jeho vývoj.“
![](https://emefka.sk/app/uploads/2025/02/smartfony.jpg?x35408)
Prirodzený vývin verzus pasívne prijímanie
Zdravý vývin detského mozgu vyžaduje aktívne zapojenie všetkých zmyslov. Dieťa potrebuje prirodzene objavovať svet okolo seba – dotýkať sa predmetov, ochutnávať ich, pozorovať a počúvať. Tento multisenzorický prístup je nenahraditeľný pre správny rozvoj mozgových funkcií.
Pasívne prijímanie informácií prostredníctvom obrazoviek predstavuje významné riziko pre prirodzený vývin. Škorvánek upozorňuje: „Čím väčší objem dňa dieťa prijíma informácie len pasívne bez toho, aby muselo samo nejak intenzívne niečo robiť, aktivovať mozog, tak sa uberá o šancu rozvoja svojho mozgu, svojich kognitívnych schopností. Vlastne to, čo zanedbáme alebo čo nám ujde v najvčasnejšom vývine, je niečo, čo už nikdy dobehnúť neskôr nemusíme.“
Kľúčovú úlohu zohrávajú práve rodičia, ktorí by mali byť v tomto období mimoriadne dôslední a prísni. Je potrebné zabezpečiť deťom dostatok príležitostí na prirodzenú interakciu s okolím. Dôležitý je aj rozvoj verbálnej a neverbálnej komunikácie a pochopenie sociálnych rolí v konverzácii. Tieto zručnosti sa najlepšie rozvíjajú prostredníctvom priameho kontaktu s prostredím a ľuďmi, nie cez obrazovky elektronických zariadení.