Škrabanie je prirodzený reflex (nielen) u človeka, ktorého dôležitosť si uvedomíme až vtedy, ak sa z nejakého dôvodu nemôžeme poškrabať, keď potrebujeme. Poskytuje úľavu pri svrbení a vie pôsobiť upokojujúco (10 z 10 mačiek potvrdzuje). Prúser vzniká vtedy, ak sa škrabanie nedá kontrolovať a je prvou reakciou pri akomkoľvek stresovom podnete.
Diagnóza má hneď niekoľko pôvabných mien – dermatilománia, acné excoriée, umelá dermatitida či neurotická exkoriácia. Medzi obyčajným zlozvykom a poruchou je jeden obrovský rozdiel – pri vážnej dermatilománii je postihnutý schopný škrabaním si spôsobiť poranenia. Aj úplnému laikovi musí byť jasné, že ak si jeho kamoš doslova vyškriabe dieru do pokožky, niečo asi nie je v poriadku.
Aspoň raz za čas sa každému tínedžerovi objaví na tvári hnusné akné. Vyrážka predstavuje pre normálnych ľudí ťažkú dilemu – vytlačiť alebo nevytlačiť? Tí s dermatilomániou v tom majú jasno a v snahe „perfektne si vyčistiť tvár“ a zbaviť sa akýchkoľvek nedokonalostí si obsedantne vytláčajú všetky vyrážky od tých najmenších až po ťažké kalibre.
Čo má teda robiť niekto, kto u seba nájde všetky tieto príznaky?
Keďže ide o psychickú poruchu, najlepšie je čo najskôr navštíviť lekára, ktorý odporučí psychiatrické vyšetrenie. Počas terapie je dobré dôkladne sledovať kedy a za akých okolností sa objaví potreba škriabať sa. Úľavu môže priniesť aj zamestnanie rúk nejakou činnosťou. Táto vychytávka určite nebude zlou voľbou!
Zdroj: metro.co.uk
Titulná fotka: flufflepot.com