Málo známe dejepisné fakty, ktoré znejú neuveriteľne, ale sú skutočné

Dejepis rozhodne nie je nuda.

Zdroj: Wikipedia

Mnohí z nás dejepis v škole veľmi neobľubovali, no história vie zaujať každého. Dejiny totiž nie sú len nudné údaje a letopočty, ktoré sa musíme učiť naspamäť, ale sú plné aj neuveriteľných ľudských príbehov. Prečítaj si náš malý zoznam zaujímavostí z minulosti, ktorý by ohúril aj tvoju učiteľku.

1. Princezná Sissi mala na ramene tetovanie kotvičky. Bolo veľmi podobné tomu, aké má aj dnes mnoho dievčat. 

2. Anna Franková, Martin Luther King a Jásir Arafat sa narodili v roku 1929. A pritom ich máme zafixovaných ako predstaviteľov troch úplne rozličných historických období.  

3. Mexická maliarka Frida Kahlo prežila vo svojich osemnástich rokoch vážnu nehodu, ktorá jej rozlámala chrbticu a do konca života jej spôsobovala bolesti. Sedela v autobuse, odstredivá sila jej strhla šaty a zlatý prášok, ktorý mal vtedy pri sebe umelec sediaci vedľa Fridy, sa na ňu vysypal. Keď ju záchranári našli nahú a pokrytú zlatom, vyzerala vraj ako víla z rozprávky.

Shutterstock

4. Po Veľkej francúzskej revolúcii zmizol desaťročný syn Márie Antoinetty z verejnosti a neskôr zomrel na tuberkulózu. Bol pochovaný bez toho, aby to verejnosť vedela. To však počas ďalších rokov neodradilo vyše stovku mužov vydávať sa za nebohého Ľudovíta XVII. a pokúsiť sa takto dostať do šľachtických kruhov.   

5. Členovia americkej námornej pechoty medzi sebou počas 2. svetovej vojny v Tichomorí komunikovali na základe nimi vytvorených kódov, ktoré preložili do jazyka severoamerických indiánov Navajo, aby im Japonci nerozumeli.  

6. V časoch americkej prohibície sa, paradoxne, niekoľkonásobne zväčšila plocha, na ktorej sa pestovalo hrozno. Majitelia vinohradov predávali ľudom neškodný hroznový džús a potajomky ľudom prezrádzali, ako džús fermentovať, aby z neho vzniklo víno.  

Shutterstock

7. Marilyn Monroe bola obvinená, že vyzerá dobre len vďaka drahým šatám, ktoré nosievala. Marilyn si teda na seba navliekla vrece od zemiakov, nafotila sériu fotiek, kde vyzerala opäť skvele, a zavrela všetkým ústa.   

8. Napoleon Bonaparte bol napadnutý zajacmi. Vo svojej ješitnosti si vyžiadal súkromnú poľovačku a jeho sluhovia mu teda pripravili ohradu plnú zajacov, na ktoré mal strieľať. Zajace sa však nečakane rozbehli proti nemu.  

9. V roku 1999 NASA spravila matematickú chybu za 125 miliónov dolárov. Vedci vytvorili kozmickú sondu, ktorú poslali smerom k Marsu, aby sledovala marťanské počasie a klímu. No pri výpočtoch si zamenili metrické jednotky za imperiálne, teda tie, ktoré sa používajú prakticky len v USA, a spôsobili si obrovskú blamáž. Kvôli tejto chybe sa sonda namiesto plánovaných 140 až 150 km dostala do vzdialenosti iba 57 km od povrchu planéty. Atmosféra ju ale spálila už niekde medzi 80 až 90 km od povrchu.

Shutterstock

10. Alan Turing bol Angličan, ktorý počas 2. svetovej vojny presadil konštrukciu zariadenia, ktoré vedelo v krátkom čase analyzovať pravdepodobné nastavenia Enigmy, šifry používanej armádou nacistického Nemecka. Podľa mnohých historikov bol Turingov prínos najdôležitejším príspevkom jednotlivca k víťazstvu Spojencov. Vďaky sa však nikdy nedožil a po vojne bol súdený za to, že bol homosexuál. Pred vyhlásením súdu zo zúfalstva spáchal samovraždu. 

11. Hitler, Mussolini a Stalin boli nominovaní na Nobelovu cenu za mier.  

12. Briti počas 2. svetovej vojny svoje lode radšej potopili, než by ich nechali padnúť do rúk Nemcom.

https://picryl.com/media/der-englische-flugzeugtrager-courageous-wird-von-deutschem-u-boot-versenkt

13. Vylodenie amerických vojakov v južnom Taliansku počas 2. svetovej vojny sa uskutočnilo hlavne vďaka vzájomnej dohode medzi taliansko-americkými mafiánmi z New Yorku a mafiánmi na Sicílii.   

14. Kráľ Karol V. Habsburský navrhol francúzskemu kráľovi Františkovi I. duel len medzi nimi dvomi, bez krviprelievania ich národov. Kráľ František I. tuto ponuku zamietol a ich kráľovstvá medzi sebou bojovali v podstate ďalších 200 rokov. 

15. Americký prezident Ronald Reagan bol kedysi plavčíkom a pred utopením zachránil 77 ľudí.  

Shutterstock
Reagujte!
Grr Grr
7
Grr
Fuuj Fuuj
7
Fuuj
Fňuk Fňuk
3
Fňuk
Jeej Jeej
15
Jeej
Uups Uups
4
Uups
Haha Haha
14
Haha
Woow Woow
223
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Rodičia prezradili, pri akých bizarnostiach na kamere prichytili opatrovateľky svojich detí


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME