Vždy je ideálny čas na zaujímavé historické fakty o ešte zaujímavejších osobnostiach z našich dejín, ktoré učebnice dejepisu akosi zabudli spomenúť. Tak sa teda poďme na to pozrieť.
1. Salvador Dalí, Yoko Ono a steblo trávy
Ľudia vyhadzujú peniaze za všelijaké absurdity, ale desaťtisíc za steblo trávy je predsa len trochu cez. Yoko Ono by si to možno myslela tiež, nanešťastie pravda vyplávala na povrch až neskoro. Japonská umelkyňa, mierová aktivistka a v neposlednom rade aj manželka Johna Lennona bola veľkou fanúšičkou Salvadora Dalího, a keďže rozhodne nemala hlboko do vrecka, dala mu ponuku, aká sa neodmieta.
Chcela od neho kúpiť fúz. Jeden fúz. Za desaťtisíc dolárov, čo je v prepočte zhruba 8500 eur. Španielsky umelec nebol včerajší a videl, že sa mu rysuje celkom solídny obchod, nemohol sa však ubrániť myšlienke, že Yoko Ono je bosorka. Keď sa jej do rúk dostane kus jeho ochlpenia, určite naňho uvalí kliatbu – tak zmýšľal umelecký velikán a pre istotu radšej dodal len steblo trávy.
2. Eliahu Itzkovitz a pomsta za jeho rodinu
Počas druhej svetovej vojny vyhasli v koncentračných táboroch mnohé životy nevinných ľudí a podobný osud postretol aj rodinu Eliahua Itzkovitza. Rumunský žid ako väzeň sledoval v priamom prenose, ako dozorca Stănescu bez milosti vraždí všetkých, na ktorých mu kedy záležalo. Vtedy bol úplne bezmocný, no sľúbil si, že to tak nenechá, a svoj sľub aj dodržal.
Po skončení vojny sa mu dozorcu nepodarilo vypátrať, no nevzdával sa. Emigroval do Izraela, kde sa pridal k armáde a slúžil tam až dovtedy, kým sa nedozvedel, že Stănescua slúži v Cudzineckej légii francúzskej armády. Presunul sa teda tam. Vraha svojej rodiny našiel, zabil a odsedel si ročný trest (za dezerciu, nie za vraždu).
3. Richard N. Williams, Titanic a výhra vo Wimbledone
R. Williams prežil potopenie Titanicu. Keď mu lekári chceli amputovať omrznuté nohy, odmietol. O pár rokov neskôr vyhral Wimbledon.
Celým menom Richard „Dick“ Norris Williams II bol americký tenista, ktorý bol spolu s ďalšími 2434 pasažiermi v roku 1912 svedkom potopenia lode, ktorá mala byť nepotopiteľná. Ako je už dobre známe, väčšina ľudí na Titanicu sa naspäť na breh nikdy nedostala, Richard však prežil. Jeho otec, s ktorým spolu cestovali v prvej triede, také šťastie nemal.
Po nastúpení do záchrannej lode strávil tenista niekoľko hodín po pás v ľadovej vode. Keď konečne dorazil na záchranu zaoceánsky parník Carphatia, mal rozsiahle omrzliny a lekári na lodi trvali na tom, že mu musia amputovať obe nohy. Richard odmietol. A dobre urobil. Nohy rozmrzli, zotavili sa a o osem rokov neskôr na nich vyhral Wimbledon.
4. Thomas de Mahy a neprípustné gramatické chyby
Všetci máme známeho, ktorý ti opravuje gramatiku, aj keď iba dýchaš, a dá sa priam s určitosťou povedať, že v 18. storočí to bol vo svojich kruhoch markíz de Favras. Narodil sa do aristokratickej rodiny a zapísal sa do dejín svojimi poslednými slovami. Namiesto rozlúčky s rodinou si totiž neodpustil štipľavý komentár a pri čítaní trestného oznámenia vyhlásil: „Vidím, že ste sa tu trikrát pomýlili.“
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane