Neuveriteľné: Muž z Indie kvôli vzácnej poruche prespí 300 dní v roku

Choroba ho pripravila o prácu aj normálny život.

Zdroj: Shutterstock

Dopriať si v tejto stresujúcej dobe poriadny a zdravý spánok je mimoriadne dôležité pre naše zdravie. Všetci poznáme tú nechuť, keď sa nám nechce vstávať do práce či do školy, a namiesto toho by sme si najradšej ešte hodinku-dve pospali. Ale aj spánok sa môže veľmi ľahko zmeniť na utrpenie.

Ako píše portál LADbible, 42-ročný Pukhram z Indie už 23 rokov trpí mimoriadne vzácnou poruchou nazývanou Axis Hypersomnia. V jej dôsledku prespí v súčte 300 dní v roku!

Nekonečný spánok

Pukhram momentálne dokáže prespať na jeden šup neuveriteľných 25 dní za sebou. Nástup poruchy bol pozvoľný, muž najprv prespal „len“ 5 až 7 dní. Neskôr sa to ale začalo zhoršovať, až to dospelo do fázy, že Pukhram prespí 20 až 25 dní za mesiac. Porucha ho tak obrala o možnosť pracovať a viesť normálny život. Predtým pôsobil ako majiteľ obchodu s potravinami, teraz sa o svoje podnikanie môže starať len 5 dní za celý mesiac. Ostal takmer úplne odkázaný na pomoc svojej rodiny, ktorá je starostlivosťou oňho vyčerpaná.

Podľa odborníkov za túto poruchu môže narušená časť mozgu, ktorá kontroluje reakcie tela na stresové podnety. Priamo sa viaže na proteín TNF-Alpha, ktorý je zodpovedný za imunitu či rozvoj, ale aj kvalitu spánku. Problémom navyše je, že na Axis Hypersomniu zatiaľ neexistuje účinný liek.

Shutterstock

Ukázalo sa ale, že istú efektivitu vykazujú niektoré antidepresíva či zmeny v životnom štýle (nepitie alkoholu a neužívanie iných návykových látok). Tieto prostriedky však dokážu poruchu len mierne tlmiť, nie úplne vyliečiť. Ak sa však podchytí včas, dá sa s pomocou odborníkov a liečby ako-tak zvládať. Podľa lekárov sa s týmto ochorením môžeme stretnúť hlavne u ľudí, ktorí prekonali ťažké úrazy hlavy či mali nádory na mozgu. Niektorí ale tvrdia, že jej koreň je hlavne psychický.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
3
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Za málo peňazí veľa muziky. 10 skvelých filmov, ktoré vznikli s minimálnym rozpočtom


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME