V knihe Sofiin svet opisuje nórsky spisovateľ Jostein Gaarder lego ako najgeniálnejšiu hračku na svete. Legové kocky sa dajú totiž prirovnať k samotným atómom. Ťažko sa dajú zničiť či zlomiť – každý už predsa zažil nepredstaviteľnú bolesť, keď čo i len na jednu stúpil bosou nohou, a hlavne, dá sa z nich postaviť takmer čokoľvek. Dánska značka vznikla už v roku 1932 a jej názov pochádza z výrazu „leg godt“, čo v dánčine znamená „hrať sa dobre“. Títo ľudia dokonca posunuli túto zábavku o niekoľko levelov vyššie, lebo niektoré z nasledujúcich stavieb nemožno opísať inak ako fascinujúce.
Sochy Nathana Sawayu
Nathan sa vzdal dobre platenej právnickej pozície v korporáte, aby sa mohol naplno venovať svojmu sochárskemu umeniu. Jeho materiálom sú samozrejme lego kocky. V jeho newyorskom štúdiu sa ich nachádza až 1.5 milióna a ako sám hovorí, nemá problém vytvoriť z nich prakticky čokoľvek, pričom jeho najčastejším motívom sú ľudské postavy spracované neobvyklým spôsobom.
Umelecké lego mozaiky Erica Harshbargera
Eric sa takisto venuje lego-sochárčeniu profesionálne a vytvára množstvo diel, sôch i mozaík. Jeho imitácie klasických umeleckých diel len prostredníctvom lega sú však dychberúce. Na svoju repliku Mony Lisy spotreboval vyše 30 000 lego kociek, pričom farebná paleta bola obmedzená len na 6 klasických farieb lega. Umelec vytvoril až tri verzie.
Replika Volva v Legolande
Generálneho riaditeľa Legolandu v Californii napálili jeho vlastní zamestnanci, keď na jeho parkovacie miesto prepravili repliku jeho auta v životnej veľkosti. Ako správny znalec svojej značky si samozrejme repliku s vlastným autom nepomýlil, no žart ho veľmi dobre pobavil. Na túto masívnu stavbu použili vyše 200000 stavebných kociek a kvôli ťažkej váhe ho na miesto museli doviesť zdvíhacím vozíkom.
Futuristická mapa Japonska
Vyše päťtisíc detí rôzneho veku naprieč celou krajinou sa podieľalo na gigantickej topografickej mape Japonska zloženej z neuveriteľných 1.8 milióna lego dielikov farby slonoviny. Vznikla na počesť päťdesiatročnej prítomnosti Lega v Japonsku. Deti do svojho diela premietli svoje vlastné vízie budúceho Japonska, preto je naplnené mrakodrapmi, no nezabudli ani na ekologické zelené plochy.
Mike Doyle a jeho strašidelné domčeky
Jeho výtvory akoby vypadli z filmov Tima Burtona. Mike Doyle vytvára vlastné verzie opustených viktoriánskych domov a jeho stavebným materiálom je samozrejme tiež lego. Niektoré z jeho diel vyžadujú aj neuveriteľných 600 hodín práce a zhruba 130 tisíc lego dielikov. Výsledky však stoja zato a svojou strašidelnou atmosférou vynikajú nad klasickými domčekmi z Lego sérií.
Kinetické sochy od JK Brickworks
Kreatívna dvojica Jason a Kristal doslova rozhýbala legové kocky a podivuhodne nimi napodobnila anatómiu ľudí i zvierat. Medzi ich najzaujímavejšie výtvory nepochybne patrí ich prezentácia sochy Sizyfa, ktorý bol podľa gréckych legiend odsúdený bohmi na večné kotúľanie balvanu do kopca, ktorý sa však tesne pred vrcholom vždy skotúľal späť nadol. Práca JK Brickworks jeho utrpenie prezentuje prostredníctvom automatického, ale aj manuálneho ovládania.
Socha faraóna v Legolande vo Windsore
Monumentálna socha vážiaca celú jednu tonu sa dočkala v roku 2009 ozaj vstupu hodného faraóna do Spojeného kráľovstva – priplávala po Temži až od našich českých susedov. Windsorský faraón meria 6 metrov a práca na ňom trvala 5 mesiacov. Spotrebovaných bolo vyše 200 tisíc kúskov lega, pričom ide o jednu z najväčších lego sôch, ktoré boli kedy vyrobené.
Kostol od Amy Hughes
To, že lego je pre niektorých jeho fanúšikov ozajstným náboženstvom, dokazuje aj stavba kostola od Amy Hughes. Amy trvalo rok a pol vybudovať vyše dvojmetrový kostol nazvaný Abston Church of Christ pre legové postavičky. Väčšinu času v ňom ale trávila staviteľkina mačka, ktorá si interiér natoľko obľúbila, až jej ho Amy prenechala.
Dom z lega Jamesa Maya
Známy moderátor britského Top Gearu si za pomoci tisícky dobrovoľníkov a 3 miliónov lego kociek postavil ozajstný použiteľný dom z lega. Obsahoval dokonca aj fungujúcu toaletu a sprchu. Hoci mal byť pôvodne prepravený zo Surrey do Legolandu, cena prepravy vychádzala priveľmi draho a tak bol domček žiaľ zdemolovaný a kocky z neho venované na charitu.
Dvojparabolické obrazy Arthura Gugicka
Na pohľad sa zdá, že ide o klasickú mozaiku, stačí však zmena uhlu pohľadu a Batman sa mení na Jokera, tvár Roberta Downeyho Jr. na Ironmanovu masku, či Darth Wader na Anakina Skywalkera. Nie je prekvapením, že Arthur je pôvodne učiteľom matematiky a ako vidno, jeho inšpiráciou sú často momenty z popkultúry.
Sochy s magickým uhlom od Johna Munteana
Vedec, umelec a takisto učiteľ matematiky John začal s tvorbou ako vedeckým experimentom. Zaujímalo ho, ako vnímanie ovplyvňuje ľudské chápanie vesmíru. Jeho sochy sa na pohľad zdajú byť abstraktné, možno až nezmyselné. Skutočná mágia nastáva pri hre svetla a tieňa: pod osvetlením v správnom uhle sa na stenu premietnu až tri rôzne výjavy. Ako John hovorí, na perspektíve záleží a okrem lega pri sochárčení používa aj klasickejšie drevorezbárstvo.
Zdroj: youtube.com, cnbc.com, lego.com, huffingtonpost.com, nerdist.com, jkbrickworks.com, pla.co.uk, allthatsinteresting.com
Titulná fotka: goodthingsguy.com