Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš

Ďalší článok zo série „šokantných“ faktov, ktoré nikto vedieť nepotrebuje, ale práve preto sú stokrát zaujímavejšie než životne dôležité fakty. Ak máš pocit, že pri stretnutiach s kamarátmi pri pive nemáš o čom hovoriť, prečítaj si náš dnešný článok, aby si už v piatok večer bol pripravený a ohúril ostatných pripitých štamgastov svojimi vedomosťami.

1. Vesmír má vraj svoj vlastný pach. Astronauti tvrdia, že im pripomína zmes výfukových plynov, orechov, pach strelného prachu a grilovaného mäsa. Väčšina pachov vo vesmíre vzniká pri zániku hviezd.

2. Počet ľudí, ktorých ročne na svete pohryzie žralok, je desaťnásobne nižší než počet ľudí, ktorých pohrýzli iní ľudia v meste New York.

3. V slávnej pesničke Hey ya! z roku 2003 od americkej skupiny OutKast sa spieva Shake it like a Polaroid picture, čiže Zatras s tým ako s polaroidovou fotkou. Po vydaní tejto pesničky musela firma Polaroid vydať oficiálne stanovisko, že trasenie fotografie ju môže zničiť či vážne poškodiť.

https://unsplash.com/photos/ih4ModxP4i4

4. Ben a Jerry, zakladatelia slávnej značky zmrzlín Ben & Jerry’s, sa naučili vyrábať zmrzlinu prostredníctvom jedného 5 dolárového korešpondenčného kurzu v 70. rokoch minulého storočia.

5. Penové bubliny na vodnej hladine udržia vodu vo vani dlhšie teplú.

6. Fredric Baur bol vynálezcom slávnej tuby, v ktorej sa predávajú zemiakové čipsy Pringles. Keď v roku 2008 zomrel, na jeho želanie ho pochovali do jednej takejto tuby.

https://pixabay.com/sk/photos/pringles-%C4%8Dipy-ob%C4%8Derstvenia-331944/

7. Americký astronaut Harrison Schmitt z misie Apollo 17 bol alergický na mesačný prach.

8. V Austrálii museli zakázať jednu epizódu seriálu Peppa Pig, v ktorej hlavná protagonistka učila deti nebáť sa pavúkov. Takáto rada by však mohla byť pre deti v Austrálii fatálna.

9. Frank Sinatra má na hollywoodskom chodníku slávy hneď tri hviezdy. Jednu za film, druhú za hudbu a tretiu za televízne vystupovanie.

https://www.istockphoto.com/photo/frank-sinatra-star-on-the-hollywood-walk-of-fame-gm496680600-78687497

10. Jedného aprílového dňa v roku 1930 v anglickom BBC hlásateľ správ povedal, že v ten deň sa nič nestalo a nemá čo povedať. Namiesto správ vysielali vtedy len klasickú hudbu.

11. Tektonické dosky, ktoré tvoria kontinenty, sa pohybujú rovnakou rýchlosťou, akou nám ľudom rastú nechty.

12. Firma Lego má v Dánsku podzemný trezor s takmer každou sadou skladačiek, ktoré od vzniku firmy vytvorili.

https://unsplash.com/photos/kn-UmDZQDjM

13. Farba očí soba sa mení podľa ročného obdobia. V lete sú zlatisté a v zime modré.

14. Avokádo na strome nikdy nedozrie, treba ho najskôr odtrhnúť. Vďaka tomu majú jeho pestovatelia dostatok času poslať ho na druhú stranu zemegule.

15. Všetky pandy sveta patria Číne. Ostatným krajinám sveta ich prenajímajú za približne 1 milión dolárov ročne (cca 850-tisíc eur).

https://unsplash.com/photos/e3mu-MTj7Xk

Patty

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.