Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 23.4.2024
sk
Vojtech
cz
Vojtěch

Dejiny sú plné príbehov. A niet príbehov zaujímavejších a neuveriteľnejších ako tých, ktoré napíše sám život. Mnohí z nás dejepis v škole veľmi neobľubovali, no história vie zaujať každého. Dejiny totiž nie sú len nudné údaje a letopočty, ktoré sa musíme učiť naspamäť, ale sú tiež plné neuveriteľných ľudských príbehov. Prečítaj si náš malý zoznam zaujímavostí z minulosti, ktorý by ohúril aj učiteľku.

1. V roku 1908 sa ruská reprezentácia dostavila na olympijské hry v Londýne s takmer dvojtýždňovým meškaním. Dôvodom bolo to, že sa riadili juliánskym, nie medzinárodne používaným gregoriánskym kalendárom. Aj napriek tomu si však z olympiády odniesli medaily.

2. V dobách americkej prohibície, keď si niektorí zarábali predajom zakázaného alkoholu, ľudia nosili špeciálne topánky, ktoré na zemi zanechávali stopy v tvare kravských kopýt. Takto policajti nikdy nezistili, či po ceste pred nimi prešiel pašerák alkoholu s kravskými topánkami, alebo skutočná krava.

3. V roku 1974 vyšiel vo vedeckom časopise Journal of Applied Behavior Analysis článok Dennisa Uppera s titulom Neúspešná samoliečba v prípade spisovateľského bloku. Tento článok obsahoval presne nula slov.

https://unsplash.com/photos/mC3ob1jzTyc

4. V roku 1962 sa švédska značka áut Volvo vzdala patentu na trojbodový systém bezpečnostného pásu. Volvo uprednostnilo záchranu životov pred peňažným ziskom.

5. Americký herec maďarského pôvodu Béla Lugosi, ktorý stvárnil Draculu vo filme z roku 1931, je pochovaný v kompletnom kostýme Draculu.

6. Hod živou líškou bol populárnym športom v Európe v 17. a 18. storočí.

https://unsplash.com/photos/gjpThvXUKIo

7. Sovietski kozmonauti mali na palube vesmírnej lode v povinnej výbave aj strelnú zbraň pre prípad, že by pristáli na Sibíri a museli by čeliť hladným medveďom.

8. Marie Curie-Sklodowská je prvou osobou a zatiaľ stále jedinou ženou, ktorá získala Nobelovu cenu v dvoch kategóriách. V roku 1903 získala prvú Nobelovu cenu za fyziku, v roku 1911 druhú za chémiu.

9. Hviezdna noc, asi najslávnejší obraz holandského maliara Vincenta Van Gogha, bol namaľovaný z okna v blázinci Saint-Paul de Mausole. Toto bol výhľad z okna jeho izby.

https://pixabay.com/sk/photos/hviezda-van-gogh-ma%C4%BEovanie-1948523/

10. V roku 1965 americkí senátori predpovedali, že v roku 2000 budú Američania pracovať len 20 hodín týždenne a budú mať 7 týždňov dovolenky ročne. Opak je však pravdou. Američania pracujú oveľa viac a majú oveľa menej pracovného voľna než v 60. rokoch.

11. V januári 1967 počas občianskej vojny v Nigérii sa všetci dohodli a na dva dni zložili zbrane, aby mohli vidieť Pelého hrať futbal na exhibičnom zápase.

12. Jednu z prvých vecí, ktorú vykonali nemeckí vojaci po napadnutí Francúzska počas 2. svetovej vojny, bolo posunutie hodinových ručičiek o hodinu dopredu, aby mali rovnaký čas ako v Nemecku. Dovtedy patrilo Francúzsko do rovnakého časového pásma ako dnes Anglicko.

https://unsplash.com/photos/W2FLSTKEF9w

13. Abraham Lincoln mal zaujímavý život aj predtým, než sa stal 16. americkým prezidentom. Bol wrestlingovým šampiónom. Prehral iba jeden zápas a vyhral ich viac ako 300.

14. Na dokument, ktorý oficiálne ukončil 2. svetovú vojnu, sa zástupca Kanady zle podpísal. Lawrence Moore Cosgrave sa totiž omylom podpísal o riadok nižšie, a tak sa museli o riadok nižšie podpísať ešte aj predstavitelia ďalších troch zúčastnených krajín. (Viac zaujímavostí o konci druhej svetovej vojny v Tichomorí nájdeš tu)

15. Manažér Elvisa Presleyho predával ľudom, ktorí neznášali jeho hudbu, odznaky s nápisom Neznášam Elvisa Presleyho. Takto zarobil nielen na jeho fanúšikoch, ale aj na tých, ktorí ho nemali radi.

https://unsplash.com/photos/AeFIvk9bUxk

Tagy:

Patty

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.