Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava
Zdroj: ©Shutterstock

Never všetkému, čo čítaš na internete. 5 „faktov“, z ktorých sa nakoniec vykľuli hoaxy

Dobre ťa tá stará mama varovala!

Internet je super miesto. Poskytuje nám všetkým priestor k získaniu informácií, k socializácii a k zabíjaniu času. Nečudo, že sa pri tom zabíjaní času veľakrát dostaneme na rôzne stránky s rôznymi informáciami.

Nedá sa vylúčiť, že sa veľa vecí prostredníctvom internetu naučíme, ale tiež to platí aj opačným smerom. Dostaneme sa k takým informáciám, ktoré nemusia byť tak úplne pravdivé. Lepšie sa dozvedieť skôr ako neskôr, že s týmito faktami je fajn nezačínať konverzáciu. Aspoň sa nezhovädíš.

1. Novorodenci a lietadlá

Ako dobre by sa nám žilo, ak by sme sa narodili v lietadle. Mali by sme všetky lety zadarmo. Pekná predstava, že? Dokonca si si mohol kde-tu prečítať, že je to pravdivý fakt. Omyl. Respektíve, nie je to stopercentná pravda a niečo takéto platí pre veľmi málo prípadov. Ale pekne poporiadku.

Prvou zásadnou otázkou pre dieťa je to, akú má štátnu príslušnosť. Je to vcelku komplikované. Niekedy sa uplatňuje stratégia štátnej príslušnosti matky – dieťaťu je pridelená taká príslušnosť, akú má jeho matka. Tiež sa môžeme odraziť od toho, či sa lietadlo považuje „prenesene“ za teritórium určitého štátu.

Síce boli dochované prípady, keď deti narodené na palube lietadla mali zadarmo let na svoje narodeniny, nie je to však garantovaný fakt. Nemôžeme preto uvažovať o deťoch na palube ako o vhodnej stratégii na zabezpečenie letenky zadarmo.

Shutterstock

2. Mária Antoinetta

Asi každý dejepisár a dejepisárka sa aspoň raz zmienili o tom, že dcéra slávnej panovníčky Márie Terézie Mária Antoinetta bola márnotratná a túto vlastnosť výborne dokumentuje jedna historka. Tá znie nejako takto: Chudobní prídu za Máriou Antoinettou a prosia ju o jedlo, lebo nemajú čo jesť. Nemajú žiaden chlieb. Mária Antoinetta im na to odpovie: „Tak jedzte koláče.“ Dejepisár po tejto historke dokázal veľmi ľahko presvedčiť triedu, že Antoinetta si vlastne zaslúžila svoj krvavý koniec.

Tento príbeh nie je pravdivý. Nikdy sa nenašiel jediný dôkaz o tom, že by vtedajšia kráľovná Francúzska povedala niečo podobné. Ako ale vznikla táto historka? Pravdepodobne bola výsledkom konšpirácie francúzskych republikánov, ktorí sa snažili podkopať kráľovskú rodinu a postavenie samotnej kráľovnej. V dnešnej dobe sa tomu hovorí antikampaň.

Matt Damon, Luciana Barroso, herec, manželstvo

Odporúčame prečítať:

5 svetových celebrít, ktoré sa zosobášili so svojimi fanúšikmi

3. Vesmír a Veľký čínsky múr

Jednou z ikonických pamiatok sveta je určite Veľký čínsky múr. Aj k nemu sa viaže jedna nepravda. Možno si sa už stretol s tvrdením, že Veľký čínsky múr je natoľko impozantný, že je možné ho bezproblémovo vidieť rovno z vesmíru. Nie je to tak.

Fakt bol vyvrátený ako NASA, tak aj samotným čínskym astronautom Yangom Liweiom. Ten nebol schopný nájsť kultúrnu pamiatku jeho domovskej krajiny. Od toho, aby bol človek schopný zachytiť múr voľným okom, záleží mnoho faktorov – atmosféra, výška atď. Prostredníctvom vysokého rozlíšenia fotoaparátov je možné zachytiť len určité kúsky pamiatky. Väčšinovo však pamiatka splýva farebne so zemou a je prakticky neviditeľná.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť