Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

Internet je super miesto. Poskytuje nám všetkým priestor k získaniu informácií, k socializácii a k zabíjaniu času. Nečudo, že sa pri tom zabíjaní času veľakrát dostaneme na rôzne stránky s rôznymi informáciami.

Nedá sa vylúčiť, že sa veľa vecí prostredníctvom internetu naučíme, ale tiež to platí aj opačným smerom. Dostaneme sa k takým informáciám, ktoré nemusia byť tak úplne pravdivé. Lepšie sa dozvedieť skôr ako neskôr, že s týmito faktami je fajn nezačínať konverzáciu. Aspoň sa nezhovädíš.

1. Novorodenci a lietadlá

Ako dobre by sa nám žilo, ak by sme sa narodili v lietadle. Mali by sme všetky lety zadarmo. Pekná predstava, že? Dokonca si si mohol kde-tu prečítať, že je to pravdivý fakt. Omyl. Respektíve, nie je to stopercentná pravda a niečo takéto platí pre veľmi málo prípadov. Ale pekne poporiadku.

Prvou zásadnou otázkou pre dieťa je to, akú má národnosť. Je to vcelku komplikované. Niekedy sa uplatňuje stratégia národnosti matky – dieťaťu je pridelená taká národnosť, akú má jeho matka. Tiež sa môžeme odraziť od toho, či sa lietadlo považuje „prenesene“ za teritórium určitého štátu.

Síce boli dochované prípady, keď deti narodené na palube lietadla mali zadarmo let na svoje narodeniny, nie je to však garantovaný fakt. Nemôžeme preto uvažovať o deťoch na palube ako o vhodnej stratégii na zabezpečenie letenky zadarmo.

Shutterstock

2. Mária Antoinetta

Asi každý dejepisár a dejepisárka sa aspoň raz zmienili o tom, že dcéra slávnej panovníčky Márie Terézie Mária Antoinetta bola márnotratná a túto vlastnosť výborne dokumentuje jedna historka. Tá znie nejako takto: Chudobní prídu za Máriou Antoinettou a prosia ju o jedlo, lebo nemajú čo jesť. Nemajú žiaden chlieb. Mária Antoinetta im na to odpovie: „Tak jedzte koláče.“ Dejepisár po tejto historke dokázal veľmi ľahko presvedčiť triedu, že Antoinetta si vlastne zaslúžila svoj krvavý koniec.

Tento príbeh nie je pravdivý. Nikdy sa nenašiel jediný dôkaz o tom, že by vtedajšia kráľovná Francúzska povedala niečo podobné. Ako ale vznikla táto historka? Pravdepodobne bola výsledkom konšpirácie francúzskych republikánov, ktorí sa snažili podkopať kráľovskú rodinu a postavenie samotnej kráľovnej. V dnešnej dobe sa tomu hovorí antikampaň.

3. Vesmír a Veľký čínsky múr

Jednou z ikonických pamiatok sveta je určite Veľký čínsky múr. Aj k nemu sa viaže jedna nepravda. Možno si sa už stretol s tvrdením, že Veľký čínsky múr je natoľko impozantný, že je možné ho bezproblémovo vidieť rovno z vesmíru. Nie je to tak.

Fakt bol vyvrátený ako NASA, tak aj samotným čínskym astronautom Yangom Liweiom. Ten nebol schopný nájsť kultúrnu pamiatku jeho domovskej krajiny. Od toho, aby bol človek schopný zachytiť múr voľným okom, záleží mnoho faktorov – atmosféra, výška atď. Prostredníctvom vysokého rozlíšenia fotoaparátov je možné zachytiť len určité kúsky pamiatky. Väčšinovo však pamiatka splýva farebne so zemou a je prakticky neviditeľná.

Shutterstock

4. Praskanie kostí a artritída

Najobľúbenejšou výčitkou tvojej rodiny je, že keď si budeš praskať kosti v prstoch alebo celkovo v tele, dostaneš artritídu/reumu/iné ochorenie. Ak si táto myšlienka našla cestu do tvojho podvedomia a trápila ťa, tak už nemusí. Si úplne v poriadku. Budeš v poriadku, pokiaľ nemáš genetickú predispozíciu na jedno z týchto ochorení.

Pre mnohých nepríjemný zvuk spôsobujú prasknuté vzdušné bubliny v synoviálnej tekutine. Tá funguje ako také mazivo pre kĺby. Nie je dokázané, že by existovala priama spojitosť medzi týmto aktom a zmienenými ochoreniami. Čo je však dokázané, je zníženie sily stisku dlane. Tak to zase nepreháňaj.

5. Pavúky a prehĺtanie

Dobre, tu musíme uznať, že nejde o fakt, ktorý by sme nepočuli už skôr. Pomaly skôr, než sme začali byť aktívni na internete. Už naše staré matky strašili tým, že za život zjeme xy pavúkov, pretože sa nám udomácnia počas noci v ústach a my ich nevdojak prehltneme.

Je však načase ukončiť strašenie a predniesť pravdu – nie, počas noci nezjeme žiadneho pavúka. Jedine tak v námesačnosti, keby si vedome siahol do terária a zahryzol sa do svojej tarantuly. Faktom je, že pavúky nemajú absolútne žiaden dôvod vliezť nám do postele. Posteľ neposkytuje žiadnu príležitosť získať potravu. Nie, my skutočne nie sme potrava pre niekoľkonásobne menšieho pavúka.

Shutterstock

Druhým skutočným faktom je, že pavúky nám dobrovoľne nevlezú do otvorených úst. Pokiaľ máme otvorené ústa, tak s najväčšou pravdepodobnosťou chrápeme. Chrápanie vytvára vibrácie, ktoré pavúka skôr odpudia, ako ho prilákajú rovno do úst, kde by ho už čakala istá smrť.


Tagy:

Michaela Rošková
Som externou redaktorkou portálu EMEFKA od februára 2021. Venujem sa najrôznejším témam, no najradšej mám politické perličky a zaujímavé príbehy.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.