V tomto článku sa ale chceme zamerať práve na tie skutočne smiešne či poburujúce hoaxy, ktoré sa šírili nielen vďaka internetu, ale aj rádiom či písomnou formou v dávnych dobách a vďaka ich vlastnej zvláštnej pútavosti sa vždy našlo aspoň zopár jedincov, čo sa rozhodlo im veriť. No niekedy viac než len pár jedincov.
1. „Jackalope“
Tento hoax sa rozšíril najmä po Severnej Amerike, kde sa tento záhadný tvor údajne nachádza. Jedná sa o kombináciu „jackrabbit“ (zajaca) a „antelope“ (antilopy). V praxi ide o zajaca s rohmi antilopy, avšak skoro vždy je zobrazovaný s jelením parožím. Takto nejako ho totiž vyobrazili v roku 1930 bratia Herrickovci, skúsení lovci a preparátori. Lebku zajaca s prirobeným jelením parožím venovali miestnej hotelovej reštaurácii.
2. „Mars hoax“
Priznám sa, ako dieťa som tomuto veril a veľmi v to dúfal aj ja. V roku 2002 sa vďaka jednému e-mailu rozšírila informácia, že v najbližších rokoch sa Mars na nočnej oblohe bude neustále zväčšovať až nakoniec bude voľným okom viditeľný a prirovnateľný k Mesiacu. Už základné znalosti zo základnej školy vám musia napovedať, že je to absolútna hlúposť a než by k niečomu takému skutočne došlo, nastal by dávno koniec sveta. Nuž, aspoň by ho prestali každých pár rokov náhodne predpovedať.
3. „Nibiru“
Pri astronómii ešte chvíľu ostaneme. V roku 1995 žena menom Nancy Lieder začala šíriť internetom informáciu o konci sveta, ktorú spôsobí Planéta X, nazývaná aj Nibiru. O jej existencii sa mnohí ľudia hádajú dodnes, no tvrdenia Nancy Lieder sú pre všetkých vedcov iba terčom vtipov. Nancy sa totiž rozhodla, že najrozumnejšie bude priznať, že sa k tejto správe dostala od mimozemských foriem života.
4. „Blue Waffle“
Snáď všetci máme toho priateľa, ktorý nás jeden krásny deň zavolal ku počítaču, aby nám ukázal niečo úžasné. Avšak od toho momentu ako naše oči uzreli výsledky vyhľadávania obrázkov pre výraz „blue waffle“ sa náš život navždy zmenil. Nehovoriac o tom, že mnohí z týchto „skvelých“ priateľov mali možnosť vidieť aj vaše posledné (skoro strávené) jedlo. Môžte si však všetci pokojne vydýchnuť – tak ako pri predchádzajúcich sa jedná len o hoax z roku 2008.
5. „Bill Gates chce odkúpiť rímskokatolícku cirkev“
Toto bol asi najväčší z úplne prvých internetových hoaxov a nebudeme si klamať – aj jeden z najvtipnejších. Myšlienka, že by sa Microsoft rozhodol odkúpiť cirkev je samozrejme smiešna. Ale priznajme si, každý v kútiku duše dúfame, že v nedeľu mama namiesto „Choď do kostola“ povie „Zapni Xbox a nachystaj ovládače“.
6. „Hercules“
Ďalší zvierací unikát. Hercules je plemeno psa. Psa o veľkosti koňa. Jedná sa o jeden z najrýchlejšie sa šíriacich hoaxov vôbec. Snáď preto, že väčšina ľudí po ňom skutočne túžila. Netušíme prečo, pretože tie výdavky na žrádlo a také tie maličké sáčky v parkoch na odpratávanie psích výkalov…no bola by to sranda.
7. „SINA“
Celým názvom „Society for Indecency to Naked Animals“ (vo voľnom preklade čosi ako „Spoločnosť pre odmietanie nahoty zvierat“) je novinársky hoax komika Allana Abela z rokov 1959 až 1962. Táto fiktívna spoločnosť sa snažila presadiť oblečenie pre všetky zvieratá, od domácich miláčikov až po tie divo žijúce. Jedno z ich najtypickejších hesiel bolo „Nude horse is a rude horse“ (Nahý kôň – nemravný kôň).
8. „Dihydrogén monoxid“
Matky, zavrite svoje dcéry, babky, zatvorte kurín, politici, utekajte do svojich luxusných sídiel v Karibiku! Podľa internetových petícií (okrem iného aj v krajinách ako je Česko či Maďarsko) je nutné obávať sa o holý život. Látka zvaná Dihydrogén monoxid je chemikália, ktorá sa, údajne, nachádza úplne všade, ročne spôsobuje smrť stoviek tisícov ľudí, jej najhoršími príznakmi sú udusenie či korózia. Samotný jej názov znie desivo však? To bude asi dôvod prečo toľko ľudí uverilo tomuto hoaxu. V skutočnosti sa jedná o úplne obyčajnú vodu.
9. „Bananadine“
V roku 1966, v dobe beatnikov, detí kvetov a The Beatles, vyšiel song s názvom „Mellow Yellow“ kde sa spomína fajčenie banánových šupiek. Pár mesiacov na to sa v novinách objavuje článok, v ktorom sa autor už priamo zmieňuje o psychotropnej látke Bananadine, ktorú šupky obsahujú. V skutočnosti bol článok o pôsobení rôznych psychotropných látok, ako je LSD a o postoji vlády k nim. Autor sa rečnícky pýtal, či by vláda zakázala banány, keby sa zistilo že takúto látku naozaj obsahujú. Veľa ľudí však článok pochopilo po svojom.
10. Juraj „Tutanchámon“ Jánošík
Nedávno sa jeden neobyčajne vtipný hoax šíril aj slovenským webom. Zástupca politickej strany ĽSNS v okrese Bardejov totiž zdieľal jeden z rozhodne najvtipnejších príspevkov, aké sa na slovenskom facebooku ocitli. Podľa tohto príspevku boli totiž Slovania všetci. Od Tutanchámona až po Číňanov a samozrejme ostatní užívatelia nedali na seba dlho čakať a odvšadiaľ sa už sypali vtipy. Niektorí sa dokonca predbiehali, ktorou detskou učebnicou sa tieto tvrdenia dajú vyvrátiť. Takto to dopadá, keď bezhlavo veríte alternatívnym médiám a neoverujete si fakty.
Zdroj: List of hoaxes
Titulná fotka: designcrowd.com/wikimedia.com