Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 19.9.2024
sk
Konštantín
cz
Zita

Nevidíš progres? Toto sú najčastejšie chyby, ktoré robíme v posilňovni

Ak nevidíš progres napriek svojej námahe, môže za to niektorá z týchto vecí.


Posilňovňa je miestom, kde sa mnohí z nás snažia zlepšiť svoju kondíciu a zdravie. Aj keď môže byť tréning v posilňovni efektívny, existuje množstvo chýb, ktoré môžu znižovať jeho účinnosť a dokonca viesť k zraneniam.

Mnoho ľudí sa snaží zlepšiť svoju kondíciu a dosiahnuť svoje fitness ciele v posilňovni, ale občas sa môže stať, že napriek tvrdému tréningu nevidíme očakávaný progres. Tento článok sa zameriava na najčastejšie chyby, ktoré muži robia v posilňovni, a poskytuje rady, ako im predísť.

1. Nesprávna technika

Jednou z najväčších chýb, ktorú ľudia v posilňovni robia, je nesprávna technika pri cvičení. Používanie nesprávnej formy môže nielen znižovať účinnosť cvičenia, ale aj spôsobovať zranenia. Je dôležité naučiť sa správnu techniku každého cviku pred zvýšením záťaže alebo počtu opakovaní.

2. Nedostatočné zahriatie a strečing

Zahriatie pred cvičením je kľúčové pre prevenciu zranení a prípravu svalov na intenzívny tréning. Mnohí však tento krok zanedbávajú. Pre zahriatie je vhodné zahrnúť dynamické cvičenia, ako je beh na mieste alebo skákanie cez švihadlo. Po tréningu je rovnako dôležité vykonať strečing, aby sa svaly uvoľnili a znížilo sa riziko svalovej bolesti.

3. Nevhodné množstvo opakovaní a sérií

Niektorí ľudia si nevedia vybrať správne množstvo opakovaní a sérií pre svoje ciele. Pre svalovú hypertrofiu (rasty svalov) je typicky odporúčaných 8 – 12 opakovaní na sériu, zatiaľ čo pre silu sú to nižšie opakovania (4 – 6). Je dôležité prispôsobiť tréningové plány svojim cieľom a fyzickej kondícii.

Nevidíš progres? Toto sú najčastejšie chyby, ktoré robíme v posilňovni
Shutterstock

4. Nerovnováha v tréningovom pláne

Ďalšou častou chybou je zameranie sa iba na jednu skupinu svalov a zanedbávanie ostatných. Muži napríklad často uprednostňujú tréning hrudníka a bicepsov, pričom ignorujú nohy a chrbát. Je dôležité vytvoriť vyvážený tréningový plán, ktorý zahŕňa všetky hlavné svalové skupiny, aby sa predišlo svalovým disbalansom a zraneniam.

5. Chýbajúca variabilita v tréningu

Opakovanie rovnakého tréningového režimu bez zmien môže spôsobiť, že sa svaly prispôsobia a prestanú reagovať na tréning. Zmeň svoj tréningový plán pravidelne, aby si zabezpečil, že tvoje svaly dostanú novú výzvu. Môžeš skúsiť rôzne cviky, počty opakovaní a sérií alebo zmeniť intenzitu tréningu.

Budí ťa v noci partnerovo chrápanie? Týmito technikami ho citlivo prerušíš

Odporúčame prečítať:

Budí ťa v noci partnerovo chrápanie? Týmito technikami ho citlivo prerušíš

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.