Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých
Zdroj: ©Shutterstock

Neviem, čo mám robiť. Prvá návšteva psychológa ťa nemusí stáť stovky eur a môže pomôcť

Problémy máme všetci a nie je ľahké nájsť odvahu ich riešiť.

Nie je ničím zvláštne, že čoraz viac ľudí má problém vyrovnať sa s pocitmi a problémami, ktorým musí čeliť. Nátlak na to podať čo najlepší výkon, zvládnuť miliardu povinností a popri tom byť stále lepší, krajší, zdravší a úspešnejší ako ktokoľvek z nášho okolia číha všade – v práci, v škole, v rodine či dokonca „iba“ v našej vlastnej hlave.

Aj keď sa snažíme tváriť, že nič z toho neexistuje, že naše strachy nie sú dôležité a pocity zmiznú samy, opak je pravdou. Treba sa však mať na pozore, pretože sebaklam a snaha posunúť psychické problémy do úzadia môže zájsť až tak ďaleko, že rozhovor s kamarátom pri pive už nebude postačujúcou pomocou. Kedy je čas začať premýšľať o odbornej pomoci a čo čakať od prvej návštevy u psychológa?

Svätá trojica: psychológ – psychiater – psychoterapeut

Základný rozdiel medzi jednotlivými druhmi odborníkov je v ich kompetenciách a vzdelaní. Kým psychológ je zvyčajne absolventom štúdia psychológie, psychiater má za sebou vzdelanie v jednom z medicínskych odborov – v psychiatrii.

Kým psychológ sa zameriava na riešenie problémov prostredníctvom rozhovoru, analýzy stavu a terapie, psychiater je odborník na ľudský mozog a jeho ochorenia, teda rieši vážnejšie stavy na úrovni diagnostikovania psychických porúch, predpisovania liekov a v prípade potreby aj odporučenia hospitalizácie.

psychológ, psychiater, prvá návšteva, pomoc, psychické problémy, duševné zdravie
Pexels / Alex Green

Nie každý psychológ je automaticky psychoterapeutom. Psychoterapeut je vo väčšine prípadov absolventom psychológie, ktorý ale svoje štúdium rozšíril o ďalšie špecifické vzdelávanie v oblasti psychoterapie.

Vo všeobecnosti ale platí, že všetci traja odborníci by mali spolupracovať, prvé kroky by mali viesť k poradenskému psychológovi, ktorý citlivo odhadne stav klienta a v prípade potreby mu je schopný odporučiť potrebnú psychoterapiu či návštevu psychiatra.

Mohlo by ťa zaujímať:

Psychiatri a psychológovia chcú diskusiu k starostlivosti o transrodových ľudí

Nemyslím si, že mám problém, a všetko je v poriadku

Je potrebné si uvedomiť, že je v poriadku nebyť v poriadku. Žiť život je niekedy naozaj ťažké, preto sa odporúča byť sám k sebe láskavý a ak cítim, že potrebujem pomoc, nie je dôvod báť sa o ňu požiadať.

Sami dokážeme len veľmi ťažko odhadnúť, aký je náš psychický stav. Sme zvyknutí svoje problémy zľahčovať a dobrí sme aj v ich skrývaní a tvárení sa, že všetko je v poriadku. Uvedomenie si problému však nestačí na to, aby sme ho dokázali efektívne vyriešiť. K efektívnemu riešeniu patrí návšteva odborníka – psychológa, psychiatra alebo psychoterapeuta.

Väčšina psychológov sa zhoduje na tom, že správny čas vyhľadať odbornú pomoc je vtedy, keď máme pocit, že nám problémy prerastajú cez hlavu. Ako sa to prejavuje? Napríklad tým, že nám starosti začnú narúšať spánok, obmedzujú každodenné fungovanie či naše vzťahy s okolím, ale aj so sebou samým.

psychológ, psychiater, prvá návšteva, pomoc, psychické problémy, duševné zdravie
IPčko FB

„Návštevu psychiatra odporúčam vtedy, keď depresia alebo úzkosti trvajú dlhodobo a bránia človeku v normálnom fungovaní, keď má pocit, že jeho duševný stav, ktorému nerozumie a nevie ho pomenovať, pretrváva dlhšie ako pár dní, napríklad dva týždne,“ povedal v rozhovore pre SME fičí psychológ Marek Madro.

Už viem, že mám problém. Čo mám robiť?

Pred návštevou špecialistu je dobré si definovať, aký problém by som potreboval riešiť. Súčasťou prvej návštevy psychológa, psychiatra či psychoterapeuta môže byť diagnostický alebo aj anamnestický rozhovor, prostredníctvom ktorého sa odborník usiluje zistiť informácie o vás a vašom živote. Aj keď ide o otázky týkajúce sa osobných sfér života, je potrebné, aby bol človek dostatočne otvorený a rozhodnutý na ne odpovedať.

psychológ, psychiater, prvá návšteva, pomoc, psychické problémy, duševné zdravie
Pexels / Alex Green

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.