Aj psychológ je len človek
Napriek tomu, že stredobodom úvodného rozhovoru ste vy ako klient, toto stretnutie je dôležité aj preto, aby ste zistili, či vám váš psychológ vyhovuje, či sa cítite v jeho prítomnosti príjemne a či sa mu budete vedieť otvoriť.
Vzťah so psychológom sa buduje, preto nie je prekvapivé, ak to nejaký čas trvá. Na druhej strane, ak vám psychológ nevyhovuje, nie je hanba rozhodnúť sa k nemu viac neprísť a hľadať pomoc inde. Predsa len, nikto nie je dokonalý a aj psychológ je len človek.
Rozhodol som sa navštíviť psychológa. Aké konkrétne možnosti pomoci mám?
Existuje viacero spôsobov, ako vyhľadať odbornú pomoc. Najbežnejšou cestou je návšteva psychologickej ambulancie, ktoré sú buď súkromné, alebo štátne. Odborné ambulancie určite nájdete v mieste vášho bydliska, viete si ich vyhľadať na googli a v prípade akútnej potreby je v každej nemocnici prítomná aj pohotovostná psychiatrická služba.
Pomoc je možné vyhľadať aj prostredníctvom webových stránok, ako je napríklad iPcko.sk, ktoré poskytuje služby ako Kontakt pomoci a Mapa pomoci, kde viete nájsť bližší kontakt na garantovaných odborníkov. Pomoc ponúka aj stránka Slovenskej psychoterapeutickej spoločnosti, kde nájdete zoznam terapeutov.
Mladšie deti, žiaci základnej školy a ich rodičia môžu o psychologickú pomoc a poradenstvo požiadať v Centrách pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPAP), ktoré fungujú v každom regióne a ich služby sú bezplatné.
Špecifickým, no zato veľmi často využívaným prostriedkom pomoci sú anonymné linky, online chatové a emailové poradne, ktoré poskytujú možnosť anonymne sa zdôveriť so svojím problémom vyškoleným odborníkom:
- Linka detskej istoty (116111)
- Linka detskej dôvery (055/234 72 72)
- Linka pre nezvestné a sexuálne zneužívané deti (116 000)
- Pomoc.sk (ak máte problémy na internete)
- Dobrá linka (poradňa pre mladých ľudí so zdravotným postihnutím)
- iPčko (online internetová poradňa)
- Linka dôvery Nezábudka (0800 800 566)
- Chuť žiť (poradňa pre poruchy príjmu potravy)
- Rodičovská Linka detskej istoty (116111)
Nemôžem ísť k psychológovi, lebo na to nemám
Častým problémom ľudí, ktorí potrebujú pomoc, je strach, že pravidelné chodenie k psychológovi nie je lacnou záležitosťou. Nie je to však úplne pravda. Cena jedného sedenia je rôzna a líši sa predovšetkým od toho, či ide o súkromnú alebo štátnu ambulanciu.
To, či je odborník zmluvným partnerom vašej zdravotnej poisťovne, môžete zistiť priamo u lekára alebo na webových stránkach a infolinkách poisťovní. Dobrou správou teda je, že na to, aby ste mohli riešiť svoje problémy, nemusíte predať obličku ani vybrať z banky rodinné úspory.
Potrebujem výmenný lístok?
Psychológ či psychiater je odborný lekár, čo ľuďom automaticky evokuje nutnosť mať na jeho návštevu výmenný lístok. Aj to je vec, ktorá mnohých odradí, keďže nie každý má odvahu prísť k svojmu lekárovi s priznaním, že má psychický problém. Našťastie, štát v tejto veci urobil pozitívny krok a od začiatku roka 2021 už výmenný lístok na návštevu psychológa ani psychiatra nepotrebujete.
Čo sa týka pomoci zo strany štátu, zdravotné poisťovne preplácajú 25 sedení u psychológa počas jedného kalendárneho roka. Problémom je v tomto prípade dlhá čakacia doba u zazmluvnených psychológov a psychoterapeutov. Okrem toho, jednotlivé poisťovne ponúkajú svojim klientom v tejto oblasti špecifickú pomoc, o ktorej sa môžete informovať na stránkach a linkách konkrétnych poisťovní.