Nedeľa 7.8.2022
sk
Štefánia
cz
Lada
V spolupráci s Tatran
Zdroj: ©Shutterstock

Nevieš, po akej knihe siahnuť? Túto dilemu vyrieši temná novinka Budem iná z pera Zuzky Šulajovej

Skutočné príbehy mladých ľudí, ktorí zúfalo hľadajú náplň života, no nie všetci sa vyberú rovnou cestou a poniektorí načisto zlyhajú.

Nevieme, ako u teba, ale u nás predstavuje príchod jesene a zimy okrem zmeny počasia aj zmenu žánrových preferencií u kníh, ktoré si chceme prečítať. Akoby automaticky si vyberáme knihy s temnejšími, ťažšími témami, ktoré navodia „tú správnu“ atmosféru.

A presne takou knihou je mrazivo skutočná mládežnícka novinka Budem iná z pera Zuzky Šulajovej, ktorá pred časom vyšla vo vydavateľstve Tatran a čitatelia ju považujú za autorkine najemotívnejšie knižné dielo, po ktorom môžu s pokojným svedomím siahnuť aj starší čitatelia.

Ria Veresová / EMEFKA

Kto je Zuzka Šulajová?

Zuzka Šulajová je slovenská autorka, ktorá na seba upozornila dnes už kultovou tínedžerskou klasikou – sériou Džínsové denníky. Denníkmi si získala čitateľov niekoľkých generácií od starých mám až po vnučky, ktoré sa dožadovali ďalších a ďalších pokračovaní. V rovnakom duchu sa nesie aj Magický advent, kde neistí chalani a neskúsené baby riešia vzájomné spletité vzťahy.

Neskôr autorka prekvapila svojich čitateľov detektívkou Tajomstvo jedného domu a historickými románmi Dievča z minulosti a Oheň v srdciach. Vďaka spôsobu, ako v knihe Oheň v srdciach približuje jozefínske obdobie a dejiny slovanských národov, možno knihu smelo nazvať majstrovským dielom. Budem iná je znova návratom k mládežníckej literatúre.

Vydavateľstvo Tatran

O čom je kniha Budem iná?

Tento mrazivý, intenzívny príbeh, ktorý pootvorí dvere do života petržalskej sídliskovej mládeže, rozpráva o podmanivej cigaretke, ktorej dym je farebný a plný zákrut ako sám život. Vábi vás, nepustí z pevného zovretia a poháňa v ústrety šialenstvu, ktorému načisto prepadnete. Protagonisti románu chcú byť iní, nonstop slobodní, užívať si bez zábran a do nemoty, zažiť opojnú dimenziu zakázaného ovocia, z ktorej už niet návratu. Zameraní len a len na svoje nebezpečné egá však ničia životy svojich najbližších.

Hlavná hrdinka Ela chce byť iná ako jej rodičia, ktorí žijú slušným, nudným a usadeným manželským životom. Mama je priveľmi pokorná a tatko zas násilný a nenávistný mudrlant bez výraznejších záľub a ambícií, vyžadujúci slepú poslušnosť. Typ, aký automaticky vyvoláva odpor. Ela absolvuje s nevôľou, ale bez väčšieho reptania všetky rodinné akcie, no kompenzuje si to v spoločnosti kamarátov z partie, kde si užíva tínedžerskú slobodu, ktorá so sebou nesie vzrušujúce nové zážitky, ale aj nebezpečné balansovanie na hrane.

Spolužiaci zo základnej školy dychtivo vyleteli do sveta dospelých, netušia však, že lákavý vzrušujúci život môže byť pri nesprávnom rozhodnutí nesmierne bolestivý. Sídlisková Petržalka nemá práve najlepšiu povesť, ale zabezpečuje anonymitu a nevšímavosť, veď rozšírené zrenice tu okoloidúcim málokedy padnú do oka. Autorka bravúrne spojila v osudoch jednej partie množstvo reálnych príbehov mladých ľudí, čo nechtiac zakopli, ale rovnováhu viac nenašli.

Knižnú novinku Budem iná si môžeš objednať tu
Ria Veresová / EMEFKA

Čo nás na knihe Budem iná zaujalo?

Prostredie

Ako prvé sme si zo všetkých kladných pocitov pri tejto knihe zamilovali práve to, že autorka opisuje príbeh z prostredia, ktoré je mnohým čitateľom známe. Ak bývaš v Bratislave, je veľmi pravdepodobné, že spomenuté miesta poznáš a možno okolo niektorých občas aj prechádzaš. Nám to po celý čas čítania umocňovalo pocit skutočnosti.

Postavy

Autorka sa v doslove netají tým, že námet na príbeh má od svojej čitateľky. My však chválime jej dokonalé vykreslenie postáv, na ktorých je vidno, že pracovala veľmi usilovne. A že sme občas mali chuť hlavnú hrdinku prefackať? Presne o tom to je! Nikto nie je dokonalý, a ani tento príbeh by taký nebol, keby sme v ňom nenašli naozaj pestrú zmes pováh.

Dej

Ak máme byť úprimní, knihy, ktoré majú nad 500 strán, nás často desia… Kniha Budem iná na tom bola so svojimi skoro 800 stranami podobne. Stačilo ale prečítať prvých pár strán, aby sme sa pozabudli a knihu prelúskali relatívne rýchlo. Pri takom silnom a emóciami nabitom príbehu predsa zopár desiatok strán navyše nikdy nie je na škodu.

Komu by sa kniha Budem iná mohla páčiť?

Autorka sa pre rozhovor s vydavateľstvom Tatran na túto otázku vyjadrila nasledovne (a my s ňou jednoznačne súhlasíme):

„Budem iná je vhodná i pre dospelých, hoci je primárne pre mládež. Z mládeže sa však v knihe stávajú dospelí, ktorí buď nájdu svoju cestu, alebo ju stratia nadobro. Je to kniha o hodnotách, o farbách života, je plná nečakaných zvratov, tak ako to aj býva – pre niečo sa rozhodneme, ale okolnosti to zmenia. Dej sa nedá predvídať a nie je čierny a biely, rovnako ako postavy.“

Ria Veresová / EMEFKA

Dúfame, že ťa tento mrazivo skutočný mládežnícky román zaujal, a keďže je obdobie sychravých večerov, novinku Budem iná jednoznačne odporúčame ako ideálneho spoločníka k šálke čaju. Prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Tento obsah vznikol v spolupráci s Vydavateľstvo TATRAN spol. s.r.o.


Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť