Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.7.2024
sk
Magdaléna
cz
Magdaléna, Magda
, Magdalena
Zdroj: ©Shutterstock

Nevieš si vybrať, po akej knihe siahnuť? Tieto mrazivé knižné príbehy sú ideálnym spoločníkom počas halloweenskej noci

Hovorí sa, že ten, kto sa bojí, nemá chodiť do lesa… Pokiaľ ale vyhľadávaš adrenalín dobrovoľne, siahni po niektorom z nasledujúcich strašidelných príbehov.

S príchodom sychravého počasia sú večery pochmúrnejšie, čo mnohých čitateľov nabáda siahnuť po nejakom temnom a mrazivom príbehu. A kedy je na to vhodnejší čas, ak nie počas Halloweenu? Nemusíš byť ani nadšencom tohto zahraničného sviatku, ale sila marketingu sa nedá poprieť – tisíce strašidelných dekorácií, vyrezávaných tekvíc a sviečok dodá hororovým a mysterióznym príbehom nejaké grády navyše.

Ak ešte nemáš program na dnešnú halloweensku noc, môžeš sa rozhodnúť, že ju stráviš v spoločnosti deky, horúceho čaju a niektorého z nasledujúcich mrazivých príbehov, vďaka ktorým ti počas čítania miestami zaručene naskočí husia koža.

Bram Stoker – Dracula

Dracula od Brama Stokera je nepochybne jednou z „ikonografických“ postáv popkultúry 20. storočia. O jeho nesmiernej obľube svedčí neuveriteľne vysoký počet nových reedícií na celom svete, ale aj neustály záujem filmárov, divadelníkov či autorov grafických noviel, ktorý neutícha ani viac ako sto rokov od „narodenia“ tejto svojráznej literárnej postavy.

V tomto diele nájdeš všetko to, čo sa od poriadnych príbehov očakáva: nadprirodzeného hrdinu – upíra, „stredoveké rekvizity“ tajuplného hradu, poriadnu dávku strašidelnosti a na druhej strane aj romantický príbeh o odvekom súboji dobra so zlom, ktoré sa v tejto knihe zdá takmer neporaziteľné.

Stephen King – Žiarenie

Žiarenie (The Shining) z pera obľúbeného Stephena Kinga prvýkrát vyšlo roku 1977. Dielo preslávil aj rovnomenný film režiséra Stanleyho Kubricka z roku 1980 v hlavnej úlohe s nezabudnuteľným Jackom Nicholsonom.

Hotel Pekná vyhliadka určite patrí medzi najkrajšie horské letoviská na svete, ale nielen preto tu Jack Torrance, dramatik a bývalý alkoholik, prijal miesto správcu v mimosezónnom období. Považuje to najmä za príležitosť na nový začiatok a dúfa, že tu počas zimy napíše svoj nový román.

Spolu s ním sem prichádza jeho manželka Wendy a Danny, päťročný syn s neobyčajným darom – je mimoriadne vnímavý, „žiari“ a má schopnosť predvídať udalosti, ktorým však vo svojom veku nerozumie. V stodesiatich prázdnych hotelových izbách sa totiž niečo deje, niečo, z čoho prechádza mráz po chrbte, skryté zlo, ktoré v hoteli odrezanom od sveta striehne a hrozí…

Thomas Harris – Mlčanie jahniat

Tvorbu legendárneho Thomasa Harrisa ti predstavovať určite nemusíme. Jedno z jeho najznámejších kultových diel – triler Mlčanie jahniat – si získalo fanúšikov po celom svete, či už v knižnej, alebo filmovej podobe.

Mladá policajtka Clarice Starlingová dostáva prvú dôležitú úlohu v začínajúcej profesionálnej kariére. Má pomôcť pri pátraní po viacnásobnom vrahovi, ktorý svoje obete sťahuje z kože. Kľúč k jeho odhaleniu je v rukách ďalšieho viacnásobného vraha – bývalého psychiatra doktora Lectera, ktorý si odpykáva trest vo väzení.

Clarice si postupne získava doktorovu dôveru a ten jej na základe vlastných skúseností vysvetľuje spôsob myslenia a motívy vraha psychopata. Možné riešenie však iba naznačuje a stavia ju tak pred množstvo problémov, ktoré už musí prekonať sama.

Jozef Karika – Hlad/Smäd

Ak máš chuť na dvojitú porciu temnej imaginácie Jozefa Kariku, dvojkniha Hlad/Smäd bude pre teba tou správnou voľbou. Každá z kníh ponúka samostatný zážitok, no pri čítaní oboch nadobúda príbeh nové významové vrstvy.

Neprirodzene vysoký muž s kufrom, v ktorom sa ukrývajú tie najhoršie nočné mory, brutálny vrah v žltej vetrovke, strašidelná maska zo starej vrecoviny… Mrazivé rozprávanie zachytáva storočie prízračnej histórie vrchu Čebrať a blízkeho Ružomberka. Autor ho podáva cez majstrovsky vyskladanú mozaiku príbehov, ktoré sa preplietajú v priestore aj v čase.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.