Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 7.2.2023
sk
Vanda
cz
Veronika, Verona

Už si mal dnes niečo sladké? Ak nie, tak už ďalej ani nečítaj, lebo o minútku dostaneš strašnú chuť si niečo zobnúť. Vo svete existuje mnoho sladkých pokušení, ktoré pozná len málo našincov. A to je veľká škoda! Možno ťa inšpirujeme a niektorý dezert z dnešného článku si doma aj sám pripravíš.      

1. Vyprážaná zmrzlina 

Za týmito dvoma slovami, na prvý pohľad absolútne nespojiteľnými, sa skrýva dokonalé nebíčko v papuľke. Zmrzlinový kopček sa obalí v zmesi z kokosu, vajíčka a múky a vypráža sa maximálne 15 sekúnd. Niektorí čínski kuchári ju následne ešte polejú alkoholom a flambujú priamo pred zákazníkmi.

© Shutterstock

2. Pastel de nata 

V 18. storočí používali lisabonskí mnísi vaječné bielky na tvarovanie svojho oblečenia. Ostávali im žĺtky, vďaka ktorým vznikli tieto sladučké košíčky. Pôvodný recept mnísi predali istej pekárničke v Lisabone, ktorá ich tam dodnes pečie. Denne predajú aj viac ako 50 000 kusov! 

© Shutterstock

3. Picarones 

V Peru miešajú sladké zemiaky, patizón a múku a túto zmes následne vyprážajú v oleji. Picarones sa podávajú ešte horúce poliate sirupom. Tento starý recept vymysleli africkí otroci, ktorých do Peru priniesli Španieli. 

© Shutterstock

4. Koláčik Nanaimo  

Tento jednoduchý nepečený koláčik pôvodom z Kanady pozostáva z troch vrstiev. Prvá vrstva je tvorená z oblátok, orechov a nastrúhaného kokosu, druhá vrstva je z vaječného krému a tretia je čokoládová ganáž. Tento recept vznikol v 50. rokoch, keď si istá mladá Kanaďanka z mesta Nanaimo potrebovala platiť školné, a tak začala predávať túto sladkosť.  

© Shutterstock

5. Gulab jamun 

Tieto vyprážané indické guličky vznikli úplnou náhodou. Perzský mních mal kráľovskej rodine pripraviť chutný dezert. Z cesta vytvaroval guličky, vypražil ich a polial sladučkým sirupom z ružovej vody. A dnes patrí medzi najobľúbenejšie indické sladkosti.   

© Shutterstock

6. Mochi 

Mochi sú japonské koláčiky z ryžovej pasty a lepkavej ryže. Je to tradičný pokrm pri oslavách japonského nového roku. Dobrým zvykom je si lepkavé mochi pred jedením nakrájať na malé kúsky, pretože hrozí riziko udusenia sa.   

© Shutterstock

7. Tembleque 

Tento portorický recept sa trochu podobá na taliansku panna cottu. Varí sa z kokosového mlieka, kukuričného škrobu, cukru a škorice. V každej rodine sa ešte pridávajú aj rôzne koreniny navyše, ako napríklad vanilka, klinčeky, mandle alebo čokoláda. 

© Shutterstock

8. Banoffee cake 

Korpus je z maslových sušienok, na ktorý sa najprv naleje hrubá vrstva karamelu a potom sa naň poukladajú krúžky banánov. Vrch sa nakoniec ozdobí šľahačkou. Tento koláč poteší všetky gazdinky, ktoré nemajú čas. Netreba ho totiž piecť.   

© Shutterstock

9. Yakgwa 

Yakgwa sú kórejské koláčiky obyčajne v tvare kvetinky, ktoré sa nechávajú odležať 8 hodín v mede a následne sa vyprážajú. Jedia sa pri výnimočných príležitostiach a vraj majú aj liečivé účinky.  

© Shutterstock

10. Torta Tres leches 

V Mexiku pripravujú tortu z troch mliek – kondenzovaného mlieka, zahusteného mlieka a smotany. Tri druhy mliek sa zmiešajú a nalejú na korpus, ktorý sa nechá cez noc odstáť. Potom sa ozdobí šľahačkou a škoricou.  

© Shutterstock

11. Halo-halo 

Táto filipínska sladká bomba obsahuje drvený ľad, kondenzované mlieko, sladké topingy, kúsky želatíny, ovocie, vaječný krém a červenú fazuľu. Halo-halo vzniklo počas 2. svetovej vojny, keď sa na Filipínach vylodili Japonci a Američania a ostrovania spojili sladkosti troch krajín v jednu. 

© Shutterstock

12. Brigadeiros 

V 40. rokoch minulého storočia sa Eduardo Gomes pokúšal stať novým prezidentom Brazílie. Manželky jeho politických podporovateľov počas volebného obdobia pripravovali guličky z kondenzovaného mlieka, čokolády a masla obalené v čokoládových hoblinkách.

Názov je odvodený od Gomesovej vojenskej hodnosti, bol totiž brigádny generál. Voľby síce prehral, ale brigadeiros nám zostali.    

© Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Patty

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť