Počul si už o nomofóbii? Týmto slovom sa označuje úzkosť a strach z toho, že človek nepoužíva mobilný telefón, píše portál LADbible. Svrbia ho ruky, že nie je na internete či sociálnych sieťach, že nepíše esemesky či netelefonuje. Pokoj človeku prináša až to, keď znovu chytí mobil do ruky a pripojí sa.
Svojím spôsobom sa nomofóbia dá vnímať ako variant drogovej závislosti. Ide tiež o súčasť širšej témy, ktorá sa zaoberá dopadom moderných technológií na psychiku človeka.
Nesadať za volant!
Odborníci ale upozorňujú, že ľudia, ktorí nomofóbiou trpia, by si mali dvakrát rozmyslieť, či si sadnú za volant. Existuje u nich totiž vysoký predpoklad, že mobily budú používať aj počas jazdy. A to môže viesť k nehodám s tragickými následkami. Nejde však len o dohad. Podľa výskumu, ktorý prebiehal na 2773 ľuďoch s nomofóbiou, až 85 percent z nich priznalo, že by po mobile siahlo aj počas šoférovania.
V tomto ohľade viedli nad ženami muži, a to o 20 percent. Na druhej strane, ľudia vo veku 60 a viac rokov mali potrebu používať mobil za volantom nižšiu až o 92 percent. Naopak, najvyššie je toto riziko pri vodičoch vo veku 18 až 25 rokov.
„Táto štúdia zistila, že nomofóbia predpovedala pravdepodobnosť nelegálneho používania smartfónu počas šoférovania,“ píše sa v štúdii s tým, že ide o riziko pre „bezpečnosť na cestách“. Mobily a smartfóny za volantom sú zakázané v mnohých krajinách, vrátane Slovenska. Napriek tomu k tomuto javu dochádza pravidelne.