Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.1.2025
sk
Andrea
, Artur
cz
Dalimil
, Dalemil

Wikipédia je síce často kritizovaná pre polopravdy a klamstvá, ktoré vraj obsahuje. A okrem toho je aj intenzívne neuznávaná profesormi ako uvedený „zdroj“ na konci tvojej slohovej práce medzi bibliografickými zdrojmi. Faktom ale zostáva, že aj tak je stále tým najpoužívanejším prameňom informácií na internete a v jej „temných zákutiach“ sa dajú nájsť aj naozaj znepokojivé články. 

1. Predčasné pochovávanie

Prvá zo znepokojivo divných vecí, o ktorých sa na wikipédii naozaj píše v celom dlhom článku. Dozvieš sa v ňom o tom, čo to vlastne predčasné pochovávanie je, resp. akúsi definíciu tohoto už z názvu vyplývajúceho úkonu. Ďalej si môžeš prečítať o neúmyselných pochovaniach za živa, ktoré sa kedysi stávali často a preto sa začali stavať hrobky s únikovým východom. V ďalších kapitolách článok ešte pojednáva o ľuďoch, ktorí boli pochovaní za živa dobrovoľne, počas živelných katastrof či počas vojny. 

giphy (https://giphy.com/gifs/season-1-netflix-stranger-things-3oEjHKFi1glnRgJm1O)

2. Tarrare

Tento článok je o francúzskom vojakovi, ktorý žil v 18.storočí. Na jedno posedenie bol schopný skonzumovať toľko jedla ako 15 ľudí dokopy. Dočítaš sa tu o jeho živote, vzhľade, správaní, pôsobení v armáde a v neposlednom rade aj o pokuse liečiť sa kvôli vysokému apetítu.

3. Scaphism

Toto nepreložiteľné pomenovanie a teda Scaphism je celkom nechutná starodávna perzská metóda mučenia. Odsúdený je vyslaný na more uviazaný medzi dvoma loďkami. Jeho telo je natreté mliekom a medom, čo priláka rôzny hmyz a vtáctvo. Obeť je teda odsúdená na zožratie zaživa.

4. Osoba v tieni

Každá jedna svetová kultúra či národ, má vo svojej mytológii svoju vlastnú verziu tejto „tieňovej postavy“. Avšak každá jedna verzia, v tej či onej forme, o týchto nočných návštevníkoch je univerzálne o strachu. V článku sa dočítaš o rôznych tradičných formách týchto tieňových postáv, ktoré sú v rámci každej kultúry či presvedčenia vnímané inak, a aj o pokusoch ich vedecky vysvetliť.

wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/Shadow_person#/media/File:Shadowman-3.jpg)

5. Vraždy v Hinterkaifeck

Podivné zvuky v podkroví, stopy vedúce len jedným smerom a nakoniec vyvraždenie celej rodiny na statku. Táto zvláštna vražda sa stala v Nemecku a došlo k nej zhruba pred sto rokmi, no jej okolnosti stále nie sú vyriešené a doteraz sa nezistilo kto alebo čo vraždilo. Zabitá tu bola 35-ročná Viktoria, jej dve deti, rodičia a aj slúžka.

wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/Hinterkaifeck_murders#/media/File:Hinterkaifeck-Hof.jpg)

6. Kozí muž

V tomto článku sa píše o mužovi, ktorý má z polovice koziu a z polovice ovčiu podobizeň a žije pod mostom v Kentucky. Je to legendárne monštrum, ktoré svoje obete vraj hypnotizuje do stavu, v ktorom sa úplne zmieria so svojím osudom.

7. Pôrod v truhle

Tento jav je taký vzácny, že sa zriedka spomína aj v lekárskych časopisoch. Našťastie, existuje wikipédia! Len pre predstavu – jedná sa o pôrod, kedy už mŕtva žena v truhle „porodí“ svoje (už samozrejme tiež mŕtve) nenarodené dieťa. Ako? V dôsledku rozkladu tela sa v brušnej dutine hromadia plyny, čo má za následok vytlačenie plodu z tela matky. 

8. Pseudokóma

Na wikipédii sa dočítaš aj podrobnosti o tom stave, v ktorom je pacient uväznený vo svojom vlastnom tele. Plne si uvedomuje kde sa nachádza a aj s kým komunikuje, no je v takej paralýze, že môže len hýbať a klipkať očami.

giphy (https://giphy.com/gifs/roadrunnerrecords-sky-gojira-silvera-l41YdAa3Yll5NHfwI)

9. Cotardov syndróm

V tomto článku si môžeš prečítať o sympatickej zriedkavej duševnej poruche, pri ktorej si postihnutá osoba myslí, že je mŕtva, stratila svoje vnútorné orgány a krv, alebo dokonca že vôbec neexistuje. 

10. Pozorovanie UFO

V tomto článku sú zosumarizované a popísané všetky spozorovania úf. Inými slovami je to doslova študijná príručka pre fanúšikov a nadšencov tejto tematiky.

11. Benjaman Kyle

Benjaman Kyle je len náhodné meno, ktoré bolo určené na pomenovanie tohoto záhadného amerického muža. Jedného dňa sa totiž prebudil v Gruzínsku medzi odpadkami za reštauráciou bez oblečenia, dokladov a doráňaný s disociačnou amnéziou. Jeho totožnosť sa úrady a dokonca aj TV reklamy a rôzne spoty snažili odhaliť dlhé roky. Nakoniec prišli na jeho skutočné meno, no niekoľko rokov z jeho minulosti je stále neobjasnených. 

wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/Benjaman_Kyle#/media/File:Benjaman_Kyle.jpg)

12. Cesta Clinton Road

Keď už je na wikipédii článok o jednej z milióna ciest na svete, musí byť niečím výnimočná. Konkrétne táto cesta a pozemky v jej okolí sú opradené mnohými legendami o nadprirodzených udalostiach, ako sú pozorovania duchov, zvláštnych tvorov a zhromaždení čarodejníkov, satanistov a Ku Klux Klanu. A okrem toho vraj aj vyhľadávanou lokalitou vrahov, ktorí sem chodia ukryť telá.

13. Joyce Carol Vincentová

Táto Britka si svoje čestné miesto na wikipédii zaslúžila tým, že si 2 roky niekto nevšimol, že je mŕtva. V roku 2001 skončila vo svojom zamestnaní a postupne od tohto roku začala prerušovať kontakt s celou rodinou a všetkými známymi. Cca v decembri roku 2003 zomrela pri pozeraní televízie na následky astmatického záchvatu alebo žalúdočného vredu. Jej pozostatky našli až v januári roku 2006, pričom telka stále išla.

14. June and Jennifer Gibbons 

Tento článok pojednáva o zvláštnych identických dvojičkách, ktoré komunikovali len spolu a aj to jazykom, ktorým rozumeli len ony dve. Ako staršie sa komplikovane hrali s bábikami, ktorým vymýšľali celé scenáre a prednášali ich jedinému človeku, s ktorým ešte komunikovali – ich mladšej sestre. Neskôr obe písali romány, ktoré však vždy obsahovali znepokojivú psychopatickú alebo vražednú linku a časom boli obe prijaté do nemocnice pre duševne chorých pacientov s vysokým stupňom stráženia, pretože sa dopustili niekoľkých zločinov, vrátane podpaľačstva.

smaeflowers / igmur (https://imgur.com/gallery/sarTZ)

15. UVB-76

No a čo si večer rozhodne nepúšťaj, je táto rádiová frekvencia (má prezývku Bzučiak), ktorá vysiela len nevysvetliteľné zvuky a tóny, o ktorých si mnohí myslia, že sú nejakými šiframi či tajnými kódmi. Znejú tu krátke monotónne tóny, ktoré sa opakujú približne 25 tónov za minútu, 24 hodín denne. Občas sa stane, že je signál bzučiaka prerušený a znie zašifrované hlásenie v ruštine, kde len muž vymenuje niekoľko mien a čísel, alebo je počuť v pozadí zvuky ako hlasy z televízie či presúvanie nábytku, čo by značilo živé „vysielanie“. Táto rádiová stanica však „bzučí“ už od roku 1973 a spomedzi množstva teórií sa ako najpravdepodobnejšie javí využitie UVB-76 ruskou armádou na obsadenie frekvencie. Neustále sa opakujúce vysielanie bzučania odradí neželaných ľudí od použitia danej frekvencie.

Zdroj: viralnova
Titulná fotka: George Stock / wikipedia.org, Timitzer / wikipedia.org


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.