Streda 25.5.2022
sk
Urban
cz
Viola

Nevyužité vakcíny Slovensko poskytne v rámci rozvojovej spolupráce

Rezort školstva bude uplatňovať rozvojovú spoluprácu prostredníctvom programu vládnych štipendií.


V závislosti od vývoja pandémie ochorenia COVID-19 bude Slovensko naďalej solidárne a pripravené poskytnúť materiálnu alebo finančnú pomoc za predpokladu, že budú v dostatočnej miere zabezpečené potreby jeho obyvateľov. Rovnako ako vlani sa poskytnú partnerským krajinám vakcíny, ktoré by zostali na Slovensku nevyužité. Uvádza sa to v dokumente o zameraní dvojstrannej rozvojovej spolupráce SR na tento rok, ktorý dnes schválila vláda.

V roku 2022 sú prostriedky určené na rozvojové projekty v Gruzínsku, Keni a Moldavsku a tiež v regiónoch západný Balkán, Východné partnerstvo a Blízky východ. Slovensko sa v koordinácii s EÚ a členskými štátmi bude tiež zapájať do humanitárnej pomoci pre obyvateľov Afganistanu, vrátane afganských utečencov v iných krajinách. Tieto aktivity sa uskutočnia najmä prostredníctvom medzinárodných humanitárnych organizácií, ktoré majú dostatočné kapacity na pôsobenie v zložitých podmienkach Afganistanu.

Ministerstvo životného prostredia SR má záujem odovzdávať partnerským krajinám skúsenosti v oblasti vodného a odpadového hospodárstva alebo na revitalizáciu a ochranu ohrozených vodných zdrojov. Slovenský hydrometeorologický ústav sa bude podieľať na aktivitách v regióne Strednej Ázie a západného Balkánu v oblasti monitorovania množstva a kvality podzemnej vody alebo výcviku pracovníkov hydrometeorologických služieb.

Rezort školstva bude uplatňovať dvojstrannú rozvojovú spoluprácu prostredníctvom programu vládnych štipendií. Poskytnú sa pre 48 nových študentov z partnerských krajín a pre 215 študentov, ktorí už v súčasnosti študujú vo vyšších ročníkoch. Súčasťou programu vládnych štipendií sú aj vládne štipendiá pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Ministerstvo financií bude Bosne a Hercegovine poskytovať skúsenosti pri prepojení strategického plánovania rozvoja a rozpočtu, Čiernej Hore rezort financií odovzdá skúsenosti napríklad v oblasti makroekonomických a fiškálnych analýz a regulácie hazardných hier. So Severným Macedónskom bude rezort financií zdieľať skúsenosti v boji proti šedej ekonomike, daňovým únikom a podvodom.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť