Nezabudnuteľné knižné klasiky, na ktorých vyrástli generácie Slovákov!

Ak si sa v detstve nestretol ani s jednou z nich, asi si mimozemšťan!

Aj keď staršie generácie majú často pocit, že mladí nečítajú, zjednodušiť veci do takejto úrovne by nebolo správne. V dnešnej dobe vychádza také množstvo rozmanitých titulov, že niečo pre seba si musí vedieť vybrať skutočne každý. Aj napriek záplave knižných noviniek sa ale vždy nájdu výnimočne kvalitné kúsky, na ktoré sa nezabúda a dokážu osloviť viacero generácií. Niektoré knihy jednoducho odolajú zubu času a svoju sviežosť si zachovajú niekoľko desaťročí.

Budkáčik a Dubkáčik

Dve prasiatka si povedali, že lepšie ako skončiť v klobáske bude asi vybrať sa do sveta. Počas svojich ciest sa veľa dozvedia o svete a vyskúšajú si rôzne povolania. Pohľad zvierat na ľudskú spoločnosť Hronský šikovne využil ako prostriedok satiry a výsmechu ľudským nedostatkom. Ťažko uveriť tomu, že Budkáčik a Dubkáčik sú tu s nami už od roku 1932!

http://www.mladeleta.sk

Winnetou

Na Slovensku skutočne niet človeka, ktorý by nepoznal náčelníka Apačov. Knihy Karla Maya sa rovnako ako ich filmové spracovanie stali vo viacerých krajinách východného bloku bezkonkurenčným hitom a obrovským fenoménom. Winnetou a jeho druhovia slúžili ako vzor silných, spravodlivých a cnostných chlapov, akými sa v dospelosti túžili stať všetci chlapci. Dobrodružstvá z divokého západu majú čo ponúknuť aj dnes.

http://www.knihyzaeuro.sk/

Danka a Janka

Ide asi o najznámejšie dielo obľúbenej detskej autorky Márie Ďuríčkovej. Dvojičky Botkové vyzerajú úplne rovnako a takmer nikto ich nedokáže od seba odlíšiť. Povahami ale nie sú rovnaké ani troška. Príbehy dvoch sestričiek sa odohrávajú v škole, doma, pri cestovaní a aj pri návšteve babky na dedine. Na námet vznikol aj rovnomenný animovaný seriál.

http://www.mladeleta.sk

Traja pátrači

Jupiter Jones, Peter Crenshaw a Bob Andrews. Trojica z mestečka Rocky Beach je vždy k dispozícii, keď treba vyriešiť akúkoľvek záhadu. Hoci sériu písalo množstvo autorov, vznikli viaceré vedľajšie série a Troch pátračov sprevádzajú spory o autorské práva, nič z toho nebráni mladému čitateľovi ponoriť sa do tajuplných dobrodružstiev chlapcov z Kalifornie. V slovenčine bolo vydaných už vyše 80 kníh.

http://www.mladeleta.sk

Maťko a Kubko

Dvojica pastierov už desiatky rokov slúži ako skvelý sprievod slovenskými tradíciami. Môže za to nielen farebný opis prírody a života na salaši, ale aj krásny ľubozvučný jazyk, ktorý autorka použila. Dalo by sa povedať, že ide o jednu z „najslovenskejších“ kníh vôbec. Maťko a Kubko sa objavili aj v seriáli Pásli ovce valasi, prvom animovanom večerníčku slovenskej produkcie.

http://www.mladeleta.sk

Verneovky

Tieto knihy majú magickú moc v mladom čitateľovi prebudiť túžbu po dobrodružstve. Verneho diela vynikajú opismi strojov, vzdialených krajín a historických udalostí, vďaka čomu sa pre mnohých mladých čitateľov stali odrazovým mostíkom na hlbšie štúdium techniky, geografie a histórie. Klasické vydania z rokov 1971-1991 sa v mnohých rodinách stali akýmsi „rodinným pokladom“, ktorý sa dedí z generácie na generáciu.

http://infoknihy.blogspot.com/2014/12/edicia-knihy-j-verna-verneovky.html

Rozprávky o Psíčkovi a Mačičke

Azda najznámejšou príhodou dvoch zvieracích kamarátov je pečenie torty. Psíček s Mačičkou si povedali, že ak chcú pripraviť najchutnejšiu tortu, musia do nej strčiť všetky lahodné veci, čo len nájdu. Čím viac maškŕt sa spojí, tým chutnejší bude finálny produkt. Týmto spôsobom v nej okrem klasických prísad skončila napríklad aj saláma. Netreba zdôrazňovať, že zvieratká boli výsledkom zaskočené a sklamané. Keby táto knižka vyšla dnes, z tohoto príbehu by sa určite stalo populárne meme.

http://www.paseka.sk

Smelý Zajko

Ďalší kúsok od Jozefa Cígera-Hronského. Dobrodružstvá zajaca, ktorý sa nebál nikoho a ničoho boli odvodené od kresleného seriálu J. Vodrážku. Zajko sa vyberie do sveta, kde zažíva rozličné príhody a stretne ďalšie postavy, akými je napríklad rodina Medveďovcov. Rovnako populárnym sa stalo aj pokračovanie Smelý Zajko v Afrike. Fakt zo zákulisia – meno zajka, ktorý je hlavným hrdinom, je Zajko!

http://www.mladeleta.sk/

Opice z našej police

Knižka plná humoru rozpráva príbehy pätnástich plyšových opičiek, ktoré sa kamošia s trojicou malých bratov. Na začiatku opičej „rodinky“ stál opičiak s prasknutým očkom. Jeden z bratov sa ho ujme, dá mu meno Fricko a naučí ho rozprávať. Aj napriek niektorým pojmom, ktoré niektoré dnešné deti nepoznajú (telegram, koruny…) je príbeh stále dostupný a zrozumiteľný aj pre nedávno narodených.

https://www.bux.sk/knihy/198329-opice-z-nasej-police.html

Čačky hračky

Možno vizuálne najkrajšia knižka na tomto zozname. Drobná knižočka má už vyše 50 rokov, vďaka novým vydaniam si ju môžu vychutnať aj najmenšie deti v súčasnosti. Čačky Hračky ukrývajú množstvo veselých ilustrácií a riekaniek, ktoré sú celé generácie Slovákov a Sloveniek schopné odrecitovať z hlavy.

https://knihy.heureka.sk/cacky-hracky-krista-bendova/#ng:6f6c64686173682d89f671a34d77b683655c23e1bd9422e5

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
15
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
20 dôkazov toho, že si so svojou polovičkou už naozaj celú večnosť

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME