Utorok 16.8.2022
sk
Leonard
cz
Jáchym
, Joachim
Zdroj: ©Shutterstock

Nezastavili ich drogy ani smrť. Zaujímavosti, ktoré nevieš o maskovanom fenoméne SLIPKNOT

Nekompromisná partička, ktorá z garáže dobyla svet, teraz mieri do Bratislavy.

Kapela Slipknot svojou šou pohltí Bratislavu už túto stredu 3. augusta. Zimný štadión Ondreja Nepelu zažije metalový cirkus, aký tam ešte nebol. Navyše pôjde o vôbec prvý koncert Slipknotu na Slovensku. Predkapelou im bude ukrajinská metalcorová kapela Jinjer na čele so sympatickou speváčkou Tatianou. Lístky stále zoženieš v predpredaji.

Kto sú Slipknot

Príbeh skupiny sa začal písať v roku 1995 v malom meste Des Moines v štáte Iowa. Jeden z jej zakladajúcich členov sa vyjadril, že v tom čase to bol zapadákov, v ktorom ste buď nič nerobili, alebo ste založili kapelu. Hudobníci do kapely prichádzali postupne, až sa ich počet zastavil na čísle deväť.

Perkusionista Shawn Crahan, známy ako Clown, tvrdí, že vďaka maskám môžu byť na pódiu sami sebou a rovnako prebudiť ich divoké ja. Spomenuté masky menia s každým albumom, pretože každý album symbolizuje určitý posun v ich osobnom aj hudobnom živote. Spočiatku to boli najmä kostýmy a energické vystúpenia, ktoré u fanúšikov upútali pozornosť. Žáner sa definoval ako určitý druh nu-metalu, preto namiesto gitarových sól prevládali chytľavé rify.

Fakty a zaujímavosti, ktoré neviete o maskovanom fenoméne SLIPKNOT
Shutterstock

Ich prvou nahrávkou bolo Mate. Feed. Kill. Repeat. z roku 1996, ktoré sa považuje skôr za demo. Prvým oficiálnym albumom je až rovnomenný album Slipknot z roku 1999. Práve v tomto období sa sformovala zostava, s ktorou sa kapela neskôr preslávila.

Pôvodná zostava: Sid Wilson, Jim Root, Craig Jones, Shawn Crahan, Mick Thomson, Corey Taylor, Joey Jordison, Paul Gray, Chris Fehn.

Na debutovom albume nájdeme skladby ako (sic), Eyeless, Wait and Bleed, Surfacing alebo Spit it Out. Tie sú dodnes povinnou súčasťou ich koncertného setlistu. O dva roky neskôr vyšiel album s názvom Iowa, ktorý bol tvrdší a nekompromisnejší ako jeho predchodca. Aj napriek tomu bol úspešný a skupina sa presunula z vypredaných klubov na veľké štadióny. Ako to vtedy vyzeralo, si môžeš pozrieť na ich DVD Disasterpieces, ktoré zachytáva londýnsky koncert z roku 2002.

Odporúčame prečítať:

20 „influenceriek“ z Instagramu, ktoré si mysleli, že sú ich sledovatelia úplne slepí

Rozpad alebo nový začiatok

Keď si fanúšikovia mysleli, že kapela pomaly smeruje na vrchol, realita bola iná. Slipknot zažívali určitú ponorku, pretože boli dennodenne spolu už takmer tri roky. Album, turné, album, turné. Nechýbali ani drogy alebo alkohol. V médiách sa začali objavovať špekulácie, že by sa mohli dokonca rozpadnúť. Nasvedčovali o tom aj bočné hudobné projekty niektorých členov.

Avšak v roku 2004 na radosť všetkých vyšiel ich tretí radový album Vol. 3: (The Subliminal Verses). Najväčším hitom sa stala skladba Duality. Hudba už nebola taká temná, dokonca sa našlo miesto aj pre akustické balady.

Album All Hope Is Gone z roku 2008 bol posledným, ktorý Slipknot nahrali v pôvodnej najznámejšej zostave. Skladby PsychosocialDead Memories sa stali hitmi, aj keď v metalovom prostredí je to slovo trochu tabu. Po koncertnom turné, ktoré skončilo o rok neskôr, si opäť dali prestávku. Netušili, že vo vtedajšej zostave sa už na pódiu nestretnú.

Úmrtie a odchody

Počas spomenutej pauzy došlo k tragédii, keď sa v roku 2010 predávkoval basgitarista Paul Gray. Údajne išlo o nešťastnú náhodu, pričom za sebou zanechal tehotnú partnerku. Skupina sa po jeho smrti vrátila na pódiá v roku 2011 niekoľkými koncertmi, vydala výberový album a fanúšikovia čakali na novú hudbu.

To, čo prišlo, však nečakali. Po 18 rokoch bol na odchode bubeník Joey Jordison. Ten sa však vyjadril, že neodišiel dobrovoľne, ale bol vyhodený bez jeho vedomia. Dôvodom malo byť predovšetkým to, že Joey nebol schopný hrať na bicie kvôli jeho problémom s chrbticou a tým brzdil ostatných.

Jeho miesto nahradil Jay Weinberg a na basgitare sa usadil Alessandro Venturella. V novej zostave nahrali album 5: The Gray Chapter. Ako u kritikov, tak aj u fanúšikov sa ujal pozitívne. Reštart Slipknotu sa podaril.

Profimedia

Nová éra

Keď sa zdalo, že skupina má už všetko zlé za sebou a môže sa sústrediť na nahrávanie a koncerty, jeden z členov predsa prejavil svoju nespokojnosť. Perkusionista Chris Fehn obvinil iných dvoch členov z podvodu s faktúrami. Celá vec sa dostala až na súd, čo ústilo v jeho vyhodenie z kapely.

Jeho miesto na nasledujúcom albume We Are Not Your Kind v roku 2019 zaujal Michael Pfaff, ktorý si spočiatku vyslúžil prezývku „tortilla man“ kvôli svojej maske. Od toho momentu sa dá hovoriť o súčasnej etape. Paradoxom je, že ich nový album, ktorý vyjde v septembri, sa nazýva The End, So Far.

Ako členovia Slipknotu tvrdia, názov albumu nemá evokovať koniec kariéry, ale určitej éry. Po jeho vydaní sa im končí zmluva s vydavateľstvom a kapela sa teší na moment, keď bude sama sebe vlastným pánom.

10 zaujímavostí, ktoré si určite (ne)vedel o SLIPKNOTE

1. Prvé demo Mate. Feed. Kill. Repeat. vyšlo v počte tisíc kusov. Ak by ste ho chceli vlastniť, na internete sa predáva za viac než tisíc dolárov.

2. Na debutovom albume Slipknot z roku 1999 sa nachádza skladba Purity, ktorú však kvôli žalobe ohľadom autorských práv museli nahradiť inou skladbou. Spevák Corey Taylor sa pri písaní Purity inšpiroval príbehom o dievčati Purity Knight, ktoré bola unesené a pochované zaživa. Nešlo však o skutočnú osobu, ako si spočiatku myslel, ale fiktívnu postavu. Skladbu aj napriek tomu hrávali a občas stále hrajú na koncertoch.

3. Názov druhého radového albumu je totožný s názvom štátu, z ktorého Slipknot pochádza. Ide o Iowu, veľa ľudí si však po vydaní CD myslelo, že názov je lowa (pozn. „L“ na začiatku). Išlo najmä o tých fanúšikov, ktorí nevedeli, odkiaľ kapela pochádza.

20 príšerných ľudí, bez ktorých by bola táto planéta krajším miestom

Odporúčame prečítať:

20 príšerných ľudí, bez ktorých by bola táto planéta krajším miestom

4. Slipknot boli démonizovaní po teroristických útokoch z 11. septembra v Amerike. Album Iowa vyšiel len niekoľko týždňov pred samotným útokom. Piesne ako People = Shit a The Heretic Anthem boli svojimi textami vzhľadom na situáciu neprípustné. Žiaci nemohli nosiť v školách ich tričká, rádiá nehrali ich hudbu. Rovnako bola zrušená časť ich turné spolu s kapelou System Of A Down.

5. Slipknot boli „chudobní“ až do tretieho albumu. Ich vtedajší manažér totiž nerovnomerne rozdeľoval honoráre jednotlivým členom. Navyše kapelu nechal v dlhoch. Preto podľa slov speváka Coreyho museli tak veľa koncertovať s albumom Vol. 3, aby všetko splatili a dostali sa do stabilnej finančnej situácie.

6. Sampler a klávesák Craig Jones sa až do roku 2010 verejne neobjavil bez svojej masky. Rovnako je známy tým, že nedáva rozhovory a verejne sa nevyjadruje. Po náhlej smrti basgitaristu Paula Graya ostatní členovia usporiadali tlačovú konferenciu, na ktorej sa rozprávali o vlastnej budúcnosti a o tom, čo sa v tom čase vedelo o smrti Graya. Jones sa tam prvýkrát objavil bez svojej ikonickej masky, no napriek tomu celý čas mlčal.

7. DJ Sid Wilson sa zasnúbil s dcérou legendárneho Ozzyho Osbourna. Aby toho nebolo málo, spolu s Kelly Osbourne čakajú dieťa.

8. Súčasný bubeník Jay Weinberg má s kapelou fotku, keď bol ešte malým fanúšikom. Z fanúšika sa nakoniec stal trvalý člen. Podľa Jaya sa pre neho sen stal skutočnosťou.

9. Gitaristu Micka Thomsona takmer zabil jeho vlastný brat Andrew. Pri vzájomnej hádke došlo k viacerým zraneniam, tým najvážnejším však bola bodná rana do zadnej časti Mickovej hlavy. Na vine bol vraj vo veľkej miere aj alkohol.

10. Keď mal spevák Corey Taylor desať rokov, bol zneužitý starším chalanom. Nikomu to nepovedal dlhé roky, pretože mal strach. Tiež sa vyjadril, že vždy chcel byť otcom. Povedal, že nikdy nechce, aby si jeho deti prešli tým, čím on kedysi. Chcel, aby sa nemuseli ničoho báť a boli chránení. Jeho syn Griffin má v súčasnosti svoju kapelu, ktorá už niekoľkokrát predskakovala Slipknotu.

Profimedia

Kapela Slipknot je fenomén, ktorý zrejme len tak nezmizne. Najstarší z členov má 52 rokov, z čoho vyplýva, že určite ešte nie sú starí a majú čo ponúknuť. Napríklad spomenutý Ozzy Osbourne má 73 a budúci rok sa chystá na koncertný návrat. Slipknot teda určite zvládne ešte aspoň jedno desaťročie.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť