Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 18.12.2024
sk
Sláva, Slávka
cz
Miloslav
Zdroj: ©Shutterstock

Nezastavili ich drogy ani úmrtie člena. Zaujímavosti o maskovanom fenoméne SLIPKNOT

Nekompromisná partička, ktorá z garáže dobyla svet, teraz mieri do Bratislavy.

Kapela Slipknot svojou šou pohltí Bratislavu už túto stredu 3. augusta. Zimný štadión Ondreja Nepelu zažije metalový cirkus, aký tam ešte nebol. Navyše pôjde o vôbec prvý koncert Slipknotu na Slovensku. Predkapelou im bude ukrajinská metalcorová kapela Jinjer na čele so sympatickou speváčkou Tatianou. Lístky stále zoženieš v predpredaji.

Kto sú Slipknot

Príbeh skupiny sa začal písať v roku 1995 v malom meste Des Moines v štáte Iowa. Jeden z jej zakladajúcich členov sa vyjadril, že v tom čase to bol zapadákov, v ktorom ste buď nič nerobili, alebo ste založili kapelu. Hudobníci do kapely prichádzali postupne, až sa ich počet zastavil na čísle deväť.

Perkusionista Shawn Crahan, známy ako Clown, tvrdí, že vďaka maskám môžu byť na pódiu sami sebou a rovnako prebudiť ich divoké ja. Spomenuté masky menia s každým albumom, pretože každý album symbolizuje určitý posun v ich osobnom aj hudobnom živote. Spočiatku to boli najmä kostýmy a energické vystúpenia, ktoré u fanúšikov upútali pozornosť. Žáner sa definoval ako určitý druh nu-metalu, preto namiesto gitarových sól prevládali chytľavé rify.

Fakty a zaujímavosti, ktoré neviete o maskovanom fenoméne SLIPKNOT
Shutterstock

Ich prvou nahrávkou bolo Mate. Feed. Kill. Repeat. z roku 1996, ktoré sa považuje skôr za demo. Prvým oficiálnym albumom je až rovnomenný album Slipknot z roku 1999. Práve v tomto období sa sformovala zostava, s ktorou sa kapela neskôr preslávila.

Pôvodná zostava: Sid Wilson, Jim Root, Craig Jones, Shawn Crahan, Mick Thomson, Corey Taylor, Joey Jordison, Paul Gray, Chris Fehn.

Na debutovom albume nájdeme skladby ako (sic), Eyeless, Wait and Bleed, Surfacing alebo Spit it Out. Tie sú dodnes povinnou súčasťou ich koncertného setlistu. O dva roky neskôr vyšiel album s názvom Iowa, ktorý bol tvrdší a nekompromisnejší ako jeho predchodca. Aj napriek tomu bol úspešný a skupina sa presunula z vypredaných klubov na veľké štadióny. Ako to vtedy vyzeralo, si môžeš pozrieť na ich DVD Disasterpieces, ktoré zachytáva londýnsky koncert z roku 2002.

námorná kapitánka

Odporúčame prečítať:

Ivana je námorná kapitánka: Je jedinou Slovenkou, ktorá môže veliť akejkoľvek lodi na svete

Rozpad alebo nový začiatok

Keď si fanúšikovia mysleli, že kapela pomaly smeruje na vrchol, realita bola iná. Slipknot zažívali určitú ponorku, pretože boli dennodenne spolu už takmer tri roky. Album, turné, album, turné. Nechýbali ani drogy alebo alkohol. V médiách sa začali objavovať špekulácie, že by sa mohli dokonca rozpadnúť. Nasvedčovali o tom aj bočné hudobné projekty niektorých členov.

Avšak v roku 2004 na radosť všetkých vyšiel ich tretí radový album Vol. 3: (The Subliminal Verses). Najväčším hitom sa stala skladba Duality. Hudba už nebola taká temná, dokonca sa našlo miesto aj pre akustické balady.

Album All Hope Is Gone z roku 2008 bol posledným, ktorý Slipknot nahrali v pôvodnej najznámejšej zostave. Skladby PsychosocialDead Memories sa stali hitmi, aj keď v metalovom prostredí je to slovo trochu tabu. Po koncertnom turné, ktoré skončilo o rok neskôr, si opäť dali prestávku. Netušili, že vo vtedajšej zostave sa už na pódiu nestretnú.

Úmrtie a odchody

Počas spomenutej pauzy došlo k tragédii, keď sa v roku 2010 predávkoval basgitarista Paul Gray. Údajne išlo o nešťastnú náhodu, pričom za sebou zanechal tehotnú partnerku. Skupina sa po jeho smrti vrátila na pódiá v roku 2011 niekoľkými koncertmi, vydala výberový album a fanúšikovia čakali na novú hudbu.

To, čo prišlo, však nečakali. Po 18 rokoch bol na odchode bubeník Joey Jordison. Ten sa však vyjadril, že neodišiel dobrovoľne, ale bol vyhodený bez jeho vedomia. Dôvodom malo byť predovšetkým to, že Joey nebol schopný hrať na bicie kvôli jeho problémom s chrbticou a tým brzdil ostatných.

Jeho miesto nahradil Jay Weinberg a na basgitare sa usadil Alessandro Venturella. V novej zostave nahrali album 5: The Gray Chapter. Ako u kritikov, tak aj u fanúšikov sa ujal pozitívne. Reštart Slipknotu sa podaril.

Profimedia

Nová éra

Keď sa zdalo, že skupina má už všetko zlé za sebou a môže sa sústrediť na nahrávanie a koncerty, jeden z členov predsa prejavil svoju nespokojnosť. Perkusionista Chris Fehn obvinil iných dvoch členov z podvodu s faktúrami. Celá vec sa dostala až na súd, čo ústilo v jeho vyhodenie z kapely.

Jeho miesto na nasledujúcom albume We Are Not Your Kind v roku 2019 zaujal Michael Pfaff, ktorý si spočiatku vyslúžil prezývku „tortilla man“ kvôli svojej maske. Od toho momentu sa dá hovoriť o súčasnej etape. Paradoxom je, že ich nový album, ktorý vyjde v septembri, sa nazýva The End, So Far.

Ako členovia Slipknotu tvrdia, názov albumu nemá evokovať koniec kariéry, ale určitej éry. Po jeho vydaní sa im končí zmluva s vydavateľstvom a kapela sa teší na moment, keď bude sama sebe vlastným pánom.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.