Technológia ide ruka v ruke s dobou. Aj napriek tomu, že je rok 2018, stále sa obávame o nabíjačku, ktorú sme nechali v zásuvke alebo aj o notebook, ktorý išiel celú noc, zatiaľ čo my sme sladko spali. Dokonca nechávame vybiť svoje nové smartfóny na 0%, aby batéria dlhšie vydržala. A hoci zariadenia, ktoré používame sú úplne nové, naše znalosti môžu byť veľmi staré. Posúďte sami.
Nezmysel č.1: Počas noci by si nemal nabíjať svoj mobil
Vďaka moderným lítiovo-iónovým batériám môžeme telefón nabíjať aj cez noc. Dôvod je jednoduchý. Batérie majú svoje regulátory, ktoré zastavujú nabíjanie práve vtedy, keď je batéria plná. Vôbec sa teda nemusíme obávať ohňa alebo toho, že nabíjaním cez noc svoju batériu zničíme. Jediný problém, o ktorý by sme sa mohli obávať je prehriatie telefónu.
Nezmysel č.2: Batériu musíš najskôr úplne vybiť
Dôvodom sú opäť lítiovo-iónové batérie. Ide o to, že sú limitované určitým počtom cyklov nabíjania. Len pre porovnanie, taký iPhone má okolo 500 cyklov. Jeden cyklus, je jedno nabitie od 0% do 100%. Ak však nabijete batériu z 90% na 100%, využijete len 1/10 z celého cyklu. Aby ste nepremrhali celý jeden cyklus, odporúča sa radšej nabíjať mobil niekoľkokrát za deň. Nuž, lenže to sa niekedy naozaj nedá.
Podľa odborníkov vydrží batéria dlhšie, ak budete udržiavať jej stav niekde medzi 40% až 80%. V minulosti experti odporúčali vybiť batériu úplne, no dnes má viac a viac zariadení zabudované kalibračné zariadenie. Tieto inteligentné batérie znižujú potrebu kalibrácie, no ak sa váš mobil vybíja veľmi rýchlo, mali by ste ho z času na čas kalibrovať manuálne.
Nezmysel č. 3: Nabíjačku by ste nemali nechávať v zásuvke
Nabíjačku v zásuvke nechávame hlavne kvôli svojej pohodlnosti. Aspoň vždy vieme, kde je, a nemusíme hľadať, kde sme ju zapatrošili. Bezpečnostné pravidla však hovoria, že nabíjačky musia byť odpojené ihneď po použití. Je to kvôli požiaru, ktorý by mohol nastať v dôsledku náporu elektrickej energie. Tieto situácie sa stávajú zriedkavo, a to najmä v mestách, preto je toto bezpečnostné opatrenie zbytočné. Nabíjačku však musíte odpojiť v týchto 4 prípadoch:
1. Ak váš dom nemá ochranu pred bleskom, takže sú časté výboje a stáva sa, že vypadáva elektrina.
2. Ak máte doma zvieratá, ktoré voľne pobehujú po dome. Môžu ľahko uhryznúť napájací kábel a problém je hneď na svete.
3. Ak vás vaši susedia často vytápajú.
4. Ak sa vaša nabíjačka prehrieva alebo vydáva nejaké zvuky. Preto je jednoduchšie vymeniť nabíjačku, než kvôli pokazenej nabíjačke vymeniť celý byt.
Je však len na vás či necháte nabíjačku pripojenú v zásuvke alebo nie. Nepokazí sa, takže sa nemusíte obávať.
Nezmysel č. 4: Notebooky nemusia fungovať, ak sú stále zapojené v nabíjačke
To, čo platí pre váš telefón, platí aj pre vás prenosný počítač. Moderné batérie zastavia proces nabíjania, keď sú plné. Odborníci dokonca odporúčajú, aby sa vaša batéria vybila na 0% len raz do mesiaca. Príčinou poškodenia batérie býva skôr práca v zlých podmienkach alebo prehriatie zariadenia. To sú však chyby používateľa a nie nabíjačky, ktorá by mohla zničiť zariadenie.
Po prečítaní týchto riadkov by ste sa už viac nemali znepokojovať tým, že sa váš mobil pokazí, ak bude celú noc na nabíjačke. Veď to by ste museli odpojiť celý byt. Mikrovlnku, chladničku, kábel od TV, rádia a všetkých predlžovačiek, ktoré v dome máte.
Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: brightside.me