Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 15.4.2025
sk
Fedor
cz
Anastázie
, Anastazia

Neznášaš ich, no sleduješ ich: Prečo sa nám páčia toxickí ľudia na sociálnych sieťach?

Zvláštny fenomén, s ktorým sa už stretol asi každý.


Na prvý pohľad ich neznášame – sú arogantní, drzí, posmešní, konfliktní alebo sebastrední. A predsa ich sledujeme, pravidelne kontrolujeme ich príbehy, komentujeme ich statusy, sledujeme každé ich slovo či outfit. Prečo nás tak priťahujú toxickí ľudia na sociálnych sieťach?

1. Fascinujú nás silné emócie

Ľudia, ktorí sa správajú toxicky, v nás vzbudzujú silné reakcie – hnev, pohoršenie, smiech, šok. A práve to je ich hlavná zbraň. Sociálne siete žijú z emócií, nie z neutrality. Obsah, ktorý nás rozruší alebo pobaví, si podvedome pamätáme viac. A keďže mozog miluje intenzitu, vraciame sa k takýmto ľuďom znova a znova.

2. Je v tom dávka zvedavosti (a trochu škodoradosti)

Aj keď si to nepriznáme, občas nás baví sledovať drámu – hádky v komentároch, provokatívne vyjadrenia. Toxickí ľudia často „idú až na doraz“ a my sledujeme, ako ďaleko ešte zájdu. Môže to byť naša forma oddychu – z bezpečnej vzdialenosti pozorujeme chaos, do ktorého by sme sami nikdy nešli.

Shutterstock

3. Miešajú charizmu s krutosťou

Niektorí toxickí influenceri majú silný šarm, vtip alebo sebavedomie, ktoré pôsobí príťažlivo. Sú zábavní, nepredvídateľní, majú silný hlas. To, že ich správanie je zraňujúce, si všímame až neskôr – ak vôbec. V kontraste so „sladkou“ online pozitivitou ich surovosť vyčnieva a pre niektorých pôsobí ako osviežujúca pravda.

4. Ide o fenomén projekcie a zrkadlenia

Niekedy nás zaujmú toxickí ľudia, pretože zrkadlia niečo, čo v sebe potláčame. Ich rebélia, výbušnosť alebo egocentrizmus môžu byť presne tým, čo si my sami „nedovolíme“. Sledujeme ich a zároveň premýšľame, aké by to bolo povedať všetko narovinu, nemať zábrany, nepýtať sa na názor iných. To, čo nás irituje, často aj nevedome obdivujeme.

Shutterstock

5. Funguje tu aj tzv. hate-following

Trend, keď vedome sledujeme ľudí, ktorých nemáme radi, nie je nič nové. Hate-following je zvláštny mix pohoršenia, pobavenia a závislosti. Cítime sa lepšie, keď vidíme chyby druhých. Prípadne si vytvárame vnútorne ilúziu morálnej nadradenosti, že my by sme to nikdy neurobili, čo oni. Lenže aj negatívna pozornosť je stále pozornosť.

6. Algoritmy ich milujú

Ak niekto pravidelne vyvoláva kontroverzie, dostáva sa častejšie do popredia – viac lajkov, komentárov, zdieľaní. A čím viac sa nám takýto obsah ukazuje, tým viac si naň zvykáme. Z toxicity sa stáva norma.

To, čo nás priťahuje, nemusí byť to, čo je pre nás zdravé. Je dobré si z času na čas položiť otázku – prečo sledujem túto osobu? Ako sa po jej obsahu cítim? A je táto energia to, čo chcem mať vo svojom digitálnom priestore? Sociálne siete sú plné ľudí – my si vyberáme, koho si k sebe pustíme.

Mohlo by ťa zaujímať:

Zbytočnosti, ktoré si s radosťou kupujeme, no nikdy ich nepoužijeme. Koľko ich máš doma?


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.