Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 18.11.2024
sk
Eugen
cz
Romana

Neznášaš zvuky prežúvania alebo hlasného dýchania? Podľa vedcov je to neurologická porucha

Lezú ti na nervy zvuky starých ľudí? Možno máš presne túto poruchu.


Každý z nás má nejaký zvuk, ktorý ho vytáča. Môže to byť napríklad zvuk nechtov na tabuli, hlasné dýchanie alebo dokonca zvuky klávesnice pri písaní. Najčastejšie sa však stretávame s averziou na zvuky prežúvania. Chlípanie polievky, mľaskanie, hryzenie čipsov alebo jabĺk v nás môže vyvolať pocity znechutenia a nervozity. Je za tým ale niečo viac ako len odpor?

Problém s nepríjemnými zvukmi je nazývaný ako misophonia (nenávisť zvukov) a tvorí najpodstatnejšiu časť celého výskumu. Britskí vedci sa túto problematiku rozhodli skúmať a prišli k zaujímavému zisteniu, ktoré mnohých z nás určite prekvapí. Za týmto javom je neurologická porucha, ktorá nás robí nahnevanými a nespokojnými. Ako takýto výskum prebiehal?

Shutterstock

Proces výskumu

Vedci skúmali mozgy dvadsiatich ľudí, ktorí patrili k skupine s averziou na nejaké zvuky, a mozgy dvadsiatich dvoch ľudí, ktorí takýto problém nemali. Napojili ich na magnetickú rezonanciu a v nej týmto cvičným subjektom púšťali tri druhy zvukov. Prvým z nich boli obyčajné zvuky, ako napríklad dážď. Ako druhé nasledovali nepríjemné zvuky, ako je napríklad vreskot, a nakoniec dráždiace alebo nepríjemné zvuky, ktoré ľudí vytáčajú (napríklad kýchanie, mľaskanie, jedenie čipsov a hlasné dýchanie).

Odporúčame prečítať:

Slovenský DiCaprio dnes oslavuje narodeniny. So slávnym hercom má toho spoločného viac

Čo títo vedci zistili? Ukázalo sa, že časť v mozgu, ktorá spája naše pocity a zmysly, bola aktívnejšia pri ľuďoch, ktorí mali misophoniu. Ide teda o neurologickú poruchu, ktorá náš život značne ovplyvňuje.

Napriek tomu, že sa to zdá ako úplne obyčajná vec, niektorí ľudia to nezvládajú natoľko, že nemôžu obedovať so svojimi blízkymi v jednej miestnosti. Takéto návaly zlosti nie sú jednoduché a často vyvolávajú záchvaty úzkosti a paniky. V práci vo veľkej spoločnosti ľudí to môže znamenať komplikáciu a stres navyše.

Shutterstock

Vo výskume sa taktiež ukázalo, že nejde ani tak o odpor a znechutenie ako o emócie. Ako najväčší prejav tejto poruchy sa ukázal hnev, ktorý často pohltí našu myseľ natoľko, že nám začnú vadiť samotní ľudia, ktorí tieto zvuky vykonávajú. Posledné, čo by sme chceli, je stratiť kamarátov kvôli zvuku, ktorý nám prekáža.

Dá sa to teda liečiť?

Keďže ide o vcelku nový výskum, veľa o tejto diagnóze nevieme, no veríme tomu, že takéto pokusy a zistenia budú každým dňom pribúdať. Jedného dňa sa možno nájde aj liek, ktorý zabráni ľuďom reagovať prudko a nehnevane a budeme si môcť pokojne užiť spoločné obedy. Existuje však množstvo spôsobov, ako sa vieme vyhnúť týmto nepríjemným situáciám. Jedným z nich sú štuple do uší a medzi ďalšie môže patriť napríklad meditácia a aktívne vyhýbanie sa prostrediu, ktoré v nás môže vyvolať túto poruchu.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.