Nežnú revolúciu v roku 1989 hodnotí prevažne priaznivo 48 percent ľudí, teda bezmála polovica Slovákov. Vypláva to z výskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO), pričom zber dát realizovala agentúra Focus v dňoch 4. – 14. augusta na vzorke 1 212 respondentov vo veku nad 18 rokov. Rovnako kladne ako záporne ju vníma 29 percent účastníkov výskumu a záporne 15 percent Slovákov. Rozloženie názorov na Nežnú revolúciu závisí od vzdelania i ekonomického postavenia.
Vo výskume boli respondenti vyzvaní, aby ohodnotili Nežnú revolúciu v novembri 1989. Na podobnú otázku odpovedali respondenti aj v minulosti. Skutočnosť, že od roku 2014 podiel ľudí s priaznivým postojom k Nežnej revolúcii po prvý raz klesol pod 50 percent, odráža mimoriadne nepriaznivú spoločensko-politickú klímu na Slovensku spôsobenú kumuláciou viacerých negatívnych trendov a udalostí, zhoršenou sociálnou situáciou obyvateľstva, krízou na politickej scéne, ako aj intenzívnym pôsobením konšpiračných sietí a antisystémových posolstiev z domácich i zahraničných zdrojov.
Rozloženie názorov na Nežnú revolúciu závisí aj od vzdelania i ekonomického postavenia. Priaznivejší postoj k Novembru 1989 zaujímajú ľudia s vyšším vzdelaním, najmä vysokoškolským, ako aj ľudia vykonávajúci kvalifikovanú duševnú prácu – na rozdiel od ľudí so základným a učňovským vzdelaním bez maturity, nekvalifikovaných manuálnych pracovníkov, nezamestnaných a dôchodcov.
Významným faktorom ovplyvňujúcim hodnotenie Nežnej revolúcie je vek. Vo všetkých vekových skupinách je kladné hodnotenie častejšie ako záporné, pričom táto prevaha je najvýraznejšia u mladých, a to vo vekovej skupine 18 až 24 rokov (53 percent) a 25 až 34 rokov (48 percent), ktorých príslušníci sa už narodili do ponovembrových pomerov. Zároveň sa vyznačujú mimoriadne vysokou neschopnosťou zaujať hodnotiace stanovisko. Ľudia patriaci do najvyšších dvoch vekových skupín, 65 až 74 rokov a 75 a viac rokov, ktorí prežili minimálne tri desaťročia v podmienkach bývalého režimu, sú voči Nežnej revolúcii najkritickejší a negatívne ju hodnotí približne tretina z nich (31, respektíve 36 percent).
Názory na Nežnú revolúciu sú výrazne ovplyvnené aj politickými preferenciami. Pozitívne hodnotenie má výraznú nadpolovičnú prevahu u priaznivcov strán a hnutí Progresívne Slovensko (84 %), Sloboda a Solidarita (79 %), ako aj Kresťanskodemokratické hnutie (65 %), Sme rodina (64 %) a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (56 %). Z opozičných strán Nežnú revolúciu najkritickejšie hodnotia prívrženci Smeru-SD (32 %), u ktorých je pozitívne hodnotenie zriedkavejšie ako negatívne (26 percent : 32 percentám). V porovnaní s nimi prívrženci Republiky a najmä Hlasu-SD nachádzajú na Nežnej revolúcii o čosi viac pozitívneho a menej negatívneho (Hlas-SD: 44 percent : 17 percent, Republika: 39 percent : 21 percent).
Ľudia s pozitívnym vzťahom k Novembru 1989 sa vyznačujú silnejšou podporou princípov liberálnej demokracie (uprednostňovanie systému parlamentnej demokracie, rešpekt k právam menšín, odmietanie autoritárskeho vodcovstva, viera v možnosť ovplyvniť prostredníctvom volieb situáciu v spoločnosti). Je medzi nimi viac zástancov členstva SR a Európskej únii a NATO, ako aj ľudí stojacich na strane Ukrajiny brániacej sa pred ruským agresorom. Inklinujú častejšie k liberálnej orientácii. Vyznačujú sa vyššou spokojnosťou s osobným životom, ako aj lepším zdravotným stavom. Je medzi nimi významne viac zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19.