Ničnerobenie nám môže priniesť kreatívne nápady. Vedci vysvetľujú, prečo

Prečo by si mal vypnúť sociálne siete a občas si dopriať aj 20-minútový oddych?

Určite sa už aj tebe viackrát stalo, že si dostal výborný nápad práve v sprche alebo dokonca na toalete. Približne 72% ľudí tvrdí, že najlepšie nápady dostali práve v sprche.

Niekedy sa snažíme dosiahnuť čo najvyššiu tvorivosť a nejde nám to. Ako je možné, že práve, keď absolútne nič nerobíme, sa našej kreativite darí najlepšie? 

Leonie Fahjen, Pexels

Máme dobré správy. Podľa vedcov je ničnerobenie prospešné pre našu kreativitu. Nie je to o odkladaní vecí na neskôr, až kým nebude úplne neskoro. Ide doslova o umenie ničnerobenia.

Hlavne v dnešnej dobe sme neustále niečím vyrušovaní, a už len málokedy len tak nečinne sedíme, stojíme alebo ležíme a nevenujeme ničomu pozornosť. Buď je to mobilný telefón, notebook, televízia alebo iný človek. Kedy ste naposledy nerobili nič?

Možno máte zo seba v takýchto momentoch zlý pocit a zožierajú vás výčitky, že nič nerobíte, ale to je práve recept na podnietenie vašej kreativity. Zoberte si takého Isaaca Newtona. Ten tiež prišiel na existenciu gravitácie práve tým, že nerobil nič, iba ležal pod stromom.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/game-characters-become-5rKSFaYJTdlSM)

Rozptýlenie nám neprospieva

Bolo dokázané, že meditácia nám pomáha zlepšiť zdravie a zredukovať stres. Taktiež, že desať až dvadsaťminútové zdriemnutie zvyšuje produktivitu. Mali by sme preto aj na Slovensku zvážiť siesty, ktoré sú u južanských národov veľmi obľúbené.

Bolo tiež dokázané, že študenti, ktorí neboli týždeň v styku so sociálnymi sieťami, boli spokojnejší a hovorili, že badajú nárast pozitívnych emócií. Vďaka tomu, že svoj mozog nezaťažovali zbytočnými informáciami, boli spokojnejší.

Arthur Humeau, Unsplash

Naša kultúra a spoločnosť nás neustále tlačí do toho, aby sme robili viac a viac. Mali by sme si však uvedomiť, že umenie ničnerobenia je veľmi dôležité pre naše mentálne zdravie.

Ak sme v neustálom kolotoči, tak to má dopad nielen na našu psychiku, ale aj na fyzické zdravie. Dajte si pauzu a vaše telo aj nervový systém sa vám poďakuje tým, že vám prinesie nové nápady, či pomôže vyriešiť dilemy, ktoré máte. Je to práve vďaka tomu, že svoj mozog nezaťažujete priveľa informáciami.

Treba počúvať svoje telo

Ak si unavený z práce, zo svojho koníčka, prípadne, sociálnych sietí, tak to na chvíľu nechaj na pokoji. V prípade, že si z niektorých zo spomenutých vecí frustrovaný, nervózny a ničí ti to dobrú náladu, mal by si si dopriať trochu oddychu.

Nezapni celý deň sociálne siete, zober si z práce dovolenku alebo skús víkend stráviť úplným oddychom. Nevadí, ak preležíš celý víkend v pyžame pred telkou – za takéto dni by si nemal mať výčitky. Netreba zabúdať, že aj ničnerobenie je prirodzené.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/headspace-l4pTpY2fLm9eRGHMQ)

Zdroj: brightside
Titulná fotka: mentatdgt, Pexels

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Umelec kreslí všetko, o čo ho požiadajú. Výsledok je viac než perfektný

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME