Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila
Zdroj: ©Shutterstock

Nie je to je len o vyhľadávaní. Toto sú online nástroje od Googlu, o ktorých si možno ani netušil

Vďaka Googlu v podstate ani nemusíš vyjsť z domu.

Pracujeme s ním každodenne a úprimne si povedzme, asi by sme bez neho nedokázali prežiť. Reč je o našom najlepšom online priateľovi – o Googli. Keď sa povie Google, prvé, čo ti napadne, je určite vyhľadávanie. Až potom nastúpia na rad ďalšie nástroje – Gmail, Google Maps, YouTube či Prekladač.

Spoločnosť Google bola založená 27. septembra 1998. Na trhu urobila dieru predovšetkým vďaka internetovému prehliadaču, vďačiť jej môžeme aj za operačný systém Android. No to ani zďaleka nie je všetko, čo Google ponúka. Keď si na svojom Gmaili rozklikneš tie bodky vpravo hore, vyroluje sa ti ponuka nástrojov, z ktorých o mnohých určite nemáš ani potuchy.

Najpoužívanejšou službou Googlu je vyhľadávač, ktorý je zároveň najpoužívanejším na svete. V rebríčku nástrojov tejto spoločnosti, ktoré sú najviac rozšírené, nesmie jednoznačne chýbať YouTube, bez ktorého si milovníci hudby a videa nedokážu predstaviť svoj život.

S predstavou o živote veľmi úzko súvisí aj aplikácia Mapy. Ak by si nevedel, tak ide o online službu od spoločnosti Google, ktorá ponúka mapy a satelitné snímky celého sveta. Na ešte lepšie a dokonalejšie naplánovanie si ciest, vrátane nákupu leteniek, rezervácie ubytovania a výberu lokalít, ktoré si chceš pozrieť, Google vyvinul samostatný nástroj s názvom Cestovanie.

Google, nástroj, vyhľadávanie, pomôcka, trik
Shutterstock

Virtuálneho cestovania sa týka aj služba Google Earth. Táto služba umožňuje zažiť prehliadku Zeme z pohodlia domova. Po rozkliknutí stránky sa ti zobrazí satelitná snímka Zeme, ktorú si môžeš priblížiť, nakloniť, otočiť a pod. Vďaka vyhľadávaču si vieš pozrieť 3D modely väčších miest.

Bez Gmailu sa nepohneš

Pre prácu, ale aj voľný čas je veľmi dôležitá aj aplikácia Gmail. Vďaka účtu, ktorý si vytvoríš v tejto internetovej komunikačnej platforme, môžeš využívať všetky nástroje spoločnosti. Veľmi obľúbeným je napríklad Google Disk. Ide o online úložisko s kapacitou 15 GB zdieľaných spolu s Gmailom a Fotkami.

Mohlo by ťa zaujímať:

Môžeš prísť o všetky dáta. Google začne vymazávať účty Gmail, ako ich vieš zachrániť?

Na Google Disk si vieš ukladať súbory akéhokoľvek typu a mať ich k dispozícii prakticky kdekoľvek a kedykoľvek. V rámci Google Disku môžeš využívať aj ďalšie aplikácie ako Dokumenty, Tabuľky, Prezentácie alebo Formuláre. Prvé tri sú alternatívou programov Word, Excel a PowerPoint.

Keď už je reč o ukladaní si dát, na skladovanie a zdieľanie fotiek Google vyvinul samostatnú aplikáciu, ktorá má výstižný názov – Fotky. Po nahratí fotiek do tohto priestoru ich služba automaticky analyzuje, pričom identifikuje osoby, miesta a ostatné prvky fotky. Vďaka tomu si potom majitelia vedia fotky vyhľadať nielen na základe dátumu ich vytvorenia, ale aj podľa troch kategórií – ľudia, miesta a veci.

Google, nástroj, vyhľadávanie, pomôcka, trik, Google Drive
Shutterstock

Spojením vyhľadávania a fotografií je služba Google Lens. Táto služba využíva technológiu, ktorá na základe naskenovania a vizuálnej analýzy vyhľadá a zhromaždí informácie o danom predmete. Ak si teda nevieš spomenúť na názov niečoho alebo sa ti páči niekoho oblečenie a hanbíš sa na to opýtať, táto appka je pre teba ideálnym riešením. Stačí, že to odfotíš, a Google sa už postará o zvyšok.

Google zachraňuje život

Niet pochýb o tom, že spoločnosti Google vďačíme za viaceré prelomové nástroje, ktoré nám často zachránili život. Medzi také jednoznačne patrí Google Prekladač. Táto online viacjazyčná služba bola spustená v roku 2006. Slovenčina bola do zoznamu jazykov zaradená v roku 2018. V súčasnosti Google Translate podporuje 109 jazykov.

Google investoval pomerne dosť pozornosti aj do oblasti komunikácie. Používatelia Gmailu boli zvyknutí na aplikáciu Hangout, ktorá ale prešla transformáciou a momentálne funguje pod značkou Chat. V podstate ide o klasickú komunikačnú chatovú aplikáciu, pričom na zvukové a video rozhovory Google vyčlenil samostatný priestor na platforme Meet.

Google, nástroj, vyhľadávanie, pomôcka, trik, kalendár
Shutterstock

Všetky dôležité termíny, o ktorých komunikuješ cez Gmail, Chat alebo Meet, si vieš automaticky zaznačiť aj do Kalendára. Oproti tradičným počítačovým kalendárom má výhodu v tom, že je prístupný na akomkoľvek zariadení, do ktorého sa používateľ prihlási cez svoje Google konto.

Tiež je možné v rámci tohto kalendára zdieľať udalosti s ďalšími používateľmi, vytvoriť si viacero kalendárov zdieľaných s rôznymi ľuďmi a tiež nastaviť si notifikácie pomocou SMS či emailu. V podstate ide o online interaktívny a zdieľaný diár.

Na organizáciu práce slúžia aj poznámky, na ktoré nezabudol ani Google. Služba na vytváranie poznámok a pripomienok od Googlu sa nazýva Google Keep. Rovnako ako všetko v Googli, aj v tomto prípade vieš prizvať k spolupráci na iného používateľa prostredníctvom zadania jeho emailovej adresy. Medzi služby z organizačnej oblasti patrí jednoznačne aj aplikácia Úlohy Google.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje